Miniaturka
Anna Jarosińska
Kierownik Działu Kadr i Płac SANTE
Anna Jarosińska w firmie Sante odpowiada za obszar administracji personalnej i płac. Z Sante jest związana od 6 miesięcy. Absolwentka Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie. Przez ostatnie 10 lat doświadczenie zdobywała w wiodącej spółce z branży budowlanej, gdzie z sukcesem wdrażała procesy z obszaru kadr, w tym m.in. outsourcing archiwum, telepracę, równoważny system czasu pracy; była również trenerem wewnętrznym. Prywatnie miłośniczka podróży i maratonów fitness.

Sante jest firmą rodzinną. Jak wyglądały Wasze początki?

Sante to niezależna polska firma rodzinna założona w 1992 r. przez Andrzeja Kowalskiego i jego braci – Wojciecha i Marka. Od początku istnienia, Sante wyróżnia najwyższa jakość produktów i dbałość o dostarczenie Konsumentom żywności, mającej jak najlepszy wpływ na zdrowie. Początkowo firma Sante sprzedawała produkty zbożowe, zioła, ziarna słonecznika, soczewicy i soi oraz parafarmaceutyki. Pierwszym produktem było musli „Surówka Piękności Kleopatra”. W kolejnych latach firma Sante systematycznie poszerzała ofertę, o produkty zaliczane do zdrowej żywności, takie jak otręby owsiane, zarodki pszenne, kotlety sojowe, crunchy czy musli.

A jak firma prezentuje się dzisiaj?

Sante jest liderem na rynku produktów śniadaniowych i ekspertem żywności funkcjonalnej w Polsce. Marka jest znana z najwyższej jakości produktów spożywczych. Bogata i różnorodna oferta obejmuje ok. 250 produktów m.in. płatki śniadaniowe, ciasteczka zbożowe, otręby, batony zbożowe, kasze, bakalie, pasty i pasztety warzywne. Unikatowe produkty Sante to Otręby owsiane „Premium” wysokobłonnikowe, Masło orzechowe (100% orzechów arachidowych), Masło migdałowe (100% migdałów), Sól morska o obniżonej zawartości sodu, a także seria „Skarby Ziemi” – produkty, o bardzo wysokiej wartości odżywczej, zaliczane do super-żywności, sprowadzane z odległych zakątków świata. Mamy także bardzo atrakcyjną kategorię śniadaniową, w skład której wchodzą produkty „100% bez sztucznych dodatków”: Sante Fital – pełnoziarniste płatki dla aktywnych kobiet, Sante Smart Teens – chrupki zbożowe dla dzieci, Corn Flakes – płatki kukurydziane dla całej rodziny, czy – od dawna cenione przez konsumentów –  Granola i Musli. Są to produkty stworzone w 100% ze składników pochodzenia naturalnego, bez dodatku substancji konserwujących, wzmacniaczy smaku, sztucznych aromatów, barwników oraz emulgatorów i substancji spulchniających. Wysoka jakość produktów bez sztucznych dodatków jest wizytówką firmy Sante!

Produkty Sante są dystrybuowane do ponad 50 krajów na całym świecie. Czy w przyszłości planują Państwo ekspansję na nowe rynki?

Dzięki znakomitej jakości, produkty wytwarzane w naszym zakładzie w Sobolewie eksportujemy do ponad 50 krajów na świecie. Eksport stanowi obecnie ok. 60% naszej produkcji. Planujemy ekspansję na kolejne rynki, szczególnie mające duży potencjał, jeśli chodzi o dynamiczny wzrost sprzedaży w kolejnych latach. Obecnie prowadzimy szereg rozmów, które w najbliższych miesiącach zaowocują wprowadzeniem marki Sante na nowe rynki.

Na Waszej stronie internetowej można znaleźć ciekawe artykuły. Jakie kwestie w nich poruszacie?

