Reklama

Nowe limity umów na czas określony – jak wpłyną na rynek pracy?

Ograniczenie umów o pracę na czas określony do 40 roku życia, to kolejny pomysł towarzyszący projektowi Polskiego Ładu. Rząd chce skrócić maksymalny okres trwania takich umów i ograniczyć ich zawieranie do zaledwie dwóch. Nadchodzi rewolucja?

limit-umów-o-pracę
Źródło zdjęcia: 123rf.com

Wprowadzenie ograniczenia umów o pracę na czas określony to kolejny pomysł rządu. Wygląda na to, że pomysłodawcy chcą zapewnić Polakom stabilizację i tym samym nakłonić ich do zakładania rodzin. Na czym polega pomysł ograniczenia umów o pracę na czas określony? Projekt ma wejść w życie w ramach Polskiego Ładu, a polega na skróceniu maksymalnego czasu przebywania na umowach okresowych i ograniczeniu ich liczby do dwóch. Czy ten pomysł naprawdę wejdzie w życie?

Ograniczenie umów o pracę na czas określony do 40 roku życia – jakie zasady?

Ograniczenie umów o pracę na czas określony obowiązuje już od dłuższego czasu. Obecnie pracodawca może zaproponować nam maksymalnie 3 umowy na czas określony, o łącznym okresie nieprzekraczającym 33 miesięcy. Zmiany w ograniczeniu umów o pracę na czas określony to mała rewolucja. 

Pomysł skrócenia umów na czas określony przedstawiła minister Barbara Socha. Polska Agencja Prasowa donosi, że propozycja została już wpisana do tzw. strategii demograficznej kraju. Jakie zmiany w umowach na czas określony są możliwe?

  1. Pracownicy do 40 roku życia, będą mogli podpisać tylko dwie umowy na czas określony z tym samym pracodawcą. Następna umowa (nie licząc okresu próbnego) stanie się automatycznie umową na czas nieokreślony.
  2. Umowy na czas określony dla osób do 40 roku życia będą obowiązywały przez okres maksymalnie 15 miesięcy (obecnie 33). Po upływie tego czasu umowa zmieni się w umowę na czas nieokreślony.

Tylko dwie umowy o pracę na czas określony? Dlaczego?

Wprowadzenie tylko dwóch umów na czas określony w Polskim Ładzie to ciąg dalszy walki o krajową demografię. Starzejące się społeczeństwo to realne zagrożenie dla wydolności systemu emerytalnego, a program 500 plus zdaje się nie zdawać egzaminu.

Politycy szukają kolejnych powodów, uznając, że ważnym czynnikiem w obawie przed zakładaniem rodziny jest brak stabilizacji zawodowej młodych ludzi. Ich zdaniem pracodawcy zbyt długo pozostawiają pracowników na umowach na czas określony, stąd ciągła obawa potencjalnych rodziców o sytuację finansową.

Szukasz pracy? Sprawdź oferty pracy w Szczecinie na GoWork.pl

Ograniczenia w umowach o pracę – co się zmieni w przepisach?

Zmiany w przepisach dotyczących umów o pracę na czas określony mają na celu wprowadzenie większej stabilności zatrudnienia. Nowe regulacje przewidują ograniczenie liczby takich umów do dwóch, co ma zabezpieczyć pracowników przed nadużywaniem tej formy zatrudnienia przez pracodawców.

Nowe przepisy mogą jednak budzić obawy wśród pracodawców, szczególnie tych, którzy preferują elastyczne formy zatrudnienia. Ograniczenia w liczbie umów na czas określony wymuszą dostosowanie polityki zatrudnienia, co może wpłynąć na dynamikę rynku pracy i relacje między pracownikami a pracodawcami.

Dwie umowy na czas określony – plusy i minusy dla pracowników oraz pracodawców

Wprowadzenie limitu dwóch umów o pracę na czas określony ma swoje zalety i wady, zarówno z punktu widzenia pracowników, jak i pracodawców. Dla pracowników oznacza to większą stabilność i pewność zatrudnienia, co jest szczególnie ważne w sektorach o dużej rotacji kadrowej.

Dla pracodawców nowe przepisy mogą wiązać się z wyzwaniami, zwłaszcza w branżach, gdzie zatrudnienie sezonowe odgrywa kluczową rolę. Konieczność przechodzenia na umowy na czas nieokreślony może zwiększyć koszty pracy i zmniejszyć elastyczność w zarządzaniu personelem

Oceń artykuł
3.7/5 (3)