Urlop okolicznościowy na śmierć babci to przewidziane w przepisach prawa rozwiązanie, które pozwala rodzinie osoby zmarłej załatwić potrzebne formalności i wziąć udział w jej ostatnim pożegnaniu. Jak złożyć wniosek o urlop okolicznościowy na śmierć babci? Czy za ten dzień otrzymasz wynagrodzenie? Ile dni Ci przysługuje? Sprawdź.
Istnieje kilka przypadków, które według prawa pozwalają Ci wziąć urlop okolicznościowy. Śmierć babci jest jedną z tych sytuacji, gdy możesz poprosić szefa o dodatkowy dzień wolny. Ten trudny dla wszystkich moment niesie ze sobą pewne obowiązki. Urlop okolicznościowy może być potrzebny na załatwienie spraw formalnych, wizytę w urzędzie lub pochowanie bliskiej osoby. Ile urlopu okolicznościowego na śmierć babci możesz wykorzystać? Komu przysługuje taki urlop i czy jest płatny? Poniższy artykuł rozwieje Twoje wątpliwości.
Spis treści
Urlop okolicznościowy: co to?
Urlop okolicznościowy przewidziany jest jako dodatkowe dni wolne, które pracownik może wykorzystać w przypadku zaistnienia nieprzewidzianych okoliczności. Jeśli pracownik chce uzyskać urlop okolicznościowy, musi pamiętać o złożeniu stosowanego wniosku, który musi zawierać przede wszystkim powód udzielenia urlopu okolicznościowego oraz termin wykorzystania wolnego. Ostatecznie forma wniosku uzależniona jest od zasad wewnątrzzakładowych. Warto zaznaczyć, że nie ma przeciwwskazań do uregulowania urlopu okolicznościowego przez pracodawcę w sposób korzystniejszy niż jest to przewidziane w Kodeksie pracy. W tym celu przełożony musi zamieścić taką informację w układzie zbiorowym lub regulaminie pracy.
Urlop okolicznościowy nie tylko na śmierć babci
Zdarza się, że pracodawca uzależnia przyznanie urlopu okolicznościowego od dostarczenia przez pracownika w późniejszym terminie odpowiedniego dokumentu potwierdzającego zaistnienie danych okoliczności np. akt zgonu. Zdarza się tak w określonych przypadkach, dlatego warto mieć na uwadze fakt, że pracodawca może poprosić o takie potwierdzenie. Jakie okoliczności dają możliwość skorzystania z urlopu okolicznościowego? Najczęściej z tytułu urlopu okolicznościowego korzysta się:
- w przypadku pogrzebu małżonka pracownika,
- w przypadku ślubu dziecka pracownika,
- w przypadku ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka,
- w przypadku śmierci babci lub dziadka,
- w przypadku bliskiej osoby – siostry, brata, teściowej, teścia lub innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.
Ilość dni urlopu okolicznościowego, w których pracodawca jest zobowiązany zwolnić z obowiązku pracy pracownika, zależna jest od konkretnej okazji. Jak wygląda sytuacja w przypadku śmierci babci lub dziadka?
Komu przysługuje urlop okolicznościowy na śmierć babci?
Jak sama nazwa wskazuje, urlop okolicznościowy na śmierć babci przysługuje każdemu pracownikowi zatrudnionemu na podstawie niżej wymienionej umowy, czyli jej wnuczkom. Jeżeli chodzi o kwestie bardziej formalne, to urlop ze względu na śmierć babci mogą otrzymać wszyscy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, wyboru, mianowania, powołania i spółdzielczej umowy o pracę.
Przepisy poruszające tematykę dnia wolnego na pogrzeb babci jasno wskazują, że taki urlop nie przysługuje osobom wykonującym obowiązki na podstawie umów cywilnoprawnych. W przypadku umowy zlecenie i umowy o dzieło trzeba liczyć na dobre serce zleceniodawcy, który może zwolnić z wykonywania pracy pracownika na czas załatwiania formalności związanych z pogrzebem.
Śmierć babci a urlop okolicznościowy – podstawa prawna
Wiemy już, komu przysługuje urlop okolicznościowy z tytułu śmierci babci. Co ciekawe, mimo warunku odbywania stosunku pracy, nie Kodeks pracy decyduje o możliwości wzięcia takiego urlopu. W tym przypadku obowiązują Cię przepisy zawarte w:
Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.
Kwestię urlopów okolicznościowych porusza artykuł 15. w rozdziale drugim owego rozporządzenia.
Urlop okolicznościowy śmierć babci męża – czy się należy?
