Rynek pracy w Polsce
Wybuch pandemii COVID-19 znacząco wpłynął na rynek pracy w Polsce, jednak według badań prowadzonych przez ekspertów jest on w coraz lepszej kondycji. Obecnie obserwuje się na nim pozytywne zmiany - rynek zmierza do powrotu do przedpandemicznej sytuacji.
Aktualnie najważniejszym elementem kształtującym rzeczywistość polskich pracowników ponownie stają się czynniki ekonomiczne. Należy jednak mieć na uwadze, że kondycja rynku pracy zmienia się wraz z wprowadzanymi obostrzeniami.
Obecnie cennym pracownikiem jest zarówno doświadczony specjalista-senior lub koordynator, jak i asystent w różnych działach przedsiębiorstw, sprzedawca czy pracownik fizyczny. Wśród zawodów poszukiwanych przez pracodawców wymienia się również m.in. kierowców, pracowników ochrony zdrowia oraz operatorów obsługujących maszyny.
Według raportu Grant Thornton w lipcu 2021 roku w serwisach rekrutacyjnych, w tym na stronie GoWork.pl, ukazało się 307 tys. ofert pracy, czyli o 23 proc. więcej niż w tym samym okresie w 2020 roku.
W których miastach znajduje się najwięcej ogłoszeń w kategorii praca? Warszawa jest zdecydowanym liderem, drugie miejsce zajmuje Kraków, a na trzecim plasuje się praca: Wrocław. Ostatnie miejsce w rankingu dużych miast zajęła praca w Poznaniu.
Praca: co oferują pracodawcy, by zachęcić kandydatów do aplikowania?
Popularnym wśród Polaków rozwiązaniem jest praca za granicą. Obecnie polscy pracodawcy starają się uatrakcyjnić oferty, by zachęcić pracownika. Jakie są najczęściej oferowane benefity? Raport Grant Thornton wykazuje, że należą do nich:
- szkolenia,
- pakiet medyczny,
- wysoka pensja,
- pakiet sportowy,
- elastyczny czas pracy,
- lekcje językowe,
- darmowe owoce,
- praca zdalna,
- strefa relaksu,
- samochód służbowy.
Osoby, dla których ważna jest kariera zawodowa, zwrócą szczególną uwagę na możliwość doskonalenia swoich umiejętności poprzez udział w szkoleniach. Część firm sponsoruje także wyjazdy czy spotkania integracyjne, które poprawiają atmosferę w firmie. W nowych ogłoszeniach zachętą może być także dobrze wyposażone biuro oraz zapewnienie służbowych narzędzi pracy - nie tylko samochodu, ale i np. telefonu czy komputera.
Stopa bezrobocia w Polsce
O realiach polskiego rynku pracy świadczyć może m.in. stopa bezrobocia w kraju. W październiku 2019 roku była ona rekordowo niska i wynosiła 5,0 proc., a tuż przed wybuchem pandemii, tj. w miesiącach styczeń-luty 2020 roku - 5,5 proc.
Sytuacja epidemiczna przyczyniła się do pogorszenia sytuacji, a wprowadzanie dodatkowych ograniczeń w celu ochrony zdrowia i życia Polaków odbiło się negatywnie na krajowej gospodarce. Na koniec II kwartału 2020 roku bezrobocie w kraju wynosiło już 6,1 proc., zaś na koniec roku - 6,2 proc.
Główny Urząd Statystyczny podaje, że stopa bezrobocia w Polsce w 2021 roku wynosiła:
- w styczniu: 6,5 proc.,
- w lutym: 6,5 proc.,
- w marcu: 6,4 proc.,
- w kwietniu: 6,1 proc.,
- w maju: 6,1 proc.,
- w czerwcu: 5,9 proc.,
- w lipcu: 5,8 proc.,
- w sierpniu: 5,8 proc.
Rzeczywisty odsetek osób nieaktywnych zawodowo może być wyższy, gdyż nie każdy bezrobotny decyduje się na zarejestrowanie w urzędzie pracy. Ponadto, choć najczęściej oferowanymi formami współpracy są umowa o pracę i umowa zlecenie, w Polsce w dalszym ciągu istnieje szara strefa.
