Praca Tarnów: kondycja lokalnego rynku pracy
Tarnów otrzymał prawa miejskie w 1330 roku. Obecnie miasto to uznawane jest za jeden z najważniejszych ośrodków gospodarczych w województwie małopolskim. Na jego terenie działa ponad 12 tys. przedsiębiorców, którzy często prowadzą rekrutacje na różne stanowiska.
Mimo ciągłego rozwoju rynek pracy w Tarnowie boryka się także z pewnymi problemami, do których należy przede wszystkim stopniowy odpływ ludności. To sprawia, że zamieszczający oferty zatrudnienia pracodawca nie zawsze spotyka się z odpowiednim zainteresowaniem, a na lokalnej giełdzie pracy brakuje kandydatów.
Województwo małopolskie, w tym Tarnów, to region, w którym rozwija się wiele branż, m.in. sektor budowlany, handlowy, naprawy pojazdów samochodowych, a także działalność techniczna, naukowa i profesjonalna.
Jakie jest średnie wynagrodzenie w Tarnowie? Porównując dane pochodzące z dostępnych ofert pracy, specjalista może zarobić średnio ok. 2800-3400 zł brutto miesięcznie plus premie lub prowizje zależne od wyników. Firma, która poszukuje pracowników na stanowisko kierownicze, proponuje chętnym średnio ok. 4000-7000 zł brutto plus premie/prowizje. Na podobne do kierowników pensje mogą liczyć również menedżerowie.
W których branżach zarabia się najwięcej? Z danych GUS wynika, że na najwyższe zarobki w województwie małopolskim może liczyć specjalista z branży informacji i komunikacji, przemysłu i przetwórstwa przemysłowego oraz administracji i działalności wspierającej. Obserwując dostępne oferty pracy w Tarnowie, można z kolei zauważyć, że do najbardziej pożądanych kandydatów należą: specjalista, pracownik przemysłowy, rzemieślnik, technik i pracownik średniego szczebla.
W jakich zawodach możliwa jest praca zdalna? Z analizy ofert pracy wynika, że może ją znaleźć m.in. tłumacz, specjalista ds. IT, copywriter, konsultant telefoniczny, dziennikarz, spedytor czy kadrowy.
Bezrobocie w Tarnowie
Sytuacja na rynku pracy w tym ponad 100-tysięcznym małopolskim mieście określana jest jako dobra. Stopa bezrobocia w Tarnowie jeszcze w grudniu 2019 roku wynosiła 4,2 proc., jednak ze względu na wybuch pandemii COVID-19 obecnie jest ona wyższa. Według danych przedstawionych przez Główny Urząd Statystyczny w sierpniu 2021 roku bezrobocie rejestrowane w Tarnowie było równe 4,6 proc.
Należy jednak podkreślić, że wśród bezrobotnych zamieszkujących powiat tarnowski znajdują się osoby w szczególnej sytuacji. Należą do nich:
- osoby do 30. roku życia,
- osoby powyżej 50. roku życia,
- osoby długotrwale bezrobotne,
- niepełnosprawni,
- osoby korzystające ze świadczeń z pomocy społecznej,
- osoby posiadające co najmniej jedno dziecko do 6. roku życia,
- osoby posiadające co najmniej jedno dziecko niepełnosprawne do 18. roku życia.
Za zwalczanie bezrobocia odpowiedzialne są instytucje rynku pracy, m.in. Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowie oraz Wojewódzki Urząd Pracy: Tarnów. Realizują one projekty, które mają na celu ułatwienie osobom bezrobotnym aktywizację zawodową. Mieszkańcy miasta mogą skorzystać także z dostępnych w nim form wsparcia, do których należy m.in. doradztwo zawodowe, pośrednictwo pracy czy też pomoc materialna.
Czym charakteryzuje się dobra praca: Tarnów?
Przeglądając dostępne oferty pracy: Tarnów, warto zastanowić się nad tym, które z nich są najkorzystniejsze dla danego kandydata. Do zalet można zaliczyć np.:
- możliwe ustalenie zakresu odpowiedzialności pracownika,
- indywidualny grafik współpracy z firmą,
- dostępna wybrana umowa (umowa o pracę, kontrakt, umowa o dzieło lub umowa zlecenie),
- część etatu (w przypadku uczniów/studentów dziennych) lub pełny etat (pożądany w większości sytuacji),
- możliwa praca zdalna (specjalista pracujący w sektorze nowych technologii szczególnie doceni tę możliwość) lub praca w klimatyzowanym biurze.
