Liniowa składka zdrowotna a ryczałt, to szczególnie interesujący temat w kontekście niedawno zapowiedzianego Polskiego Ładu. Okazuje się, że projekt zmian nie bierze pod uwagę podatników rozliczających się metodą ryczałtu. Czy nie wszyscy zapłacą nową składkę zdrowotną?
Szalenie rozbudowany program gospodarczy wpłynie na wiele aspektów naszego życia. Okazuje się, że projekt odbudowy gospodarki przedstawiony przez partię rządzącą może mieć pewną lukę. Liniowa składka zdrowotna a ryczałt, to temat niemal pominięty w oficjalnych propozycjach zmian. Przypomnijmy, że nowa składka zdrowotna w Polskim Ładzie wprowadzi ogromne zmiany w rozliczeniach podatkowych przedsiębiorców i pracowników. Pierwsza wymieniona grupa będzie musiała odprowadzić nowy podatek w wysokości 9% dochodów, natomiast pracownicy nie odliczą już 7,75% składki zdrowotnej od podatku. Jak podaje portal Money.pl, podwyżka składki zdrowotnej może pominąć te osoby, które rozliczają się na zasadach ryczałtu. O co dokładnie chodzi?
Szukasz pracy? Praca w Katowicach czeka, aż ją odkryjesz!
Liniowa składka zdrowotna a ryczałt – błąd w systemie?
Prezentacja Nowego Polskiego Ładu to zapowiedź ogromnych zmian, mających wpływ na portfel większości pracowników i przedsiębiorców. Zmiany w obciążeniach podatkowych najbardziej odczują mali przedsiębiorcy i pracownicy zarabiający powyżej 10 000 zł brutto miesięcznie. Portal Money.pl podaje, że propozycje zmian w Polskim Ładzie pominęły ponad 1,3 miliona podatników. Dlaczego? Kluczową odpowiedzią jest brak liniowej składki zdrowotnej na ryczałcie.
Nowa składka zdrowotna ma wynosić bezwzględne 9% od osiąganych dochodów. Problem polega na tym, że przedsiębiorcy na ryczałcie nie rozliczają się z dochodów, tylko z osiągniętego przychodu. Jeżeli nie zajdą żadne zmiany programowe, może się okazać, że ponad 1,3 miliona obywateli nie zostanie objętych podniesioną składką zdrowotną.
Brak liniowej składki zdrowotnej na ryczałcie? Czy zmiany są jeszcze możliwe?
Trudno uwierzyć, by brak liniowej składki zdrowotnej na ryczałcie był celowym zabiegiem rządzących. Jeżeli w projekcie Nowego Polskiego Ładu nie zajdą żadne zmiany, grubo ponad milion podatników uniknie podwyżki składki zdrowotnej. Można też przypuszczać, że część przedsiębiorców (tych, którzy mogą rozliczyć się ryczałtem) zmieni podstawę opodatkowania na korzystniejszą.
Z drugiej strony, jak zaznacza prof. Paweł Wojciechowski w wypowiedzi dla Money.pl, dodatkowe oskładkowanie osób rozliczających się na zasadach ryczałtu także nie jest najlepszym rozwiązaniem:
To byłoby absurdalne rozwiązanie, bo zaletą ryczałtu jest przecież prostota rozliczeń.
Z doniesień Money.pl wynika, że Ministerstwo Finansów zdaje sobie sprawę z problemu. Główny ekonomista instytucji, Łukasz Czernicki przekazał portalowi, że pierwsze propozycje zmian zostaną przedstawione za kilka tygodni. Zaznaczył jednak, że ministerstwo nie planuje zmieniać istoty ryczałtu i komplikować rozliczeń podatkowych.
Jak Polski Ład wpłynie na ryczałtowców? Analiza zmian w składce zdrowotnej
Polski Ład, wprowadzony z początkiem 2024 roku, niesie ze sobą istotne zmiany dla przedsiębiorców rozliczających się w formie ryczałtu. Nowe zasady dotyczące składki zdrowotnej wywołały niemałe poruszenie wśród ryczałtowców, ponieważ zmiana sposobu obliczania tej składki oznacza dodatkowe obciążenia finansowe. Wcześniejszy system, oparty na jednolitej składce zdrowotnej, został zastąpiony systemem progresywnym, gdzie wysokość składki zależy od przychodów przedsiębiorcy. Dla ryczałtowców, którzy prowadzą działalność gospodarczą o niskich przychodach, zmiany mogą być korzystne, ale dla tych, którzy generują wyższe przychody, oznaczają one znaczny wzrost kosztów.
Warto zauważyć, że wprowadzenie nowego systemu składek zdrowotnych miało na celu uszczelnienie systemu podatkowego i zlikwidowanie tzw. „luki ryczałtowej”, która wcześniej pozwalała przedsiębiorcom na nieproporcjonalnie niskie składki w stosunku do ich przychodów. Choć Polski Ład ma wspierać rozwój gospodarczy, jego wpływ na ryczałtowców w 2024 roku może prowadzić do pewnych trudności, zwłaszcza dla małych i średnich firm, które stanowią trzon polskiej gospodarki. Reforma ta z pewnością wywoła dalsze debaty na temat sprawiedliwości podatkowej i obciążeń dla przedsiębiorców.
Luka w przepisach – czy przedsiębiorcy ryczałtowi stracą na nowej składce zdrowotnej?
Ryczałtowcy od 2024 roku stoją w obliczu istotnych zmian związanych z reformą składki zdrowotnej, którą wprowadza Polski Ład. Nowe przepisy mogą spowodować, że przedsiębiorcy, którzy wcześniej korzystali z preferencyjnych stawek, będą musieli płacić wyższe składki. Wielu ekspertów zauważa, że zmiana ta może spowodować wzrost kosztów prowadzenia działalności dla ryczałtowców, co może zniechęcić niektóre osoby do korzystania z tej formy opodatkowania. Wprowadzony mechanizm progresywny ma na celu zwiększenie dochodów do budżetu państwa, ale jednocześnie budzi obawy o przyszłość małych przedsiębiorstw.
W szczególności właściciele małych firm, którzy generują wyższe przychody, mogą poczuć się dotknięci przez nowe regulacje. Wprowadzenie składki zdrowotnej, uzależnionej od przychodów, może zniwelować korzyści wynikające z niskich stawek ryczałtu, a tym samym zwiększyć obciążenia podatkowe dla niektórych przedsiębiorców. W roku 2024 przedsiębiorcy będą musieli dokładnie przeliczyć, czy opłacalne jest dla nich pozostanie przy ryczałcie, czy może korzystniejsze będzie przejście na inną formę opodatkowania, aby uniknąć nadmiernych kosztów.