Ważnym elementem działalności firmy Sante jest edukacja prozdrowotna. Na stronie Sante w zakładce „Żyj zdrowo” publikujemy artykuły edukacyjne, na temat zdrowego stylu życia i prawidłowego odżywiania, uwzględniające najnowszą wiedzę z zakresu żywienia i medycyny. Prezentujemy nasze produkty, informujemy Konsumentów, o wprowadzanych nowościach i innowacyjnych technologiach, odpowiadamy na pytania dotyczące diety. Naszym celem jest tworzenie centrum wiedzy o zdrowym życiu i odżywianiu. Chcemy, by była to wiedza w pełni wiarygodna, dlatego w artykułach o wpływie diety na zdrowie, odwołujemy się do badań prowadzonych w prestiżowych instytutach badawczych przez najwybitniejszych naukowców, w tym laureatów Nagrody Nobla. Ale proszę się nie obawiać, nasze artykuły nie są ani trudne, ani nudne! To bardzo ciekawe teksty popularnonaukowe, w których upowszechniamy wiedzę w sposób interesujący i zrozumiały dla czytelnika, a dla osób bardziej zainteresowanych podajemy bibliografię.

Co to jest Studio Sante?

Studio Sante Uzdrowisko Miejskie wybudowaliśmy w Warszawie w 2015 r. To drugi filar biznesu Sante, który obecnie intensywnienie rozwijamy. Studio Sante to unikatowe SPA & Wellness ze strefą basenów i saun z Wodą Ożywioną, strefą gabinetów terapeutycznych i strefą Beauty. Chcemy, by firma rozwijała się dwutorowo i opierała działalność na tych dwóch filarach, bo zdrowa żywność i miejsce, w którym można zadbać o zdrowie, idealnie się dopełniają.

Jakie usługi oferuje Studio Sante?

W Studio Sante oferujemy kompleksową odnowę biologiczną poprzez pobyt w strefie saun i basenów, masaże, zabiegi na ciało, terapie manualne, terapie biofeedbackowe SCIO i SCENAR, opiekę dietetyczną. Do dyspozycji Gości są prawdziwe unikaty: Woda Ożywiona, Ganbanyoku – japońska sauna skalna czy Goldarium – wypoczywalnia ze złota. Kąpiele w jacuzzi z solą himalajską i magnezem łączą energetyzujące działanie Wody Ożywionej z leczniczymi właściwościami soli himalajskiej i soli Epsom, relaks w jacuzzi krzemowym pozwala uzupełnić niedobory krzemu w organiźmie. Dwudziestominutowe opalanie na Słonecznej łące umożliwia wytworzenie przez organizm niezbędnej dziennej dawki witaminy D3.  Mamy jedyną w Polsce łaźnię parową z parą z Wody Ożywionej. Poza tym w strefie saun można skorzystać z sauny fińskiej, biosauny z aromaterapią, groty solnej z solą himalajską. Oferujemy najnowocześniejsze terapie medyczne, jak SCIO czy SCENAR COSMODIC, skutecznie zwalczające stres i ból – to medycyna przyszłości. Mamy też bardzo bogaty pakiet zabiegów i rytuałów odmładzających, masaży relaksacyjnych i innych usług kosmetycznych w atrakcyjnych cenach, a oferta jest cały czas poszerzana. Wierzymy, że zdrowe życie bierze się z właściwej diety, opartej na żywności niskoprzetworzonej bez konserwantów, zrównoważonego ruchu i odnowy biologicznej – i właśnie to oferujemy naszym Klientom.

W swoim Uzdrowisku Miejskim zastosowaliście Wodę Ożywioną. Z jakimi korzyściami się to wiąże?

