Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.

2 Udziel wywiadu o firmie

Wywiady Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.

zdjęcia autora wywiadu

Wywiad udzielony przez użytkownika Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.

Pracownik firmy - Firma

19.07.2023 02:07

Czym zajmuje się Państwa firma?

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.ikona wywiad

Od 1997 roku ŁSSE wielowymiarowo wspiera innowacyjny rozwój, kompetencje oraz współpracę partnerską, łącząc zamiłowanie do technologii z historią industrialnej Łodzi. Budujemy trwałe relacje pomiędzy gospodarką, edukacją, a tradycją przemysłową w duchu: “Let’s connect”. ŁSSE oferuje usługi dla biznesu w trzech obszarach: inwestycji, rozwoju biznesu oraz technologii i innowacji.

Jak dokładnie wygląda zakres działalności w tych obszarach?

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.ikona wywiad

Mówiąc o planowaniu inwestycji, mamy na myśli zwolnienia z podatku dochodowego (CIT lub PIT), oferowanie szerokiej oferty terenów inwestycyjnych, parków przemysłowych i nieruchomości. Ponadto mówimy o pomocy w nawiązywaniu kontaktów z partnerami biznesowymi. Rozwój biznesu opiera się na kompleksowych usługach wsparcia biznesu w zakresie dofinansowania dla firm, dotkniętych przez brexit, a także specjalistycznej edukacji technicznej, jaką oferuje nasze Technikum Automatyki i Robotyki oraz szerokiej oferty szkoleniowej Strefy Edukacji. Trzeci obszar zapewnia dostęp do wiedzy, innowacji i najnowszych trendów technologicznych, poprzez łączenie firm z akcelerowanymi w Strefie startupami.

Czym kierujecie się Państwo prowadząc biznes?

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.ikona wywiad

Naszą działalność opieramy na wartościach, które towarzyszą nam w codziennej pracy, takich jak: otwartość, komunikacja, elastyczność, współpraca. Misją ŁSSE jest strefa innowacyjnego rozwoju, kompetencji i współpracy partnerskiej.

W jaki sposób ŁSSE działa w obszarze technologii i innowacji?

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.ikona wywiad

Tworzymy przestrzeń do komunikacji i współpracy pomiędzy inwestorami, partnerami oraz startupami. Zapewniamy dostęp do wiedzy, innowacji i najnowszych trendów technologicznych. W naszym portfolio znajdziemy, jedną z pierwszych w Polsce, Smart Factory. Myśląc o ŁSSE, należy podkreślić działalność 3 programów akceleracyjnych, wspierających ponad 150 startupów polskich i zagranicznych, tworzących innowacje i technologie dla przemysłu 4.0. Dzięki nim skutecznie łączymy potencjał startupów z doświadczeniem, infrastrukturą i zasobami dojrzałego biznesu. Programy akceleracyjne na stałe wpisały się w krajobraz działalności ŁSSE. Kolejną z inicjatyw ŁSSE jest Re_d – Rethink Digital Hub – z siedzibą w Warszawie. Hub to konsekwentnie budowany ekosystem ekspertów, specjalistów oraz entuzjastów innowacyjnych rozwiązań, którzy wyznaczają wiodące trendy w zakresie metaverse, blockchain, czy też szeroko pojętej digitalizacji. Od I kwartału 2023 roku realizowany będzie Hub Transformacji Cyfrowej, wspierany przez Komisję Europejską oraz państwa członkowskie UE. To właśnie EDIH, w niedalekiej przyszłości, pomagać będzie małym i średnim firmom w transformacji cyfrowej. Jesteśmy także twórcą RE_connect. To multimodalny HUB do rozwoju biznesu, inwestycji, wspierania innowacji i nowoczesnych technologii, a także tworzenia sieci powiązań w duchu hasła: let’s connect.

Czy ŁSSE organizuje wydarzenia branżowe?

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.ikona wywiad

Od kilku lat jesteśmy organizatorem kongresu AGD, skupiającego przedstawicieli największej w Europie sieci fabryk. Jest to doskonała okazja i przestrzeń do wymiany wiedzy i doświadczenia osób reprezentujących tą branżę. Podstawą tego wydarzenia są ciekawe i motywujące wystąpienia a także wymiana dobrych praktyk. W 2023 roku po raz pierwszy został zorganizowany Re_d rethink digital fest, czyli festiwal biznesowo-technologiczny. Podczas Re_d dzielimy się światowymi trendami ze świata technologii oraz innowacji. Dotykamy tematyki Digital Future, w której rozwijamy temat sztucznej inteligencji, cyfrowej gospodarki, blockchain i cyfrowej kreacji. W czasie tego wydarzenia gwarantujemy inspirujące keynote speech’e, odsłony nowych rozwiązań technologicznych i efektywny networking. Jesteśmy także organizatorem wydarzenia Re_Enter. To projekt wspierający rozwój eksportu, skierowany do przedsiębiorców, którzy chcą posiąść wiedzę z zakresu stawiania pierwszych kroków na zagranicznych rynkach. W trakcie tego wydarzenia możecie liczyć Państwo na ekspercką wiedzę praktyków, wymianę doświadczeń w zakresie współpracy, a także angażujący networking. Dotychczas mieliśmy okazję omawiać rynki: Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Niemiec.

Jak wygląda struktura Państwa firmy?

