Szczecin - praca. Aktualna sytuacja na rynku pracy
Szczeciński rynek pracy zdecydowanie może zostać zaklasyfikowany jako rynek pracownika. Potwierdzenie tego znajdziemy przede wszystkim w stosunkowo niskiej stopie bezrobocia, dość wysokich wynagrodzeniach, oraz całkiem obszernej liście zawodów deficytowych. Rynek pracy w Szczecinie jest otwarty nie tylko na osoby które chcą w nim rozwijać swoją zawodową karierę, ale również na tych, którym marzy się praca dodatkowa.
Co w zakresie warunków zatrudnienia oferuje Szczecin? Umowa o pracę, praca na cały etat – to najczęstsze z obietnic wystosowywanych wśród najnowszych ogłoszeń o pracę w Szczecinie. Umowy cywilnoprawne, takie jak umowa zlecenie czy umowa o dzieło, spotykane są tu coraz rzadziej. Pracownicy mogą liczyć także na szereg atrakcyjnych premii, realną możliwość awansu w strukturze firmy i przejrzystą ścieżkę kariery.
Warto podkreślić, że szczecińscy przedsiębiorcy oferują zatrudnianym przez siebie pracownikom także szereg rozmaitych benefitów pozapłacowych, wśród których możemy wymienić takie jak prywatna opieka medyczna, systemy kafeteryjne, rozmaite kursy i szkolenia czy nawet dodatkowe dni wolne od pracy.
Oferty pracy Szczecin - najwięksi pracodawcy
Szczecin to miasto które rozwija się niezwykle dynamicznie, przyciągając do siebie inwestorów z różnych sektorów gospodarki. Znaczną część lokalnej ekonomii budują duże, międzynarodowe firmy, cieszące się dużą rozpoznawalnością wśród społeczeństwa. Przede wszystkim są to przedsiębiorstwa z branży FMCG i producenci powiązani.
Niemniej, szczecińska przedsiębiorczość jest zdrowa i kwitnie, dając pracę wielu mieszkańcom miasta. Do grona największych szczecińskich pracodawców możemy zaliczyć takie firmy jak:
- Polska Żegluga Morska w Szczecinie,
- EUROAFRICA Linie Żeglugowe,
- Fosfan,
- Morska Stocznia Remontowa Gryfia S.A.,
- Drobimex Zakład Przetwórstwa Mięsnego.
Należy przy tym pamiętać, że osoby poszukujące zatrudnienia w Szczecinie w branży IT czy marketingu (choć nie tylko) mogą skorzystać z uroków pracy zdalnej. Wówczas lokalizacja miejsca pracy czy firmy nie będzie miała większego znaczenia.
Szczecin - oferty pracy dla zawodów nadwyżkowych i deficytowych
Znalezienie zatrudnienia w Szczecinie nie należy do najtrudniejszych zadań i można się go podjąć niemalże we wszystkich sektorach. Niemniej, istnieją pewne sektory, które cechują się w Szczecinie dużymi deficytami wśród wielu profesji. Listę zawodów deficytowych i nadwyżkowych publikuje Barometr Zawodów.
Na podstawie danych udostępnionych przez wyżej wymieniony, możemy wskazać następującą listę branż, w których w Szczecinie pracę znajdziesz niemalże od ręki.
- sektor transportowy (np.: kierowca autobusu, kierowca międzynarodowy, kierowca kat. B),
- sektor budowlany (np.: cieśla, brukarz, spawacz, betoniarz, zbrojarz, elektryk),
- sektor IT (np.: administrator stron internetowych, programista, grafik komputerowy),
- sektor medyczny (np.: lekarz, pielęgniarka, położna, logopeda, fizjoterapeuta).
Pozostałe zawody znajdują się w stanie względnej równowagi popytu i podaży, lub szczątkowo i okresowo występują jako zawody deficytowe. Problemy ze znalezieniem zatrudnienia w Szczecinie będą mieli absolwenci kierunków humanistycznych (socjolog, filozof, kulturoznawca).
Praca - Szczecin. Ile wynosi średnie wynagrodzenie?
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w Szczecinie jest bardzo wysokie, znacznie przewyższając ogólnopolską średnią, wynoszącą 7 379 złotych w 2023 roku. Wedle najnowszych danych GUS, średnie zarobki w Szczecinie u schyłku 2023 roku wyniosły aż 7 700 złotych brutto.
