Reklama

Ustawa o własności lokali – dłużnicy stracą mieszkania? Nadchodzą zmiany!

Ustawa o własności lokali ma zostać zmieniona. To odpowiedź na problem wielu wspólnot mieszkaniowych, które do tej pory musiały utrzymywać osoby zalegające z opłatami za zajmowane lokale. Jakie zmiany zapowiedziano? Czy dłużnicy będą tracili mieszkania?

Klucze trzymane w dłoni na tle bloku mieszkalnego
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_58729509_agentka-nieruchomo%C5%9Bci-trzymaj%C4%85ca-w-r%C4%99kach-klucze-do-nowego-mieszkania-budynek-w-budowie-bran%C5%BCy.html

[News archiwalny]

To, co dzieje się na rynku nieruchomości jest przedmiotem licznych debat. Młodzi ludzie skarżą się, że zdobycie własnego mieszkania, czy zarobienie na budowę domu praktycznie graniczy z cudem. Pandemia pokazała nam natomiast, jak ryzykowne może okazać się wzięcie kredytu. Jednak grupą osób, które także przyczyniają się do niekorzystnej sytuacji, są także dłużnicy.

Dłużnicy, którzy od lat nie płacą za mieszkania to zmora wielu wspólnot mieszkaniowych na terenie całej Polski. W związku z tym zapowiedziano, że ustawa o własności lokali zostanie zmieniona. Do tej pory wspólnoty mieszkaniowe musiały niejako utrzymywać osoby, które od dłuższego czasu nie zapłaciły za swoje mieszkanie. Ustawa w obecnym kształcie dopuszcza licytację mieszkania dłużnika, który długotrwale nie płaci za zajmowaną nieruchomość. Niestety sądy często odrzucają wnioski, argumentując decyzję niższą wartością długu w stosunku do ceny lokalu. Wynikiem takiego obrotu spraw bywa wieloletnie zaleganie z opłatami i niejako życie na koszt sąsiadów. Ustawa o własności lokali 2020 może usprawnić proces i umożliwić licytację mieszkania dłużnika. 

Potrzebujesz nowej pracy? Praca w Częstochowie czeka na GoWork.pl

Ustawa o własności lokali – zapowiadane zmiany

Jak donosi “Dziennik Gazeta Prawna” dłużnicy mogą zacząć się bać o swoje mieszkania. Ustawa o własności lokali ma zostać uzupełniona o kryteria licytacji mieszkania dłużnika. To odpowiedź na niejasne przepisy i bezkarność wielu osób, które od lat zalegają z opłatami, przerzucając część kosztów administracyjnych na swoich sąsiadów i ignorując przysługujące im dopłaty do czynszu. Zmiany nie oznaczają, że każdy, kto od kilku miesięcy nie płaci czynszu, będzie zmuszony opuścić lokum. Sądy wciąż mogą odrzucić wniosek o licytację mieszkania. Jakie zmiany zapowiedziano?

Dłużnicy stracą mieszkania? Zasady licytacji nieruchomości

Resort rozwoju zapowiada, że zmiany mają chronić innych lokatorów, którzy bezpośrednio lub pośrednio ponoszą koszty dłużników. W nowelizacji ustawy ma znaleźć się zapis o kwocie upoważniającej do licytacji wynoszącej co najmniej 9-krotność miesięcznych opłat. Warto wiedzieć, że w tym przypadku sądy będą rozstrzygać o zasadności oskarżeń. Osobie, która z własnej winy zalega z opłatami o wartości dziewięciomiesięcznych kosztów prowadzenia mieszkania, najprawdopodobniej będzie groziła licytacja nieruchomości. Jeśli w toku rozprawy okaże się, że dłużnicy to osoby np. poważnie chore – wtedy sąd ma prawo odrzucić wniosek o licytację lokalu.

Oceń artykuł
3/5 (2)