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.ikona wywiad

Zarząd Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej działa w niezmienionym składzie od 2016 roku: Marek Michalik - Prezes Zarządu oraz Agnieszka Sygitowicz - Wiceprezes Zarządu. Zatrudniamy blisko 90 pracowników. Nasz zespół pracuje w 6 departamentach: Pozyskiwania i Obsługi Inwestora, Innowacji, Inwestycji i Kontroli, Księgowości, Partnerstwa i Komunikacji oraz Rozwoju Przedsiębiorstw. Siedziba ŁSSE mieści się w Łodzi. Pracujemy w postindustrialnych wnętrzach odrestaurowanej fabryki Grohmana, zlokalizowanej na terenie Księżego Młyna.

W jaki sposób szukacie Państwo kandydatów do pracy?

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.ikona wywiad

Nasze oferty pracy znajdziecie na stronie internetowej www.sse.lodz.pl w zakładce kariera, w firmowych social mediach: FB, LinkedIn a także w serwisach z ofertami pracy . W ŁSSE prowadzimy rekrutację wewnętrzną i zewnętrzną. Wdrożyliśmy program poleceń pracowników Re_commend, którego celem jest zapewnienie pracownikom możliwości wsparcia organizacji w pozyskaniu najlepszych kandydatów do pracy w ŁSSE oraz nagrodzenie ich za rekomendację. Zaangażowanie pracowników w tej kwestii sprawia, że firma ma możliwość uzyskania wykwalifikowanych i zmotywowanych pracowników. Prowadząc proces rekrutacji, szukamy partnerów do długoterminowej współpracy, kierując się zasadą obustronnych korzyści, zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika.

Jak przebiega proces rekrutacji w Państwa firmie?

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.ikona wywiad

Po zgromadzeniu odpowiedniej liczby kandydatów na dane stanowisko, oraz dokładnej analizie i selekcji CV, kontaktujemy się z osobami o profilach najbardziej odpowiadających  stanowisku przekazujemy im informacje na temat oferty. Odpowiadamy także na ważne dla kandydatów pytania. Dokonujemy również wstępnej oceny kluczowych dla nas umiejętności. Istotne kwestie wyjaśniamy na samym początku. Podczas spotkania weryfikujemy kompetencje kandydata, staramy się dowiedzieć, co jest dla niego ważne oraz czego oczekuje od nas jako pracodawcy. Spotkania rekrutacyjne prowadzone są w przyjaznej atmosferze. Zazwyczaj w takim spotkaniu bierze udział Dyrektor Departamentu i/lub przedstawiciel Działu HR. Ostatnim etapem rozmów jest spotkanie z Zarządem, które ma na celu sprawdzenie predyspozycji kandydata i poznanie jego motywacji do podjęcia pracy. Po tym etapie zapada decyzja odnośnie zatrudnienia. Po spotkaniu kontaktujemy się tak szybko, jak to możliwe, by przekazać informację na temat wyniku rekrutacji. Informację zwrotną o przebiegu procesu otrzymują wszyscy kandydaci bez względu na jego wynik.

Jak wygląda proces wdrożenia nowego pracownika?

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.ikona wywiad

Po dopełnieniu wszystkich formalności i obowiązkowych szkoleniach, nowy pracownik rozpoczyna pracę. Wdrożeniem nowo zatrudnionego zajmuje się buddy, który zapoznaje pracownika z pracą w danym departamencie. Rola buddiego w onboardingu jest niezwykle ważna. Taka asysta sprawia, że podczas pierwszych dni, nowy pracownik może liczyć na przyjazne, komfortowe warunki adaptacji w nowym środowisku pracy. Gwarantuje to szybkie odnalezienie się w firmie, otrzymanie niezbędnej wiedzy i opanowanie swoich obowiązków. Dokładamy wszelkiej staranności, aby nowe osoby mogły jak najszybciej przynależeć do kultury organizacyjnej, tak by zapanował obustronny „flow” – w zespole i firmie. Niezależnie od stażu pracy, wszyscy pracownicy są wspierani przez swojego przełożonego, do którego mogą zgłaszać się ze wszelkimi pytaniami i wątpliwościami. Nasi menedżerowie są mentorami podczas całej drogi wdrożenia i w kolejnych etapach zatrudnienia pracownika.

W jaki sposób dbacie Państwo o rozwój pracowników?

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.ikona wywiad

Jesteśmy przekonani, że pracownicy to największy kapitał firmy. Naszym niezmiennym celem jest stały rozwój, motywowanie i docenianie obecnych pracowników. Zgadzamy się z tym, że inwestycja w wysoko wykwalifikowany personel jest zawsze strategiczną inwestycją w przyszłość firmy. Wdrożyliśmy w naszej firmie Program Rozwoju Pracowników, aby skoncentrować się na podnoszeniu kompetencji naszych zespołów pracowniczych. Indywidualny plan rozwoju to możliwość obserwacji pracowników przez pryzmat ich talentów, zdolności i predyspozycji. Wyspecjalizowani specjaliści wpływają na osiąganie trwałych sukcesów biznesowych, ciągły rozwój i wyróżnianie się na tle konkurencji.

Jakimi wartościami kierujecie się we współpracy z pracownikami?

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.ikona wywiad

Jesteśmy świadomi, że system wartości w firmie jest niezwykle ważny. Wypracowane wartości sprawiają, że firma jest godnie reprezentowana na zewnątrz – przez pracowników, identyfikujących się z miejscem pracy. W codziennej pracy odwołujemy się do kilku wartości. Jedną z nich jest wydajna współpraca zespołowa, która jest kluczowa w osiągnięciu synergii w zespole. Ponadto, koncentrujemy się na skutecznej i otwartej komunikacji wewnętrznej, niezbędnej do sukcesu zespołu. Cenimy wzajemny szacunek, zaangażowanie w powierzoną pracę, odpowiedzialność, lojalność i przyjazną atmosferę w pracy.



Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.