Większość pracowników docenia także możliwość nawiązania stałej współpracy z określoną firmą działającą na terenie Tarnowa.
Do kogo skierowane są oferty pracy w Tarnowie?
Miasto Tarnów to siedziba działalności tysięcy przedsiębiorstw. Część z nich w ramach rozwoju regularnie zamieszcza ogłoszenia, w których poszukują kandydatów na nowo utworzone stanowiska.
Jakie mogą być obowiązki pracownika? W nowych ofertach pracy - zgodnie z profilem działalności firmy - wymieniane są m.in.: sporządzanie audytów bezpieczeństwa, montaż instalacji fotowoltaicznych, dbanie o prawidłowy obieg dokumentów, przygotowywanie raportów, sporządzanie analiz, wyszukiwanie informacji w sieci, obsługa klienta. Pożądani są także kandydaci, którzy będą zajmować się montażem elewacji, redagowaniem treści (takich jak np. teksty techniczne) czy opracowywaniem dokumentów.
Kompetencjami, które docenią pracodawcy, są m.in. zaangażowanie, cierpliwość, dobra organizacja czasu pracy czy też doświadczenie zawodowe jako specjalista. W przypadku stanowisk menedżerskich, gdzie niezbędne będzie właściwe zarządzanie zespołem, szczególnie istotna będzie komunikatywność i zdecydowanie - podobnie zresztą jak w przypadku pełnienia obowiązków, związanych z bezpośrednim kontaktem z klientem.
Tarnów: poszukiwani pracownicy
Praca: Tarnów czeka na zainteresowanych, a wśród przedsiębiorców poszukiwany może być zarówno pracownik fizyczny, jak i specjalista. Według prognozy zapotrzebowania na pracowników na 2021 rok przygotowanej w ramach "Barometru zawodów" lista zawodów deficytowych jest długa. Kto się na niej znajduje?
Są to w szczególności przedstawiciele następujących branż:
- fryzjersko-kosmetycznej,
- budowlanej,
- włókienniczo-odzieżowej,
- transportowo-spedycyjno-logistycznej,
- ekonomiczno-administracyjno-biurowej,
- motoryzacyjnej, mechanicznej,
- IT,
- elektryczno-elektronicznej i elektromechanicznej,
- ochrony zdrowia,
- pomocy społecznej,
- spożywczej,
- drzewno-meblarskiej,
- drogowej i inżynieryjno-instalacyjnej.
Niedobór kandydatów spowodowany jest m.in. nieatrakcyjnymi warunkami pracy i płacy oraz brakiem odpowiednich kwalifikacji wśród mieszkańców Tarnowa.
Zawody nadwyżkowe w Tarnowie
Oferty pracy w Tarnowie skierowane są do przedstawicieli wielu zawodów, jednak na lokalnym rynku pracy obserwuje się także nadwyżki osób poszukujących zatrudnienia. W jakich profesjach?
Jak wynika z "Barometru zawodów", liczba kandydatów przekracza liczbę dostępnych ofert w następujących zawodach:
- ekonomiści,
- pracownicy biur podróży i obsługi turystycznej,
- specjaliści administracji publicznej,
- specjaliści technologii żywności i żywienia.
Choć dostępne są oferty pracy na pełny etat lub jego część dla osób pracujących w wymienionych profesjach, specjalista może mieć problem ze znalezieniem zatrudnienia. Wynika to z faktu, że giełda pracy w mieście Tarnów nie jest w stanie zapewnić go wszystkim osobom wykształconym w powyższych zawodach.
Kandydaci posiadający wykształcenie w zawodach nadwyżkowych mogą skorzystać z usług doradcy zawodowego i wspólnie z nim zdecydować, w którym kierunku poprowadzić swoją karierę. Następnie powinni oni zająć się przygotowaniem do rozwojowej pracy w jednej z prężnie działających na terenie miasta branż. Warta rozważenia jest np. praca księgowej: Tarnów lub zatrudnienie jako specjalista w IT.
Jak znaleźć pracę w Tarnowie?
Tarnów to miasto, w którym nie tylko specjalista może znaleźć ciekawe, rozwojowe stanowisko - pracę tutaj podjąć może także pracownik fizyczny. Umowa o pracę lub umowa zlecenie, dostępna w niektórych zawodach praca zdalna - te czynniki zachęcają do poszukiwania zatrudnienia w jednym z najważniejszych małopolskich miast.
