Ministerstwo Finansów ostrzega przed nową, groźną kampanią phishingową. Oszuści podszywają się pod resort oraz urząd skarbowy i rozsyłają szkodliwe oprogramowanie. Dowiedz się więcej i nie daj się oszukać.
Na stronie Gov.pl pojawiło się ostrzeżenie przed trwającą kampanią phishingową. Przestępcy rozsyłają wiadomości, zawierające niebezpieczne załączniki zatytułowane „Zaległe płatności podatku” (zachowano oryginalną pisownię – przyp. red.). Ministerstwo Finansów ostrzega, że jest to próba oszustwa, która może poważnie nam zaszkodzić.
Jak brzmi fałszywa wiadomość?
Dobry dzień, Ma to na celu poinformowanie Cię o rozbieżności w Twojej ewidencji podatkowej. Odwiedź swój bank lub jakikolwiek urząd skarbowy w Twojej okolicy z załączonym ewidencją podatkową. W załączniku znajduje się dokumentacja podatkowa, zaległe płatności i numer referencyjny sprawy podatkowej.
Dochód krajowy Administracja Rząd Polski.
Kliknięcie w złośliwy załącznik i pobranie go na telefon, tablet lub komputer w efekcie doprowadzi do zainfekowania urządzenia trojanem LokiBot.
‼️ Ostrzegamy przed trwającą kampanią phishingową.
Przestępcy podszywają się pod urząd skarbowy lub Ministerstwo Finansów i rozsyłają szkodliwe oprogramowanie.https://t.co/LNMgRcyvhP
— Ministerstwo Finansów (@MF_GOV_PL) October 18, 2021
Jak działa trojan LokiBot?
LokiBot to niebezpieczny wirus, który atakuje systemy operacyjne Android i Windows. Jeżeli zostanie zainstalowany na naszym telefonie, tablecie lub komputerze, to przestępcy uzyskają zdalny dostęp do naszego urządzenia, co z kolei otwiera drogę do przejęcia wielu danych wrażliwych m.in. loginów i haseł do bankowości internetowej czy mediów społecznościowych. Trojan umożliwia śledzenie naszej aktywności, otwieranie przeglądarek i przechodzenie na wybrane witryny internetowe, a nawet rozsyłanie spamu.
Szukasz nowego zatrudnienia? Sprawdź oferty pracy w Szczecinie na GoWork.pl
Jak uchronić się przed oszustwem?
Oszustwo na pracownika urzędu skarbowego. Aktualizacja 2024
W 2024 roku problem wciąż pozostaje realny. Oszuści nie ustają w próbach wyłudzenia pieniędzy, podszywając się pod pracowników urzędów skarbowych. Scenariusze takich działań są coraz bardziej wyrafinowane, a celem przestępców stają się podatnicy nieświadomi obowiązujących procedur płatności. Ministerstwo Finansów regularnie ostrzega przed manipulacjami, które polegają na nakłanianiu do uiszczenia rzekomego zaległego podatku przy użyciu wpłatomatu i systemu BLIK.
Głównym elementem oszustwa jest kontakt telefoniczny, podczas którego przestępcy, podszywając się pod urzędników, wywierają presję, aby natychmiast dokonać płatności. Wykorzystując zaufanie do instytucji publicznych, namawiają swoje ofiary do wpisania kodu BLIK w bankomacie, co ma rzekomo zabezpieczyć ich przed konsekwencjami prawnymi. W rzeczywistości te działania prowadzą do przejęcia pieniędzy przez oszustów.
Warto pamiętać, że urzędnicy administracji skarbowej nigdy nie dzwonią z żądaniem dokonania płatności w ten sposób. Każda prośba o natychmiastową zapłatę powinna wzbudzić czujność i zostać zgłoszona odpowiednim służbom. Legalne płatności podatkowe z wykorzystaniem systemu BLIK są możliwe wyłącznie przez platformę e-Urząd Skarbowy (e-US) lub usługę Twój e-PIT, co gwarantuje pełne bezpieczeństwo transakcji.
Jeśli otrzymasz podejrzany telefon lub wiadomość, nie podejmuj pochopnych decyzji. W takich sytuacjach ważne jest zgłoszenie incydentu na platformę CERT, która zajmuje się analizą i eliminacją oszustw związanych z cyberbezpieczeństwem. Działania te pomagają chronić innych podatników przed podobnymi sytuacjami.
Pamiętaj: bezpieczeństwo finansowe zaczyna się od świadomości. Bądź czujny, przestrzegaj zasad płatności podatkowych i zawsze weryfikuj każdą prośbę o przekazanie pieniędzy.