Emerytura honorowa przysługuje coraz większej grupie seniorów w Polsce. Dodatek w wysokości aż 4 tysięcy złotych jest ogromnym wsparciem w codziennym funkcjonowaniu wielu osób starszych. Komu przysługuje jedno z najwyższych dodatkowych świadczeń emerytalnych?
Wysokość świadczeń emerytalnych w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Gdyby nie liczne dodatki dla emerytów, wielu seniorów nie mogłoby funkcjonować bez wsparcia najbliższych. Jednym z takich bonusów jest emerytura honorowa, czyli aż 4000 złotych miesięcznie dla ponad dwóch tysięcy emerytów w naszym kraju. Aby otrzymać świadczenie, trzeba spełnić “tylko” jeden warunek – osiągnąć piękny wiek 100 lat. Czy wszyscy 100-latkowie mogą się o nią ubiegać?
Nie wybierasz się na emeryturę? Sprawdź oferty pracy na GoWork.pl
Dodatek do emerytury powyżej 100 lat – dla kogo?
Każdy senior, który osiągnął wiek 100 lat, ma pełne prawo do otrzymania emerytury honorowej. Większość z 2 tysięcy uprawnionych dostaje świadczenie automatycznie – bez konieczności składania wniosków. Jednak warto wiedzieć, że dodatek do emerytury powyżej 100 lat, przysługuje także tym seniorom, którzy nigdy w życiu nie przepracowali nawet jednego dnia – w tym przypadku, trzeba złożyć odpowiedni wniosek.
Informacje dotyczące emerytury honorowej znajdziemy między innymi na stronie zus.info.pl:
Kończąc 100 lat możesz liczyć na dodatkowe świadczenie z tytułu ukończenia 100 lat życia tzw. świadczenie honorowe, które wypłacane jest co miesiąc wraz z emeryturą lub rentą. Świadczenie honorowe przyznawane jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych osobom, które ukończyły 100 lat życia. (…) ZUS nie jest jedyną instytucją, która wypłaca świadczenie honorowe dla stulatków. Oprócz ZUS-u specjalny dodatek dla swoich emerytów i rencistów wypłaca jeszcze KRUS (ARiMR) i resortowe zakłady emerytalne: MSWiA i MON.
Emerytura honorowa w przyszłości – prognoza ZUS
W Polsce około 2 tysiące osób ma prawo do otrzymania dodatku do emerytury powyżej 100 lat. Jednak w związku z dynamicznym rozwojem medycyny i rosnącą świadomością o zdrowym odżywianiu, coraz więcej osób w naszym kraju będzie osiągać ten piękny wiek. Prognozy długoterminowe Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zapowiadają, że w 2040 roku liczba stulatków uprawnionych do otrzymania emerytury honorowej wzrośnie do 20 tysięcy, a w 2080 roku do ponad 120 tysięcy!
Nie wydaje mi się. Te prognozy nie są adekwatne do sytuacji. To tylko czysta teoria. Wystarczy przejść się na cmentarz. Najwięcej grobów w ostatnich latach, to roczniki pięćdziesiąte i początek sześćdziesiątego. Czyli, pięćdziesięcio- i sześćdziesięciolatkowie. Gratulacje dla byłego premiera Tuska i jego rządu.
Chcieli nam wydłużyć wiek emerytalny, bo podobno”długość życia się wydłużyła”,mężczyznom o 2lata, kobietom aż o 7. ZUS by się ucieszył z takiego prezentu i szybko wyszedłby na prostą. Tym bardziej , że składki nie są dziedziczne. I kłopot z głowy. Mało kto z tych roczników , o których była wyżej mowa, dożyje tych 100lat. O to już zadbał były rząd mamiąc ludzi, że jak ludzie przejdą zgodnie z wiekiem (60i65lat), to będą niższe emerytury. Tylko nie powiedział dlaczego. Bo nie podnosił uposażeń w sferze budżetowej ,pozwalał na wyzysk.
Tak tylko potrafi lewactwo.