Gdzie szukać pracy?
Sposobów, z których warto skorzystać podczas poszukiwania zatrudnienia, jest wiele. Jak szukać pracy? Najlepsze źródła to:
- urząd pracy,
- sprawdzone serwisy internetowe z ogłoszeniami zawierającymi szczegółowe informacje o warunkach zatrudnienia i wymaganiach pracodawców, np. GoWork.pl,
- ogłoszenia o pracę w tradycyjnych mediach, np. prasie czy radiu,
- korzystanie z pośrednictwa pracy, które zapewnia wsparcie w zakresie wyboru profesji i poszukiwań,
- bezpośrednie kontaktowanie się z pracodawcami (poprzez e-mail lub telefonicznie).
Najprostszym sposobem jest wpisanie pożądanej frazy, np. "praca Łódź", "praca Gdańsk" czy "praca Warszawa", w wyszukiwarkę Google, i sprawdzenie wyników. Należy aplikować na interesujące oferty przez e-mail, stronę pracodawcy lub serwis, na łamach którego zamieszczono ogłoszenie. Kandydat powinien pamiętać o tym, by dokładnie przeanalizować treść oferty, warto również przeczytać porady dotyczące procesu rekrutacji.
Jeśli planujesz skorzystać z zamieszczonych tam ofert, jak zarejestrować się w urzędzie pracy? Można tego dokonać online, korzystając z portalu praca.gov.pl (wymagane jest podanie danych oraz wysłanie dokumentów), lub dokonać prerejestracji i umówić się na wizytę w najbliższym urzędzie. Należy jednak pamiętać, że prawo zasiłku przysługuje jedynie tym bezrobotnym, którzy spełniają wszystkie warunki wskazane przez urząd pracy.
Praca - pasja czy obowiązek?
Praca jest wprawdzie źródłem zarobku, jednak często można spotkać się z opinią, że pełna satysfakcja możliwa jest wówczas, gdy sprawia ona przyjemność zatrudnionemu zamiast być jedynie uciążliwym obowiązkiem.
Należy określić swoje priorytety, odpowiadając sobie na pytania: "Do czego dążysz w pracy? Co jest Twoim priorytetem?". Następnie pozostaje wybrać pracę dla siebie zgodną z najważniejszymi oczekiwaniami.
Należy podkreślić, że inny cel zawodowy ma specjalista (junior, mid czy senior), a inny - pracownik fizyczny. Dla niektórych ważna jest umowa o pracę, dla innych dogodną formą będzie umowa zlecenie czy B2B.
Ile lat pracy do emerytury?
Zgodnie z obecnymi przepisami senior uprawniony do otrzymywania emerytury to osoba, która świadczyła pracę na podstawie umowy o pracę lub innej formy zatrudnienia, z tytułu której opłacano składki na ubezpieczenia, przez co najmniej:
- 25 lat (mężczyzna),
- 22 lata (kobieta).
Senior powinien także osiągnąć wiek emerytalny, który wynosi 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet.
Praca: w jakich miastach zarabia się najwięcej?
Praca w dużej mierze decyduje o jakości życia człowieka. To właśnie dlatego wiele osób poszukuje nowych wyzwań, które będą oznaczały wyższe zarobki i nowe możliwości rozwoju zawodowego.
Na średnie wynagrodzenie w danym sektorze składa się wiele czynników, o których warto pamiętać. Wiele zależy od stażu pracy, doświadczenia, wybranej branży i wielkości firmy. Kolejnym wyznacznikiem poziomu zarobków jest miejscowość, w której dana osoba jest zatrudniona.
Nie od dziś wiadomo, że wynagrodzenia w Warszawie czy Krakowie będą wyższe niż w wielu mniejszych miejscowościach. Jak to sprawdzić? Pierwszym sposobem jest wpisanie do wyszukiwarki frazy np. praca Warszawa, a następnie praca Kraków. Można sprawdzić, ile zarabia specjalista junior, mid czy senior w różnych miastach.
