MCE Małopolskie Centrum Ekologiczne Sp. z o.o.

3.9 Dodaj merytoryczną opinię
Fotowoltaika

 

22

lat na rynku

736

instalacji fotowoltaicznych

2431

instalacji solarnych

 

Instalacje fotowoltaiczne – dlaczego warto je wybrać?
Wraz z nowelizacją ustawy o OZE w 2019 r. znacznie wzrosło zainteresowanie proekologicznymi rozwiązaniami energetycznymi. W 2020 roku OZE stanowiły niemal 25% mocy elektrycznej zainstalowanej w Polsce. Fotowoltaikę wyprzedzały w tym zestawieniu jedynie elektrownie wiatrowe, ale już w 2021 roku ponad 99% ekologicznych instalacji zamontowanych w Polsce stanowiły właśnie instalacje fotowoltaiczne.*

Ogromną zaletę przemawiającą na korzyść wyboru właśnie fotowoltaiki stanowią z pewnością wspomniane rozwiązania z 2019 r., takie jak zrezygnowanie z przygotowania projektu budowlanego dla mikroinstalacji do 6,5 kW czy ujednolicenie stawki VAT dla instalacji przy budynkach o powierzchni do 300 metrów kwadratowych.

Fotowoltaika to szansa nie tylko dla prywatnych inwestorów czy przedsiębiorstw – to przede wszystkim szansa dla planety. Małopolskie Centrum Ekologiczne to instalacje fotowoltaiczne zaprojektowane przy dokładnym oszacowaniu zapotrzebowania energetycznego, tak by nie narażać inwestora na straty nadprodukowanej energii.

Mikroinstalacja a farma fotowoltaiczna
Zależnie od mocy produkowanej energii oraz od jej przeznaczenia wyróżnić można:

  • mikroinstalacje fotowoltaiczne – są to zazwyczaj przydomowe instalacje fotowoltaiczne, umieszczone na dachu lub przy gruncie, których zadaniem jest zaspokojenie zapotrzebowania energetycznego użytkowników budynku. W tym wypadku fotowoltaika sprawdza się jako wsparcie lub zastępstwo konwencjonalnie pozyskiwanej energii, zasilającej domowe sprzęty. Moc znamionowa nie przekracza w tym przypadku 40kW. Rozwiązanie to pozwala znacząco ograniczyć rachunki za energię, a przy nadprodukcji energii możliwe jest jej odsprzedanie do sieci. Wówczas inwestor staje się jednocześnie prosumentem.
  • farmy fotowoltaiczne – są to ogromne instalacje fotowoltaiczne budowane celem produkcji i odsprzedawania energii elektrycznej. Teren przeznaczony pod budowę farmy fotowoltaicznej powinien mieć 2ha oraz posiadać IV lub niższą klasę gruntu (grunty słabej jakości dla rolnictwa). Oczywiście dla zapewnienia wysokiej wydajności produkcyjnej na farmie fotowoltaicznej, teren przeznaczony pod jej budowę powinien być płaski bądź zlokalizowany na południowym zboczu oraz niezacieniony drzewami, budynkami.

Instalacje fotowoltaiki na potrzeby gospodarstwa domowego to dobry wybór dla osób prywatnych. Z kolei farmy fotowoltaiczne to wybór dla firm oraz dla rolników, chcących rozszerzyć swoją działalność lub zmniejszyć generowane koszty energii.

Gdzie działamy?
Małopolskie Centrum Ekologiczne pomaga również w przygotowaniu instalacji pod kątem uzyskania dofinansowania – jeśli klient jest zainteresowany konkretnym programem dofinansowań, pomagamy przygotować projekt oraz dobrać urządzenia, by zapewnić odpowiednią moc znamionową i spełnić inne wymogi przewidziane danym programem dofinansowań, m.in. dotacją Gminy Wadowice.

MCE to firma współpracująca z klientami i wykonawcami z całej Polski. Ze względu na lokalizację na terenie gminy Wadowice bardzo często wykonujemy realizacje dla gospodarstw domowych i firm z okolicznych miejscowości. Wśród naszych klentów są mieszkańcy sąsiednich gmin: Oświęcim, Kalwaria Zebrzydowska, Andrychów, a także Sucha Beskidzka, Kęty i Zator.

Instalacje fotowoltaiczne wykorzystywane w małych miejscowościach nie tylko przyczyniają się do ochrony środowiska – to także sposób na podniesienie bezpieczeństwa energetycznego regionu. Dzięki temu także mieszkańcy mniejszych miejscowości, terenów o ograniczonej infrastrukturze energetycznej, mogą stać się bardziej niezależni od uwarunkowań gospodarczych, pogody czy cen energii.

*Dane z raportu rynekelektryczny.pl


 

Zobacz wiecej →

 
MCE Małopolskie Centrum Ekologiczne Sp. z o.o.