Zaświadczenie o dochodach umożliwia między innymi otrzymanie kredytu lub pożyczki w banku. Aby uzyskać taki dokument, musimy zgłosić się do naszego pracodawcy. Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi tego zaświadczenia oraz co dzieje się w przypadku, kiedy zamieścimy tam nieprawdziwe informacje.
Praca to nie tylko sposób na zarabianie, lecz także źródło informacji na temat sytuacji życiowej pracownika. Z tego względu pracodawca często bywa zaangażowany ze strony innych organizacji w kwestie formalne dotyczące pracownika. Tak się dzieje np. w przypadku, gdy pracownik musi udokumentować swoją sytuację finansową, np. w sądzie podczas sprawy o alimenty. Czym jest zaświadczenie o dochodach i kiedy jest potrzebne?
Spis treści
Zaświadczenie o dochodach – co to?
Zaświadczenie o wysokości dochodu dostarczamy wtedy, gdy chcemy np. wziąć kredyt/pożyczkę w banku, skorzystać ze wsparcia socjalnego lub wtedy, gdy rekrutujemy nasze dziecko do przedszkola/żłobka czy dokonujemy zakupu danego produktu na raty. Świadczy to o naszym zobowiązaniu i możliwości spłaty pewnej należności.
Zaświadczenie o zarobkach jest dokumentem potwierdzającym nasze zatrudnienie, zawierającym informacje o formie zatrudnienia, a także wysokości kwoty miesięcznego wynagrodzenia za pracę. Zaświadczenie o dochodach dotyczy danych z ostatnich 3, 6 miesięcy lub roku.
Zaświadczenie o dochodach – kto wydaje?
Zaświadczenie o dochodach wydaje nasz pracodawca. Musi on zawrzeć w nim informacje takie jak m.in. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto i netto. Aby dokument miał moc prawną, konieczne jest umieszczenie na nim firmowej pieczątki oraz podpisu przełożonego. W innym wypadku zaświadczenie o dochodach nie będzie brane pod uwagę.
Wniosek o wydanie zaświadczenia o dochodach
Do tej pory nie uregulowano kwestii wnioskowania o zaświadczenie o dochodach u pracodawcy. Pracodawca może samodzielnie ustanowić procedurę w regulaminie pracy. Zwykle jednak w dokumencie nie znajdziemy odniesienia do tej kwestii. Pracownik może zatem wystosować prośbę do bezpośredniego przełożonego, działu księgowości, czy od razu do pracodawcy, jeśli firma jest niewielka i proces dotarcia do niego ułatwiony.
Zaświadczenie o dochodach: wzór
Przykładowe zaświadczenie o dochodach od pracodawcy może wyglądać następująco:
………………………………
(miejscowość, data)
………………………………
(oznaczenie pracodawcy)
………………………………
(oznaczenie pracownika)
Zaświadczenie o dochodach
Zaświadczam, że pracownik ……………………………………… zamieszkały……………….
……………………..……………………………………………..zatrudniony jest na stanowisku
…………………………………………………………………… w wymiarze ……………………
od dnia ……………. w ramach umowy ………………………..
W okresie od ………….. do ……………… dochody pracownika wyniosły …………………….
Pracownik nie znajduje się w okresie wypowiedzenia umowy.
………………………………
(podpis pracodawcy)
Pobierz: zaświadczenie o dochodach – wzór
Co powinno zawierać zaświadczenie o dochodach?
Większość instytucji posiada wzór zaświadczenia o dochodach na swojej stronie internetowej lub w siedzibie podmiotu. Zaświadczenie jest ważne przez 30 dni od dnia wystawienia dokumentu przez pracodawcę. Jeśli termin przekroczy swoją ważność, należy jeszcze raz zgłosić się do swojego zakładu pracy i poprosić o wypełnienie i podpisanie dokumentu. Zaświadczenie o dochodach od pracodawcy zawiera informacje takie jak:
- Dane zakładu pracy – nazwa, adres, nr NIP/REGON i dane kontaktowe
- Danie kontaktowe do pracodawcy – imię i nazwisko, nr PESEL, adres korespondencyjny, nr telefonu
- Dane pracownika
- Czas zatrudnienia – okres obowiązywania umowy
- Forma zatrudnienia – umowa zlecenie/umowa o pracę
- Charakter wykonywanej pracy
- Wysokość przeciętnego wynagrodzenia za ostatnie kilka miesięcy (brutto/netto)
Ponadto pracodawca ma obowiązek zawarcia informacji o ewentualnych obciążeniach wynagrodzenia pracownika związanych z np. egzekucją komorniczą lub o tym, że pracownik jest obecnie na okresie wypowiedzenia.
Zaświadczenie o dochodach z urzędu skarbowego
Skąd wziąć zaświadczenie o dochodach? Wydaje je również urząd skarbowy. Jest to opcja dla tych osób, które w ciągu roku uzyskały kilka źródeł dochodu, są na etapie prowadzenia działalnosci gospodarczej lub zwyczajnie muszą mieć urzędowe potwierdzenie dochodów. Aby otrzymać zaświadczenie w urzędzie skarbowym, konieczne jest przedłożenie wniosku. Jak złożyć wniosek? Taki wniosek można wysłać do palcówki pocztą, przez E-puap, lub bezpośrednio w urzędzie. Wzór druku jest dostępny w budynku, a także w zakładce “Katalog spraw” w serwisie E-puap w formie dokumentu elektronicznego. Wniosek o zaświadczenie o dochodach można również pobrać ze strony podatki.gov.pl. Wniosek kieruje się do naczelnika urzędu skarbowego.
Zaświadczenie o dochodach z urzędu skarbowego – opłata
Opłata skarbowa za zaświadczenie o dochodach w większości przypadków nie jest wymagana od interesanta, ponieważ zaświadczenie jest mu potrzebne do realizacji ważnych spraw, np. stara się o świadczenie lub musi udokumentować dochody w sprawie alimentów.
Zaświadczenie o dochodach a nieprawdziwe informacje
Osoba, która składa fałszywe informacje w zaświadczeniu o dochodach podlega odpowiedzialności karnej zgodnie z podstawą prawną art. 286 Kodeksu karnego:
„§ 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.”
lub
„§ 3. W wypadku mniejszej wagi sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”
Zaświadczenie o dochodach – komu powinniśmy go wręczyć?
Zgodnie z opinią ekspertów umieszczoną na stronie zadluzenie.com, zaświadczenie o dochodach powinniśmy wręczać tylko i wyłącznie instytucjom państwowym lub podmiotom zaufania publicznego, które poinformują nas sposobie administrowania poufnymi informacjami, jak i ochronie danych osobowych RODO. Dzięki temu będziemy spokojni, że nasze dane nie zostaną dostarczone w niepowołane ręce, ani wykorzystane do pożądanych celów.
Zaświadczenie o dochodach – kiedy jest potrzebne?
Zaświadczenie o dochodach może się okazać niezbędne podczas spraw alimentacyjnych, kredytowych, czy w trakcie starań o przyznanie świadczeń, np. z MOPS. O takie zaświadczenie proszeni są również studenci ubiegający się o stypendium socjalne. Kwestia dochodów jest istotna także podczas ubiegania się o miejsce dla dziecka w przedszkolu.