Wiele osób zastanawia się, czy można wziąć urlop okolicznościowy na śmierć babci męża lub żony. Małżonkowie bardzo często nazywają rodziców teściów babcią i dziadkiem, jednak Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, nie pozostawia złudzeń.
Wzięcie urlopu okolicznościowego na śmierć babci męża lub żony nie jest możliwe. Zgodnie z przepisami taki urlop przyznaje się z tytułu śmierci lub pogrzebu Twojej biologicznej babci. W przypadku rodziców teściów istnieje jeden wyjątek. Zgodnie z rozporządzeniem:
Pracodawca jest obowiązany zwolnić pracownika na czas obejmujący […] pogrzeb osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.
Zatem, jeżeli babcia męża lub żony była na Twoim utrzymaniu, lub pod bezpośrednią opieką (i jesteś w stanie to udowodnić) – możesz wziąć urlop okolicznościowy z tytułu śmierci babci męża lub żony.
Ile urlopu okolicznościowego na śmierć babci?
Urlop okolicznościowy na śmierć babci to tylko jedno z wydarzeń upoważniających Cię do wzięcia dodatkowego wolnego. Aby dokładnie określić, ile urlopu okolicznościowego na śmierć babci Ci przysługuje, warto powrócić do przepisów rozporządzenia, o którym napisaliśmy wcześniej.
Zgodnie z przepisami urlop na specjalną okoliczność przysługuje Ci w wymiarze 1 lub 2 dni roboczych. Kiedy jeden, a kiedy dwa dni?
W wymiarze 2 dni z powodu:
- ślubu pracownika,
- narodzin dziecka,
- zgonu/pogrzebu dziecka,
- zgonu/pogrzebu ojca lub matki,
- pogrzebu/zgonu ojczyma lub macochy,
- zgonu/pogrzebu małżonka pracownika.
W wymiarze 1 dnia z powodu:
- ślubu dziecka pracownika,
- zgonu/pogrzebu siostry lub brata,
- zgonu/pogrzebu dziadka lub babci,
- pogrzebu/zgonu teścia lub teściowej,
- pogrzebu innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.
Z powyższego wynika, że wydarzenia takie jak urlop okolicznościowy na ślub pozwalają na wzięcie dwóch dni wolnego. Wolne z tytułu śmierci babci to natomiast jeden dzień urlopu.
Urlop okolicznościowy śmierć babci – czy jest płatny?
Dzień wolny z tytułu śmierci babci to oczywiście sytuacja, w której nie będziesz w stanie wykonywać swoich obowiązków pracowniczych. Czy z tego tytułu można odebrać Ci wynagrodzenie lub naliczyć tylko jego część?
Warto wiedzieć, że w tym przypadku przysługuje Ci pełne wynagrodzenie za cały dzień pracy. Pracodawca nie ma prawa Ci go odmówić ani nawet obniżyć stawki z powodu nieobecności.
Kiedy wykorzystać urlop okolicznościowy z powodu śmierci babci?
Z zasady termin wykorzystania urlopu okolicznościowego na śmierć babci powinien pokrywać się z danym wydarzeniem. W rozporządzeniu nie znajdziemy jednak przepisu, który stanowi, że urlop na daną okoliczność musi nastąpić dokładnie w dniu jej wystąpienia. Jedyne, o czym warto pamiętać to związek przyczynowo-skutkowy. Urlop okolicznościowy z powodu pogrzebu nie musi zostać wykorzystany do wzięcia udziału w mszy pożegnalnej. Taki dzień wolny jest dopuszczalny także w innym terminie, jeśli musisz załatwić niezbędne formalności.
W skrócie? Wniosek o urlop okolicznościowy na śmierć ojca, matki lub babci powinno się złożyć w zbliżonym terminie, jednak nie musi być to dokładnie ten sam dzień. Taki urlop bowiem można wykorzystać na załatwienie innych formalności urzędowych i pogrzebowych.
Urlop okolicznościowy na śmierć babci – przykład wykorzystania dnia wolnego
Urlop okolicznościowy związany z śmiercią bliskiej osoby, takiej jak babcia, nie musi być koniecznie wykorzystany w dniu pogrzebu.
Przykład: Pani Marta postanowiła wziąć urlop na inny dzień, powiązany jednak z tym trudnym wydarzeniem. Marta zdecydowała się wykorzystać swój dzień wolny nie w dniu pogrzebu, ale w dniu, w którym musiała załatwić formalności związane z organizacją stypy oraz uregulować kwestie prawne dotyczące majątku babci. W ten sposób mogła spokojnie skupić się na przygotowaniach, a jednocześnie w pełni wykorzystać przysługujący jej urlop.