Tak wysoki poziom średnich wynagrodzeń w Szczecinie związany jest przede wszystkim ze strukturą zatrudnienia w stolicy województwa zachodniopomorskiego – zarobki na poszczególnych stanowiskach są średnio takie same wszędzie.
Stopa bezrobocia w Szczecinie - aktualne dane
Szczecin może się pochwalić bardzo dobrą kondycją lokalnej gospodarki, przez lata zajmując wysokie miejsca pod kątem niskiego poziomu bezrobocia. Dane GUS i Powiatowego Urzędu Pracy z końcówki 2023 roku udowadniają, że pozytywne trendy będą się tu utrzymywać przez długi czas. Aktualnie stopa bezrobocia w Szczecinie wynosi 3,3%.
Praca dla studenta Szczecin - gdzie szukać zatrudnienia?
Praca w Szczecinie jest łatwo dostępna nie tylko dla tych osób, które poszukują tu zatrudnienia na stałe, ale również dla tych, którzy w Szczecinie chcieliby pracować na część etatu (praca dorywcza). Do najczęstszych beneficjentów tego typu rozwiązań należą studenci, ponieważ ich szczególny status prawny umożliwia pracodawcy znaczne obniżenie kosztów ich zatrudnienia. Trzeba przy tym zaznaczyć, że osoby studiujące zaocznie mogą liczyć także na pracę na pełen etat.
Umowa o pracę coraz częściej stanowi podstawę współpracy przedsiębiorców ze studentami, a umowy cywilnoprawne są coraz rzadsze. Studenci mogą ponadto liczyć na elastyczny czas pracy, dostosowany do ich potrzeb.
Zatrudnienie tego rodzaju można zdobyć w wielu zawodach, jednak niektóre wybory są popularniejsze od innych. Co dokładnie oferuje w tej materii Szczecin? Pracownik fizyczny, magazynier, kasjer-sprzedawca, pracownik produkcji, kurier miejski, ochroniarz czy stróż nocny – to właśnie te profesje spotkamy w opisywanym zakresie najczęściej.
Szczecin - praca dla emeryta. W jakich zawodach?
W przypadku pracy dodatkowej emeryci stanowią jedną z liczniejszych jej beneficjentów - zaraz po studentach. Trend ten wynika ze specyfiki zatrudnienia tychże grup, gdzie zgodnie z obowiązującym prawem pracodawca ma możliwość prostego obniżenia kosztów ich zatrudnienia (składki ZUS).
Naturalnie, emeryci przez wzgląd na swój wiek, nie będą w stanie podjąć się pracy na każdym stanowisku - wykluczone są zazwyczaj wszelkie profesje związane z pracą fizyczną. Najczęściej pracują oni w takich zawodach jak ochroniarz czy stróż nocny, choć taksówkarz również może leżeć w kręgu ich zainteresowań. W przypadku kobiet najczęściej będzie to praca w gastronomii lub przy opiece nad dziećmi.
Warunki zatrudnienia emerytów są dobre - przoduje umowa o pracę, choć umowy cywilnoprawne, takie jak umowa o dzieło czy umowa zlecenie również są zauważalne. Pracodawcy zapewniają emerytom także elastyczny grafik dostosowany do potrzeb zatrudnionych.
Szczecin - praca zdalna. Jak ją znaleźć?
Coraz większą popularnością od wielu lat cieszy się praca zdalna – nie tylko w Szczecinie, ale także w innych częściach kraju. Zwykle praca w trybie „home office” utożsamiana jest z sektorem IT czy marketingiem, jednak nie jest to zasada – coraz częściej można spotkać ją także w sektorze finansowym czy administracji.
Poszukując pracy zdalnej w Szczecinie, warto skłonić się ku metodom tożsamym ze sposobem przyszłego wykonywania pracy, a więc poszukiwać jej za pośrednictwem internetu. Najlepszą z możliwości stwarzają rozliczne portale ogłoszeniowe, takie, jak na przykład GoWork.pl.
Praca w Szczecinie od zaraz - gdzie pracownicy są najpilniej potrzebni?