Woda Ożywiona to woda poddana innowacyjnej technice „ożywiania” wynalezionej przez Johanna Grandera. Przywrócono jej wysokowibracyjną strukturę i wysoką bio-energię, dzięki czemu wywiera korzystny wpływ na organizm i podwyższa biowitalność człowieka. Jest mikrobiologicznie czysta, dzięki filtracji na szkle aktywowanym, dezynfekcji opartej na elektrolizie próżniowej soli i ekspozycji na działanie specjalistycznych lamp UV. Nie wydziela chemicznego zapachu chloru. Jest perlista i bardzo miękka. Doskonale nawadnia każdą komórkę ciała. Ma kojący wpływ na skórę, łagodzi podrażnienia i alergie. Nie szczypie w oczy i nie podrażnia spojówek. Kąpiele harmonizują umysł i ciało, redukują skutki stresu, odprężają i relaksują. Woda Ożywiona jest także dostępna bezpłatnie do picia.

Firma otrzymała wiele wyróżnień i nagród. Z którego sukcesu jesteście najbardziej dumni?

Wysoką jakość produktów Sante potwierdzają prestiżowe nagrody, wyróżnienia i certyfikaty przyznawane firmie Sante każdego roku przez niezależnych ekspertów i konsumentów. Każde wyróżnienie jest dla nas szczególne. W tym roku otrzymaliśmy prestiżowe wyróżnienie „Super Marka 2016 – Jakość, Zaufanie, Renoma” w kategorii: Zdrowa żywność. W ciągu ostatnich lat, firma Sante była bardzo wysoko oceniana w badaniach konsumenckich, wcześniej w tej samej kategorii otrzymała tytuł „Dobra Marka 2013” i „Dobra Marka 2014”. Tytuł został przyznany na podstawie badań realizowanych za pomocą wywiadów telefonicznych i bezpośrednich oraz ankiet na grupie ponad 1000 pełnoletnich respondentów. We wcześniejszych latach, firma Sante otrzymała kilkadziesiąt znaczących nagród i wyróżnień, potwierdzających najwyższą jakość produktów oraz zaufanie i uznanie Konsumentów.

W swoich działaniach kierujecie się zasadą „Jesteś tym, co jesz”?

Od 25 lat jesteśmy wierni naszej filozofii, wyrażonej w haśle „Sante znaczy zdrowie”. Współczesne badania nie pozostawiają złudzeń – dieta ma bardzo znaczący wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie, życiową energię. To, co jemy, może wzmacniać lub osłabiać organizm. Może być dobrze przyswajalne lub może obciążać organizm. Zła dieta jest nie tylko czynnikiem ryzyka otyłości, lecz także chorób cywilizacyjnych, chorób serca i układu krążenia, a nawet chorób nowotworowych. Już Hipokrates zalecał: „Niech pożywienie będzie Twoim lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem”. Pragniemy, aby konsumenci cieszyli się zdrowym życiem i dlatego dostarczamy żywność funkcjonalną o potwierdzonym wpływie na zdrowie.

Jakie wartości przyświecają firmie?

Misją firmy Sante jest dostarczanie żywności najwyższej jakości, mającej korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie oraz propagowanie wiedzy, o prawidłowym odżywianiu i zdrowym stylu życia. Kierujemy się tymi założeniami, przygotowując ofertę i tworząc nasze produkty. Eksperci Sante z dziedziny dietetyki, technologii żywności i żywienia realizują projekty w oparciu o najnowsze badania naukowe i aktualne trendy żywieniowe. Aby zapewnić najwyższą jakość produktów, rygorystycznie przestrzegamy norm jakości i kontrolujemy cały proces produkcji: od surowca, przez tworzenie produktu, po opakowanie. Jak wspomniano, ważnym elementem działalności firmy Sante jest również edukacja prozdrowotna i propagowanie holistycznego podejścia do zdrowia. Sante organizuje konferencje i prelekcje na temat zdrowego życia i prawidłowego odżywiania, ogólnopolskie eventy oraz spotkania z ekspertami i autorytetami w dziedzinie zdrowia: wybitnymi lekarzami, terapeutami, trenerami, publikuje materiały edukacyjne o tematyce prozdrowotnej. Centrum edukacji prozdrowotnej Sante jest także Studio Sante Uzdrowisko Miejskie.