Zgodnie z przepisami, urlop okolicznościowy nie musi być ograniczony jedynie do samego dnia pogrzebu – może obejmować różne dni, które są związane z konkretnymi obowiązkami wynikającymi ze śmierci bliskiej osoby, pod warunkiem, że te dni są ściśle związane z daną okolicznością.
Urlop okolicznościowy z powodu śmierci babci – wlicza się do urlopu?
Urlop okolicznościowy a śmierć babci to temat, który warto poruszyć także w kwestii urlopu wypoczynkowego do wykorzystania. Takiego rodzaju wyjątkowy urlop nie ma wpływu na wymiar dni urlopowych w danym roku kalendarzowym. Przypomnijmy, że pracownik może wykorzystać 20 lub 26 dni wolnego, w zależności od posiadanego stażu pracy.
Dzień wolny z tytułu śmierci babci nie wyczerpuje powyższego limitu. Jest to zupełnie inny przywilej pracowniczy, który nie wpływa na liczbę dni urlopu do wykorzystania. Jeżeli pracodawca wykorzysta Twój wniosek do obniżenia Ci wymiaru urlopowego w danym roku kalendarzowym, możesz zwrócić się do Państwowej Inspekcji Pracy lub sądu pracy.
Wniosek o urlop okolicznościowy śmierć babci – co powinien zawierać?
Jeżeli należy Ci się urlop okolicznościowy z powodu śmierci babci, koniecznie pamiętaj o złożeniu wniosku. Zanim udasz się na urlop, poinformuj o tym pracodawcę. Jeżeli Twój przełożony nie będzie wiedział, dlaczego nie ma Cię dzisiaj w pracy, może uznać to za nieusprawiedliwioną nieobecność, a nawet porzucenie obowiązków pracowniczych.
W takim wniosku należy dokładnie opisać, czego dotyczy urlop i z jakiego prawa chcesz skorzystać. W takim formalnym piśmie nie można zapomnieć o podaniu swojego imienia i nazwiska, daty sporządzenia dokumentu, powodu nieobecności i terminu odbycia urlopu okolicznościowego. Z zasady pracodawca nie może odmówić Ci udzielenia urlopu, jednak może poprosić o potwierdzenie Twoich słów przy pomocy odpowiedniej dokumentacji. Jak może wyglądać wzór wniosku dla pracodawcy?
Urlop okolicznościowy a śmierć babci – wzór wniosku do pobrania
Wniosek urlop z tytułu śmierci babci powinien zawierać kilka niezbędnych elementów. Przede wszystkim pracodawca powinien wiedzieć dokładnie, w jakim terminie planujesz skorzystać z wolnego. Nie zapominaj jasnym podaniu powodu, tak, aby Twój szef miał pewność, że prosisz go o udzielenie urlopu okolicznościowego zgodnie z prawem. Jak może wyglądać wzór?
……………………………………..
(data i miejscowość)
……………………………………..
(imię i nazwisko pracownika)
……………………………………..
(dane pracodawcy)
WNIOSEK O PRZYZNANIE URLOPU OKOLICZNOŚCIOWEGO
Zwracam się z uprzejmą prośbą o przyznanie mi urlopu okolicznościowego w wymiarze 1 dnia / 2 dni w związku z:
………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………
w terminie ……………………..
Z wyrazami szacunku:
………………………………………………..
(data i podpis pracownika)
………………………………………………..
(data i podpis przełożonego)
Pobierz bezpłatny wzór wniosku o urlop okolicznościowy na śmierć babci w formacie PDF
Urlop okolicznościowy na śmierć babci: podsumowanie
Urlop okolicznościowy na śmierć babci to nie tylko formalne prawo, ale także moment, w którym zatrzymujemy się, aby uczcić pamięć osoby, która miała istotny wpływ na nasze życie. To czas niezbędny, by pożegnać bliską osobę, załatwić konieczne sprawy, ale również zyskać chwilę wytchnienia i refleksji. Śmierć babci często niesie ze sobą nie tylko stratę, ale i wspomnienia rodzinnych chwil, mądrości przekazywanych przez lata oraz więzi, które kształtowały nas od dzieciństwa. Urlop ten daje zatem możliwość dostosowania się do tych emocjonalnych i praktycznych potrzeb, co pozwala każdemu godnie przeżyć ten trudny czas.
Czy mogę skorzystać z urlopu okolicznościowego w przypadku pogrzebu mamy mojego ojczyma tzn. przyszywanej babci, która pełniła dla mnie tą rolę od 15lat?