W Szczecinie bez większych trudności można otrzymać pracę od zaraz. Zazwyczaj w grę wchodzą prace proste, które nie wymagają od kandydatów specjalistycznego wykształcenia czy wcześniejszego przygotowania. Mowa tu o takich profesjach jak ochroniarz, sprzątaczka, kasjer-sprzedawca czy stróż nocny.
Niemniej, praca od zaraz w Szczecinie może zostać zdobyta także w innych sektorach, w których od pracowników będzie się wymagać więcej. Jeżeli zastanawiasz się w jakich, to najlepiej zrobisz przeglądając aktualną listę zawodów deficytowych – pracownik pilnie poszukiwany na pewno znajdzie się w tamtych branżach.
Gdzie szukać najnowszych ofert pracy w Szczecinie?
Biorąc pod uwagę kondycję gospodarczą miasta, raczej nikt nie powinien mieć większych problemów ze znalezieniem pracy w Szczecinie. Przykładem tego może być ogrom ofert publikowanych na łamach naszego serwisu. „Szczecin – specjalista”, „starszy specjalista”, „pracownik bez doświadczenia” – biorąc pod uwagę spory zakres adresatów ofert, raczej każdy poszukujący tu pracy może być nastawiony optymistycznie.
Poszukując pracy w Szczecinie będziesz miał do swojej dyspozycji kilka możliwości. Nie ulega jednak żadnej wątpliwości kwestia, że wyłącznie jedna z metod będzie w stanie pozytywnie zaskoczyć Cię swoją efektywnością. Chodzi tu oczywiście o skorzystanie z jednego z portali ogłoszeniowych, takich, jak na przykład GoWork.pl.
To właśnie na łamach tego rodzaju serwisów ogłoszenia o pracę w Szczecinie pojawiają się najliczniej i najpilniej, pozwalając obu stronom na skrócenie procesu rekrutacji do najbardziej niezbędnych formalności. Kandydaci mają możliwość aplikowania nawet na kilkadziesiąt ofert w ciągu dnia, czym znacznie zwiększają swoje szanse na zdobycie pracy. Podkreślić przy tym trzeba, że samo nawigowanie po serwisie jest niezwykle intuicyjne i wygodne.
Rzecz jasna, możesz skorzystać także z innych metod, nieco bardziej tradycyjnych. Możesz osobiście wybrać się ze swoim CV do upatrzonego wcześniej zakładu pracy, skorzystać z usług agencji zatrudnienia tymczasowego, czy udać się do urzędu, który powołany został w celu łagodzenia skutków bezrobocia – jest to Powiatowy Urząd Pracy.
Powiatowy Urząd Pracy w Szczecinie - oferty pracy, kontakt, adres
PUP Szczecin to miejsce, w którym atrakcyjne oferty pracy może znaleźć każdy, bez względu na dotychczasowe doświadczenie, poziom wykształcenia czy kwalifikacje.
Niemniej, Powiatowy Urząd Pracy to nie tylko szereg ogłoszeń o pracę, ale także konkretne możliwości. Jeżeli nie uda Ci się znaleźć zatrudnienia, możesz zarejestrować się jako osoba bezrobotna. Wówczas będziesz mógł cieszyć się nie tylko priorytetowym potraktowaniem swojej sprawy przez urzędników, ale również uzyskasz dostęp do państwowej opieki medycznej, będziesz mógł skorzystać z zasiłku dla bezrobotnych, a nawet zostaną Ci zaoferowane kursy zawodowe, szkolenia czy staże.
Powiatowy Urząd Pracy w Szczecinie mieści się przy ulicy Adama Mickiewicza 39 i przyjmuje interesantów w godzinach 07:45 – 15:45 od poniedziałku do piątku. Z pracownikami urzędu można skontaktować się osobiście, mailowo, lub telefonicznie, dzwoniąc na numer 91 425 49 00.
Podobną rolę do Powiatowych Urzędów Pracy pełnią Wojewódzkie Urzędy Pracy. Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie mieści się w bliskim sąsiedztwie PUP, bo przy ulicy Adama Mickiewicza 41. Interesanci również przyjmowani są od poniedziałku do piątku, w godzinach 07:30 – 15:30. Kontakt z urzędnikami można nawiązać w dokładnie ten sam sposób, przy czym numerem telefonu właściwym dla WUP Szczecin jest 91 425 61 00.