Drugim sposobem jest zapoznanie się z raportami Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Według tych danych miasta wojewódzkie, w których w 2018 roku najlepiej wynagradzano pracę, to Warszawa, Wrocław oraz Kraków. W drugiej dziesiątce znalazły się między innymi praca: Białystok, Szczecin czy Kielce, a ranking zamykał Gorzów Wielkopolski.
Jaka była najwyższa mediana wynagrodzeń we wszystkich polskich miastach w 2018 roku? Liderem była Warszawa (55110 zł brutto), a w pierwszej piątce znajdowały się także Podkowa Leśna, Bogatynia, Piaseczno i Ożarów Mazowiecki. Najmniej zarabiali zaś pracownicy w Działoszycach (przeciętnie 25446,20 zł brutto).
Oferty pracy - najbardziej poszukiwane zawody
Możliwość rozwoju może zapewnić praca w zawodzie, który należy do poszukiwanych przez przedsiębiorców. O wyborze ścieżki zawodowej powinna decydować także liczba dostępnych w internecie ofert, bowiem świadome budowanie kariery zawodowej warto opierać na rozwijającej się branży.
Najbardziej poszukiwane zawody dają nadzieję na szybkie znalezienie nowego zatrudnienia i możliwość przebierania w ofertach. Przedstawicieli których zawodów poszukują przedsiębiorcy? Według "Barometru zawodów" w 2021 roku szczególnie potrzebni będą pracownicy w następujących branżach:
- budowlana,
- elektryczno-elektroniczna i energetyczna,
- transportowo-spedycyjno-logistyczna,
- ekonomiczno-administracyjno-biurowa,
- ochrona zdrowia,
- mechaniczna,
- motoryzacyjna,
- edukacyjna,
- pomoc społeczna,
- spożywcza.
Według raportu Grant Thornton w lipcu 2021 roku najbardziej poszukiwanym przez pracodawców kandydatem był specjalista HR i pracownik z branży IT. Dla kogo jeszcze znalazła się praca? Znacząco wzrosła liczba ofert dla analityków finansowych, specjalisty ds. marketingu, doradcy podatkowego.
W większości wymienionych w raporcie profesji, w których obserwuje się zwiększone zapotrzebowanie na pracowników, możliwa jest praca zdalna - specjalista ds. IT czy marketingu nie musi ograniczać się do szukania zatrudnienia w swoim mieście, np. pod hasłem "praca Kielce", może bowiem pracować dla przedsiębiorcy z innej części kraju. W przypadku zawodów związanych z nowymi technologiami coraz popularniejsza jest również praca zdalna w zagranicznej firmie, co często oznacza możliwość uzyskania wyższych zarobków.
Praca: jakie rozwojowe stanowisko wybrać?
Choć dla wielu osób kwestią priorytetową są zarobki, praca powinna umożliwiać także rozwój zawodowy - ważne są zatem np. szkolenia, możliwość uzyskania awansu czy podwyżki. Dobry pracodawca często dba o pracownika, oferując mu dodatkowe benefity pozapłacowe - zapewnienie karnetu na siłownię czy prywatnej opieki medycznej zatrudnionemu są mile widzianymi dodatkami.
Ogłoszenia o pracę na jakim stanowisku zasługują na szczególną uwagę kandydata, któremu zależy na rozwoju zawodowym?
- Specjalista ds. IT - z obserwacji rynku wynika, że bardzo popularne oferty pracy w IT w najbliższym czasie będą jeszcze częściej zamieszczane na portalach internetowych. Polscy przedsiębiorcy od lat cierpią na niedobór specjalistów zajmujących się IT. Szybki rozwój nowych technologii napędza powstawanie nowych miejsc pracy, a rosnąca automatyzacja w przedsiębiorstwach sprawia, że zapotrzebowanie na pracowników technicznych jest wysokie jak nigdy. W większości przypadków proponowana jest umowa o pracę lub B2B, możliwa jest też praca zdalna. Specjalista w IT może liczyć na wysokie wynagrodzenie.
