Jak wygląda rynek pracy w Czeladzi
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego z roku 2018 łatwo zauważyć, że najwięcej osób aktywnych zawodowo pracuje w branży przemysłowej oraz budownictwie – około 32 proc. Na drugim miejscu znajduje się sektor usługowy, który zatrudnia ponad 25 proc. mieszkańców Czeladzi. Blisko 12 proc. mieszkańców miasta pracuje w sektorze rolniczym, a najmniej osób zatrudnionych jest w sektorze finansowym (niecałe 3 proc.).
Najważniejsze przedsiębiorstwa w Czeladzi
Z uwagi na swój przemysłowy charakter związany z kopalnictwem w Czeladzi znajdują się duże przedsiębiorstwa, które są związane z działalnością górniczą. Oprócz tego typu przedsiębiorstw działa w Czeladzi również wiele firm, które funkcjonują we Wschodniej Strefie Ekonomicznej. Jeśli więc chodzi o miasto to warto wymienić tam takie firmy jak:
- Przedsiębiorstwo Elektrotechniki Górniczej PEG S.A. – firma produkująca wyroby górnicze;
- Centralny Zakład Odwadniania Kopalń – usługi związane z funkcjonowaniem kopalni;
- Bergerat Monnoyeur – dystrybutor maszyn budowlanych CAT;
- MAN Truck & Bus Polska Sp. z o.o. - firma zajmująca się dystrybucją samochodów ciężarowych MAN;
- Energopol Wsk S.A. - roboty inżynieryjne oraz remontowe;
- Transbud Trading 4 – przedsiębiorstwo zaplecza technicznego;
- Panattoni Park Czeladź – duże centrum dystrybucyjne należące do firmy Panattoni;
- Alliance Silesia Logistics Center Czeladź – park magazynowy oferujący usługi logistyczne.
Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie w Czeladzi?
Zgodnie z danymi GUS można wskazać, że przeciętne wynagrodzenie brutto w Czeladzi w roku 2018 wyniosło 4 066 złotych, co po przeliczeniu na kalkulatorze wynagrodzeń wynosi 2 954 złotych netto (na rękę). Wartość przeciętnego wynagrodzenia brutto w Czeladzi odpowiada jedynie w 84 proc. wynagrodzenia w Polsce.
Ile wynosi stopa bezrobocia w Czeladzi?
Dane z Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że w roku 2018 stopa bezrobocia dla Czeladzi była względnie wysoka, bo aż 8,9 proc. Rok później nastąpił spadek do poziomu 5,5 proc. Jest to wartość niemal odpowiadająca wartości stopy bezrobocia w Polsce (5,2 proc). Warto też zauważyć, że stopa bezrobocia w całym województwie śląskim jest bardzo niska i wynosi zaledwie 3,6 proc.
Oferty pracy w Czeladzi
Barometr Zawodów wskazuje jakie zawody w roku 2021 będą cierpieć na deficyt osób poszukujących pracy. Prognoza zapotrzebowania na pracowników obejmuje dane dotyczące powiatów, nie miast, więc na podstawie tych danych można wykazać zawody, które będą cierpieć na niedostatek pracowników w obrębie całego powiatu będzińskiego. Barometr wskazuje trzy zawody na które będzie duży popyt wśród pracodawców, ale mogą pojawić się problemy ze znalezieniem dobrych pracowników na stanowiska. Dotyczy to takich zawodów jak magazynier, nauczyciel praktycznej nauki zawodu oraz nauczyciel przedmiotów ogólnokształcących. W dalszej części Barometru Zawodów możemy znaleźć informacje o tym jakie zawody będą posiadać deficyt osób poszukujących pracy. Dotyczy to więc branż takich jak:
- budowlana - betoniarze i zbrojarze, cieśle i stolarze budowlani, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, kierownicy budowy, monterzy elektronicy, murarze i tynkarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, operatorzy obrabiarek skrawających, pracownicy ds. budownictwa drogowego, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, robotnicy budowlani, technicy budownictwa;
- produkcyjna – robotnicy obróbki drewna i stolarze, spawacze, ślusarze, technicy mechanicy;
- transportowa – kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, zaopatrzeniowcy i dostawcy;
- gastronomiczna – kucharze;
- medyczno-opiekuńcza – lekarze, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, pielęgniarki i położne, ratownicy medyczni, wychowawcy w placówkach oświatowych i opiekuńczych;
- informatyczna – administratorzy stron internetowych, analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych, graficy komputerowi, projektanci i administratorzy baz danych, programiści, technicy informatycy;
- edukacyjna – nauczyciele przedmiotów zawodowych, nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych;
- samochodowa – mechanicy pojazdów samochodowych.
W ostatniej części Barometru Zawodów można przeczytać, że istnieją dwie profesje wśród których w roku 2021 będzie stwierdzona nadwyżka osób poszukujących pracy. Osoby mające predyspozycje do wykonywania zawodu pedagoga oraz pracownicy biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej będą musieli najpewniej rozważyć przekwalifikowanie się, bo może okazać się, że osób do wykonywania tego zawodu jest znacznie więcej niż miejsc pracy.
Aktualne oferty pracy
Wpisując w wyszukiwarkę słowa „Praca Czeladź” znajdziemy najbardziej aktualne oferty pracy w mieście. Wśród ofert pracodawców możemy znaleźć takie oferty jak na przykład kierowca C+E, sprzedawca w sklepie, pracownik remontowo-budowlany, fryzjer lub fryzjerka, pielęgniarka, pracownik restauracji, kosmetyczka i inne.