A teraz trochę o procesie rekrutacji. Jakimi kanałami poszukujecie nowych pracowników?

Publikujemy ogłoszenia na naszej stronie internetowej, na portalu pracuj.pl, współpracujemy z biurami karier. Wielu kandydatów aplikuje do nas bezpośrednio, ponieważ utożsamiają się z naszą marką i filozofią. Wiele osób chce pracować w polskiej firmie, przyczyniać się do jej rozwoju i do rozwoju polskiej gospodarki w myśl zasady „Popieraj swoje”. W firmie działa także system rekrutacji wewnętrznej, dobrze sprawdza się również system polecania kandydatów.

Na jakie stanowiska najczęściej przeprowadzacie rekrutacje?

Najwięcej osób rekrutujemy do Działu Produkcji. Rozbudowujemy Zakład Produkcyjny, potrzebujemy nowych pracowników. Poszukujemy operatorów maszyn, Inżynierów, techników do Działu Utrzymania Ruchu czy pracowników produkcyjnych. Najbardziej zależy nam na osobach z wykształceniem technicznym. Do biura w Warszawie poszukujemy najczęściej specjalistów lub managerów. Firma Sante jest wciąż w okresie intensywnego rozwoju, nieustannie wprowadzamy nowe produkty na rynek polski i zagraniczny, stąd też naturalny jest dynamiczny wzrost zatrudnienia.

Czy firma ma przygotowane programy dla studentów i stażystów?

Praktykantów zatrudniamy głównie do Zakładu Produkcyjnego w Sobolewie, czasami również do biura w Warszawie. Osobom, które sprawdzą się podczas praktyk, zwykle proponujemy stałe zatrudnienie. Praktykantów zatrudniamy tylko wtedy, gdy mamy możliwość rzetelnie przyuczyć ich do zawodu. Z grona praktykantów wyłoniliśmy już wielokrotnie bardzo dobrych specjalistów, obecnie zatrudnionych w Dziale Technicznym czy w Dziale Marketingu. Sante to również firma przyjazna osobom niepełnosprawnym.

Jakie benefity oferujecie swoim pracownikom?

Pracownicy Sante mogą skorzystać z prywatnej opieki medycznej, karty Multisport i dodatkowego ubezpieczenia na życie. Zależy nam na rozwoju pracowników, dlatego pakiet benefitów poszerzyliśmy o dostęp do platformy językowej. Okresowo są również dostępne bezpłatne szkolenia, przygotowywane przez naszych partnerów. Pracownicy mają także zniżki na produkty Sante, zniżki w Bistro Sante oraz – w ramach programu Corporate Wellness – zniżki na usługi w Studio Sante (w strefie saun i basenów oraz na terapie i zabiegi). Mają również zapewniony bezpłatny parking.

Czego mogę zatem życzyć na przyszłość?

Obecnie intensywnie rozbudowujemy kategorię śniadaniową i wdrażamy pełnowartościowe produkty z rodziny „100% bez sztucznych dodatków”. Listy składników na naszych etykietach są krótkie i przejrzyste, ponieważ produkty nie zawierają zbędnych sztucznych dodatków. Wystarczy rzut oka, by ocenić skład i wartość odżywczą produktu, a także to, jak wpływa na zdrowie i samopoczucie. Nasze produkty są pod tym względem unikatowe, a przy tym mają bardzo atrakcyjne ceny, ponieważ chcemy, by były dostępne dla wszystkich konsumentów. Pragniemy także, by konsumenci byli w pełni świadomi swoich wyborów i dlatego popularyzujemy wiedzę o zdrowym życiu i odżywianiu. Proszę nam życzyć, aby Konsumenci uważnie czytali etykiety naszych produktów i porównywali je z produktami konkurencji. Wówczas nie będziemy potrzebować żadnej innej reklamy.