EKOENERGETYKA - POLSKA SPÓŁKA AKCYJNA

1.9 Dodaj merytoryczną opinię
Jak wygląda proces rekrutacyjny

 

EKOTrip śladem Twojego CV. Czyli w kilku słowach o procesie rekrutacji w Ekoenergetyka-Polska
Rekrutacja to wymagający i angażujący proces, w którym uczestniczy wiele osób. Chociaż składa się on ze standardowych elementów, to każdy wymaga zaprojektowania pod weryfikację konkretnych kompetencji i nie odbędzie się bez konsultacji z managerem, który zaprasza do swojego unikatowego zespołu.

Za każdym razem zależy nam na pozytywnym doświadczeniu kandydatów i skutecznej współpracy z hiring managerami, którzy decydują o podjęciu współpracy. Chcesz wiedzieć jaką drogę pokonuje Twoja aplikacja oraz co Cię czeka na każdym z etapów rekrutacji?

„Jeżeli szukasz pracy i chcesz do nas aplikować, koniecznie przeczytaj ten wpis”

Zapraszamy w podróż śladem „cefałek” w Ekoenergetyka-Polska!

„Jeżeli szukasz pracy i chcesz do nas aplikować, koniecznie przeczytaj ten wpis”

 

Zanim zaaplikujesz
Powiedzmy sobie szczerze, aby uruchomić rekrutację, którą masz okazję dostrzec w naszej zakładce kariera, po naszej stronie musi się zadziać wiele ważnych rzeczy. Zanim ogłosimy na zewnątrz, że poszukujemy nowych współpracowników, dokładnie analizujemy jakich kompetencji nam w danym obszarze potrzeba. Hiring manager razem ze specjalistą HR konstruują profil idealnego kandydata oraz wybierają kanały komunikacji, które za działają najlepiej. To właśnie dlatego niektóre z naszych ogłoszeń znajdziecie na popularnych job boardach, inne na portalach branżowych, a większość w naszych kanałach social media na LinkedIn i Facebook. Dokładnie w ten sposób, poza najbardziej popularną – naszą zakładką kariera – trafiają do nas Wasze aplikacje.

Na kogo wypadnie, na tego bęc…
…chciałoby się powiedzieć, że w rekrutacji jest tak łatwo. Ale rzeczywistość wygląda zgoła inaczej. Wszystko zależy od tego jakich kompetencji poszukujemy. Rekruter też człowiek, czasami na nasze ogłoszenie zaaplikuje kilkudziesięciu bardzo dobrych kandydatów, ale czasami, aby odnaleźć choć jedną osobę zgodną z poszukiwanym profilem musimy bardzo się postarać. To właśnie wtedy rekruter przybiera postać detektywa, którzy poszukuje tych kompetencji na LinkedIn, Xing’u a nawet prosi o pomoc innych rekruterów.

Cieszy nas każda aplikacja, która jest zgodna z profilem kompetencyjnym. Być może właśnie spotkaliśmy osobę, która dołączy do #EKOTeam. Każda aplikacja, która do nas dociera, jest wnikliwie analizowana przez osobę prowadzącą rekrutację. Sprawdzamy Twoje doświadczenie i kwalifikacje oraz wyróżniki w postaci informacji o Twoich talentach– wszystko po to, aby mieć pewność, że do dalszych etapów zaprosimy właściwe osoby. Często zdarza się, że nawet kiedy kandydat „na papierze” nie wpisuje się idealnie w nasze potrzeby, ale dostrzegamy jego unikatowość – to ryzykujemy i postanawiamy poznać go bliżej. Może to nieskromne, ale wraz z doświadczeniem nasz „nos do potencjału” jest coraz bardziej wrażliwy, co już nie raz zaowocowało rozpoczęciem współpracy. Dlatego zachęcamy do kreatywnego tworzenia dokumentów aplikacyjnych – lubimy ludzi z inicjatywą!

Pierwszy krok za Tobą
Jeżeli Twoja aplikacja spotka się z naszym zainteresowaniem – na pewno damy Ci o tym znać! Skontaktujemy się z Tobą – najczęściej telefonicznie, aby omówić Twoje ostatnie wydarzenia zawodowe, Twoją motywację do zmiany pracy oraz to, co skłoniło Cię do zaaplikowania do naszej firmy. Jako pasjonaci elektromobilności, cieszymy się spotykając na swojej drodze ludzi podobnie zakręconych na punkcie e-mobility i zeroemisyjnego transportu. To jest też moment na zbadanie wzajemnych oczekiwań. Jeżeli w Twojej głowie jeszcze przed spotkaniem rekrutacyjnym pojawiają się jakieś pytania – to jest właśnie przestrzeń na ich zadanie. Ta rozmowa to dialog. Rezerwujemy sobie na nią odpowiednio dużo czasu, aby być dla Ciebie.

