Leasing nieruchomości to jedna z najbardziej opłacalnych metod pozyskiwania budynku. Zastanawiasz się, na czym to polega i jakie przynosi ze sobą korzyści? Przeczytaj artykuł, a wszystkiego się dowiesz.
Leasing to określenie, które kojarzy nam się najczęściej z leasingiem samochodów. To szczególnie korzystne rozwiązanie dla biznesu, w którym to przez jakiś czas w firmie udostępniane są konkretne towary w zamian za opłatę, a po pewnym czasie istnieje możliwość wykupienia tego dobra. Jednak warunki leasingu mogą się różnić w zależności od umowy. Dziś wyjaśniamy kwestię leasingu nieruchomości.
Leasing nieruchomości – co to jest?
Jeśli zastanawiasz się nad kupnem mieszkania, bez konieczności brania kredytu, leasing nieruchomości może być właśnie dla Ciebie. Jest to jeden z najkorzystniejszych narzędzi finansowych, który polega na odpłatnym korzystaniu z danej nieruchomości przez określony czas. Następnie po jej sfinalizowaniu, istnieje możliwość całkowitego wykupienia nieruchomości pod własność leasingobiorcy. Leasing dzieli się na leasing gruntu, leasing obiektu biurowego (hali) oraz leasing mieszkań, który najczęściej dotyczy osób prywatnych, niż większych lub mniejszych firm. Sprzedaż leasingową umożliwiają banki, firmy finansowe oraz wyspecjalizowani deweloperzy. Jeśli przymierzasz się do zawarcia takiej umowy, lepiej przejrzyj kilka ofert, które w stu procentach będą Ci odpowiadać.
Jakie wyróżniamy rodzaje leasingu nieruchomości?
Leasing nieruchomości dzieli się na operacyjny i finansowy. Zapoznaj się z definicją i sprawdź, co jest dla Ciebie najkorzystniejsze.
- Leasing finansowy nieruchomości – to system, w którym dana nieruchomość staje się środkiem stałym w sytuacji, kiedy zostanie podpisana umowa. W tym czasie leasingobiorca realizuje odpisy amortyzacyjne, a całkowity wykup budynku następuje w momencie opłacenia ostatniej raty leasingowej.
- Leasing operacyjny nieruchomości – nieruchomość przez cały okres trwania umowy leasingowej, należy do leasingodawcy i stanowi jego środek stały. Dopiero po zakończeniu umowy następuje finalne wykupienie jej przez leasingobiorcę, całkowite przeniesienie na niego środków stałych oraz własności.
Oprócz powyższych, do leasingu nieruchomości zaliczamy również leasing zwrotny. Polega on na tym, że leasingobiorca przenosi własność na ramię leasingodawcy. Jest to działanie bardzo rzadko spotykane, jednak istnieją firmy, które z tego korzystają. Właściciel budynku nadal zachowuje pełne prawo do swobodnego korzystania z lokalu. Leasing zwrotny może mieć charakter leasingu finansowego i operacyjnego.
Jakie są korzyści z umowy leasingowej?
Umowa leasingowa zawierana jest aktem notarialnym, w którym obowiązują trzy kluczowe kwestie, takie jak:
- zobowiązanie leasingobiorcy do wykupienia nieruchomości, stosując się do warunków ściśle określonych w umowie
- leasingodawca zobowiązuje się do przekazania nieruchomości, doliczając do tego czas jej wypożyczenia
- leasingodawca podejmuje się całkowitego wypłacenia należnego wynagrodzenia za wykupywaną nieruchomość
Korzyści z umowy leasingu nieruchomości jest wiele, między innymi pełna dostępność nieruchomości bez jej zakupu, uproszczony proces nabywania własności niż podczas kredytu bankowego, odliczanie odpisów amortyzacyjnych w leasingu finansowym; a także fakt, iż całość wydatków w leasingu operacyjnym wraz z czynszem stanowi koszt uzyskania przychodów. Dodatkowo, jeśli Twój stan finansowy nie umożliwia Ci wybranie kredytu w banku, leasing nieruchomości nie jest w tej kwestii zbytnio wymagający.
Kalkulator leasingowy
Kalkulator leasingowy jest ogólnodostępny i możemy skorzystać z niego bezpłatnie na wielu stronach internetowych. Oferuje on szacunkowe porównanie kwot z różnych miejsc w ramach leasingu lub kredytu hipotecznego. Pamiętaj jednak, że tylko profesjonalista jest w stanie przeprowadzić dokładne wyliczenie Twoich rat. Kalkulator leasingowy służy jedynie do porównania i sprawdzenia wysokości kwoty w przybliżeniu do tej właściwej.