- Pracownik logistyki - funkcjonowanie większości firm nie może się obyć bez dobrze rozwiniętego transportu i składowania towarów. Oferty pracy w logistyce dotyczą wielu sektorów gospodarki. Branża żywnościowa, budowlana, technologiczna, tekstylna i energetyczna - każda z nich potrzebuje sprawnie działającego łańcucha dostaw i magazynowania produktów.
- Lekarz - odsetek bezrobocia wśród osób, które ukończyły studia medyczne, jest jednym z najniższych w kraju. W związku z rozwojem placówek i coraz większym zapotrzebowaniem na usługi medyczne - znalezienie dobrej oferty pracy dla lekarza nie powinno stanowić problemu. Gdzie znaleźć zatrudnienie? Dostępna jest m.in. praca: Gdańsk, Warszawa, Wrocław, Poznań czy Łódź lub inne, wybrane przez niego miasto. Najczęściej proponowane są umowa o pracę lub kontrakt.
Pracownik fizyczny - praca w Krakowie i innych miastach od zaraz
Jedno z potrzebnych stanowisk to także pracownik fizyczny. Na rynku pracy nie brakuje absolwentów popularnych kierunków studiów, obserwuje się zaś deficyt kandydatów na to stanowisko.
Pracownik fizyczny to zawód, w którym możliwa jest umowa o pracę lub umowa zlecenie. Oferty dla tego rodzaju pracowników pochodzą z różnych branż. Możliwe jest zatrudnienie zarówno w dużych miastach (m.in. praca: Warszawa, Gdańsk, Łódź, Kraków, Bydgoszcz czy Poznań), jak i mniejszych miejscowościach (np. Skawina, Racibórz, Ostrów Wielkopolski czy Rumia).
Doświadczony, zaangażowany w swoje zadania pracownik fizyczny może liczyć na możliwość rozwoju zawodowego - po awansie możliwa jest praca jako koordynator lub specjalista ds. logistyki czy też osoba odpowiedzialna za maszyny i nadzór produkcji.
Praca - jakie są średnie zarobki Polaków?
Nowa praca to perspektywa wysokich zarobków i poprawienia warunków życia. Jednym z wyznaczników odniesionego sukcesu może być porównanie swojego wynagrodzenia do średniej krajowej w danym roku kalendarzowym. Tworzeniem raportów o przeciętnej płacy w Polsce zajmuje się Główny Urząd Statystyczny (GUS). Według ostatnio opublikowanych danych dla drugiego kwartału 2021 roku - średnia krajowa wynosi 5504,52 zł złote brutto.
Ile to netto? Z obliczeń wykonanych w kalkulatorze wynagrodzeń GoWork.pl wynika, że średnia krajowa w Polsce wynosi około 3973 złote netto (umowa o pracę).
Praca: umowa o pracę czy umowa zlecenie?
Najchętniej wybieraną formą zatrudnienia jest umowa o pracę. Gwarantuje ona stabilność zatrudnienia, a pracownik posiada pełne prawa pracownicze. Jest on także chroniony przed rozwiązaniem umowy o pracę i ma zapewnione minimalne wynagrodzenie.
Są jednak sytuacje, w których to umowa zlecenie opłaca się bardziej - zleceniobiorca ma bowiem prawo do wykonywania obowiązków poza siedzibą firmy i w innym czasie. Co prawda umowa zlecenie nie wlicza się do stażu pracy, a zatrudnionemu nie przysługują wszystkie prawa pracownicze, jednak np. w przypadku studenta oznacza to wyższe zarobki netto.
Należy pamiętać, że w przypadku występowania stosunku pracy pracodawca ma obowiązek zapewnienia zatrudnionemu umowy o pracę.
Oferty pracy - zacznij szukać z GoWork.pl
Poszukiwanie zatrudnienia wiąże się z podjęciem ważnej i często niełatwej życiowej decyzji. Przyszły zawód to nie tylko niepewność związana z nowymi obowiązkami. To także konieczność wyboru portalu z ofertami, który zamieszcza tylko dobrze zweryfikowane ogłoszenia. Strona GoWork.pl to sprawdzone źródło ogłoszeń o pracę w wielu branżach z całej Polski.