Masz tylko jedno pierwsze wrażenie
Jeżeli „zaiskrzyło” między nami na pierwszej rozmowie, to z pewnością będziemy chcieli więcej! Zaprosimy Cię na interview – zwykle F2F – choć w ostatnim czasie bardziej polubiliśmy się z Google Meet. Na tym spotkaniu poznasz managera, który bezpośrednio zaprasza do współpracy. Dlatego jeszcze zanim dojdzie do spotkania zastanów się, jak chcesz się zaprezentować. Szczęście sprzyja przygotowanym. Na wstępie pisaliśmy, że każdy proces jest dla nas unikatowy – i to prawda. Jest jednak pewien zestaw pytań, których możesz się na tej rozmowie spodziewać z dużym prawdopodobieństwem. Najważniejsze pytanie brzmi jak swoimi kompetencjami i doświadczeniem wpiszesz się w potrzeby naszej organizacji w konkretnym zespole. I to jedno pytanie może być związane z Twoją motywacją, sukcesami, porażkami, wyzwaniami i kierunkiem Twojego rozwoju.

Praktyka vs teoria
W przypadku niektórych stanowisk – możesz spodziewać się kilku technik selekcyjnych np. test wiedzy, case study, symulacja czy nawet test psychologiczny. Często weryfikujemy znajomość języków obcych i znajomość narzędzi IT. Część z tych zadań wykonasz w domu – jeszcze przed spotkaniem. Cześć to casy do rozwiązania na rozmowie. Chcemy w praktyce zobaczyć to, o czym mówisz i co wpisałeś w swoje CV. Nie konstruujemy testów tak, aby udowodnić Ci jak wiele jeszcze nie umiesz. Dlatego zapomnij o pytaniach w stylu: „Ile piłek golfowych zmieści się w autobusie szkolnym?”. Zadanie będzie ściśle związane z Twoimi przyszłymi obowiązkami. Potraktuj ten etap jako okazję, aby przedstawić swoje umiejętności najlepiej jak potrafisz. Czy etap weryfikacji Twoich umiejętności będzie dla Ciebie stresujący? Wszystko zależy od wielu czynników. Nam zależy, aby zadbać o Twój komfort i pozytywne doświadczenia ze spotkania z nami.

Na rozmowie opowiemy Ci o tym, jak może wyglądać Twoja przyszła praca oraz jaka kultura panuje w naszej organizacji. Jeżeli nie uda nam się jednak wyczerpać tematu, a Ciebie wyjątkowo zainteresuje jakaś kwestia, nie bój się pogłębić wątku. Pytania od kandydatów są zawsze mile widziane, a my jesteśmy po to, byś poznał nas jak najlepiej.

Once again?
Zwykle nasze rekrutacje składają się z wyżej wymienionych etapów. Zdarza się jednak tak, że w danym procesie wyjątkowo dobrze zaprezentowało się wielu kandydatów i potrzebujemy spotkać się z nimi raz jeszcze. Jeżeli zaproponujemy Ci kolejne spotkanie, to możesz mieć pewność, że do celu – pracy w naszej firmie – już bardzo blisko!

Oklaski i gratulacje
Po zakończeniu etapu spotkań i testów decydujemy kogo zapraszamy na pokład zwany Ekoenergetyka-Polska. W tym momencie Twoja kandydatura akceptowana jest przez Zarząd, a oficjalną ofertę przekazuje Ci telefonicznie specjalista ds. HR. To najmilsza część naszej pracy. Bardzo lubimy słyszeć w Waszym głosie radość i podekscytowanie na wieść o początku naszej wspólnej podróży. Jeżeli we wszystkim jesteśmy „on the same page” oficjalna oferta pracy ląduje na Twojej skrzynce pocztowej. Od teraz czekamy na Twoje pojawienie się w firmie!

Jeżeli, na którymś z etapów okaże się, że w tym momencie nam jeszcze ze sobą nie po drodze – przekażemy Ci nasz feedback. Nie musi być to jednak koniec naszej znajomości. Najprościej mówić, czasami to po prostu nie ten czas, nie to miejsce. Szansa, że jeszcze będziemy mieć okazję wrócić do rozmów jest spora. Ekoenergetyka się zmienia. Powiedzieć, że zmienia się dynamicznie to jak nic nie powiedzieć. Prawie zawsze na naszej stronie odnajdziesz kilkadziesiąt procesów rekrutacyjnych. Otwieramy nowe biura, dywersyfikujemy naszą ofertę, wchodzimy na nowe rynki. Może pisane Ci jest dołączyć do eRewolucji, ale jeszcze nie teraz? Za sprawą naszej bazy kandydatów nie zapominamy ciekawych osobowości. I Ty pamiętaj o nas w przyszłości.

Początki są fajne!
Koniec rekrutacji to początek naszej wspólnej podróży w świat e-mobility. Cały czas udoskonalamy nasz proces onboardingu, aby jeszcze lepiej wdrażać do pracy nowych kolegów i koleżanki. Jeszcze przed pierwszym dniem dostaniesz od nas mail ze wskazówkami dotyczącymi tego, co czeka Cię po przekroczeniu progu naszej firmy. A później…. O tym co czeka Cię w pierwszym tygodniu opowiemy już w kolejnym wpisie, bo cały czas pracujemy, aby wzbogacać „rozkład jazdy”. 😊

 

Zobacz więcej →

 
EKOENERGETYKA - POLSKA SPÓŁKA AKCYJNA