W znalezieniu atrakcyjnej oferty pracy pomóc może m.in. Powiatowy Urząd Pracy: Tarnów. W wielu przypadkach pracodawca zgłasza zapotrzebowanie na kandydatów do wspomnianej instytucji, by zwiększyć skuteczność prowadzonej rekrutacji. Osoby zarejestrowane jako bezrobotne mogą podjąć pracę, korzystając z pomocy urzędu.
Oferty pracy w Tarnowie na pełny etat lub jego część dostępne są również w agencjach zatrudnienia. Może zgłosić się do nich zarówno specjalista, jak i pracownik fizyczny. Umowa o pracę (niekiedy tymczasową) oraz umowa zlecenie - to najczęściej dostępne formy zatrudnienia.
Osoby decydujące się na samodzielne poszukiwanie pracy w mieście Tarnów zazwyczaj korzystają z internetu. Liczne oferty zamieszczane przez pracodawców na łamach lokalnych i ogólnopolskich portali ogłoszeniowych czy serwisów pracy cieszą się sporym zainteresowaniem. Jak szukać pracy przez internet?
Ciekawe, sprawdzone oferty dostępne są m.in. w serwisie GoWork.pl. Najprostszym i skutecznym sposobem na szukanie ogłoszeń jest wybór określonego rodzaju pracy lub stanowiska i zawężenie do niego swoich poszukiwań. Przykładowe hasła, dzięki którym można znaleźć dostępne w sieci ciekawe oferty pracy, to np. "praca ochrona Tarnów", "praca nauczyciel Tarnów", "praca biurowa Tarnów", "rekrutacja dostawca Tarnów" lub "infolinia przychodząca oferty pracy Tarnów".
Jak upewnić się, że pracodawca zapewnia dobre warunki zatrudnienia? Najczęściej warto dokładnie przeczytać wybrane ogłoszenie, a następnie sprawdzić podobne oferty pracy pod kątem najważniejszych szczegółów - np. czy dostępna jest praca na pełny etat, praca zdalna, umowa o pracę. W przypadku pracy stacjonarnej ważnym czynnikiem jest również np. lokalizacja siedziby firmy oraz możliwości dojazdu pod wskazany adres.
Praca Tarnów: dlaczego warto tu zamieszkać?
Tarnów to miasto, które stwarza mieszkańcom odpowiednie warunki do rozwoju osobistego oraz zawodowego. Stosunkowo niskie koszty utrzymania i wynajmu, możliwość podnoszenia kwalifikacji, dostępność ofert pracy - to sprawia, że warto osiedlić się właśnie tutaj.
Szukając pracowników, pracodawca musi postarać się o uatrakcyjnienie oferty - stąd często proponowana praca zdalna na pełny etat czy umowa o pracę. Wynika to z faktu, że przedsiębiorstwa konkurują między sobą, chcąc zdobyć zainteresowanie kandydatów.
Praca w Tarnowie znajdzie się zarówno dla zdobywających pierwsze doświadczenia studentów, jak i kierowników. Dzięki poprawie sytuacji na giełdzie pracy i podnoszeniu atrakcyjności miasta dla inwestorów stało się ono dobrym miejscem do życia. Sytuacja gospodarcza Tarnowa jest coraz lepsza, działają tu także instytucje odpowiedzialne za wspieranie przedsiębiorczości - nowi przedsiębiorcy i więksi inwestorzy mogą liczyć na dodatkowe przywileje oraz ulgi podatkowe.
W Tarnowie funkcjonuje m.in. Tarnowski Klaster Przemysłowy S.A. i Inkubator Przedsiębiorczości, które przyczyniają się do rozwoju miasta. Prowadzący rekrutację pracodawca może liczyć na dostępność kandydatów gotowych podjąć pracę na pełny etat, jeśli zaproponuje im atrakcyjne warunki. Jak wynika ze Strategii Rozwoju Miasta Tarnowa na lata 2021-2030, w najbliższym czasie lokalne władze zamierzają postawić na rozwój następujących sektorów:
- usługi medyczne,
- usługi okołoturystyczne,
- BPO,
- mechanika-automatyka.
Zważywszy na dostępne tu liczne ciekawe oferty, możliwą pracę w przyszłościowych sektorach i pracę dodatkową w Tarnowie dla uczniów czy studentów oraz ofertę edukacyjną powiatu można uznać, że jest to dobre miejsce na rozwój kariery zawodowej. Jeśli zaś nie uważasz, by w tym mieście łatwo było Ci zdobyć właściwe zatrudnienie, choćby na część etatu, to z pomocą mogą Ci przyjść okoliczne miejscowości, takie jak Sucha Beskidzka czy Nowy Sącz.