Reklama

Prezydent miasta – obowiązki, kadencja i funkcje w samorządzie

Prezydent miasta to organ wykonawczy jednostki administracyjnej, który zostaje wybrany w powszechnych wyborach samorządowych. Ile trwa kadencja prezydenta miasta? Ile kadencji może być na swoim stanowisku? Czym właściwie różni się prezydent miasta od burmistrza? Sprawdź!

jak-zostać-prezydentem-miasta
Źródło zdjęcia: 123rf.com

Za zarządzanie całą gminą odpowiada powołana wcześniej rada, wraz z wójtem, burmistrzem, bądź prezydentem miasta. Do zadań organów należy przede wszystkim dysponowanie środkami, narzucanie kierunków rozwoju, a także dbanie o ład i bezpieczeństwo na terenie gminy. Kadencja prezydenta miasta stawia przed nim wiele wyzwań i trudnych decyzji. Komu podlega włodarz miasta? Odpowiedzi na to i wiele innych pytań, znajdziesz w naszym artykule.

Kim jest prezydent miasta?

Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym z 8 marca 1990 roku, prezydent miasta jest jednoosobowym organem wykonawczym gminy miejskiej, który realizuje zadania postawione przez radę i zajmuje się bieżącymi sprawami miasta. Jego obowiązki są bliźniaczo podobne do innych organów (wójt, burmistrz), a jego pozycja zależy od miejsca sprawowania obowiązków.

Szukasz nowej pracy? Sprawdź oferty pracy w Katowicach na GoWork.pl

Ile trwa kadencja prezydenta miasta?

Do niedawna kadencja prezydenta miasta trwała 4 lata. Znaczące zmiany w tym zakresie wprowadziła ustawa z dnia 11 stycznia 2018 roku o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w zakresie wybierania i kontrolowania niektórych organów władzy publicznej. W związku z tymi zmianami kadencja została wydłużona do 5 lat.

Warto dodać, że wprowadzone zmiany prawne nie działają wstecz, dlatego wydłużenie kadencji prezydenta miasta znalazło zastosowanie dopiero po wyborach w 2018 roku. Wybrane organy wykonawcze gmin będą zatem sprawować władzę do 2023 roku. W związku z przepisami zmieniło się także to, ile razy można zostać prezydentem miasta.

Ile kadencji może być prezydent miasta?

Wprowadzone w 2018 zmiany ustawodawcze wprowadzają limit kadencyjności organów wykonawczych w polskich gminach i miastach. Ile kadencji można sprawować urząd prezydenta miasta? W zasadach określonych w nowym Kodeksie wyborczym taka osoba będąca organem wykonawczym miasta lub gminy (także wójt i burmistrz), będzie mogła zostać wybrana na maksymalnie dwie kadencje. Taki limit zostanie zastosowany pierwszy raz w 2028 roku, czyli dwie kadencje po wyborach samorządowych z 2018 roku. Już za 10 lat osoby wybrane w 2018 roku nie będą mogły ubiegać się o fotel w tej samej miejscowości.

Jeżeli połączymy ograniczenie kadencyjności z wydłużeniem czasu sprawowania władzy, otrzymamy maksymalny czas 10 lat sprawowania władzy przez dany organ wykonawczy jednostek organizacyjnych.

Kto może zostać prezydentem miasta? Wiek i inne wymagania

Jakie podstawowe wymagania musi spełnić przyszły prezydent miasta. Wiek, obywatelstwo i brak ubezwłasnowolnienia to podstawowe warunki. Oprócz tego liczy się oczywiście zwycięstwo w wyborach powszechnych, a także spełnienie warunku startu w tylko jednej gminie. Jakie dokładnie kryteria musi spełnić kandydat na prezydenta w mieście?

  1. Kandydatem może zostać osoba, która najpóźniej w dniu wyborów skończyła 25. rok życia.
  2. Prawa do zostania prezydentem miasta nie mają osoby, które zostały: pozbawione praw publicznych, ubezwłasnowolnione lub pozbawione praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.
  3. Kandydatem nie może zostać osoba skazana na karę pozbawienia wolności prawomocnym orzeczeniem sądu za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.
  4. Prezydentem miasta w tej samej gminie, nie będzie mogła zostać osoba, która wyczerpała limit kadencyjności (2).
  5. Kandydatem na włodarza miasta nie może zostać osoba, która kandyduje już na takie stanowisko na terenie innej jednostki administracyjnej.

Kompetencje prezydenta miasta – czym powinien się zajmować?

Bez względu na to, czy mówimy o prezydencie miasta, wójcie, czy burmistrzu – każdy organ wykonawczy ma swoje obowiązki, z których powinien się wywiązywać. Szczególne kompetencje prezydenta miasta zawiera najczęściej biuletyn informacji publicznej w Twoim regionie. Jego ogólne obowiązki to przede wszystkim:

  • realizowanie każdej uchwały rady gminy i określanie sposobu ich wykonywania;
  • wykonywanie budżetu miasta i przedstawiania wyników finansowych radzie miasta, a także zdawanie sprawozdań z realizacji zadań zleconych przez radę gminy/miasta;
  • zwalnianie i zatrudnianie kierowników jednostek organizacyjnych miasta;
  • gospodarowanie mieniem komunalnym, dbanie o ład i bezpieczeństwo na terytorium miasta;
  • reprezentowania miasta na zewnątrz;
  • zarządzanie pracą urzędu i koordynowanie zadań pracowników urzędu.

Komu podlega prezydent miasta? Czy ma pracodawcę?

Gdy zaczniemy się zastanawiać, ile zarabia prezydent miasta, w naturalny sposób powinniśmy przejść do jego pracodawcy. Osoba wybrana na stanowisko organu władzy wykonawczej w gminie/mieście, nie jest bezkarna i rozlicza się ze swoich poczynań z innym organem na terenie gminy/miasta. Kto jest pracodawcą prezydenta miasta?

Przepisy zawarte w ustawie o samorządzie gminnym, a także inne akty prawne jasno stwierdzają, że włodarz miasta podlega wyłącznie radzie. Rada miasta przyjmuje sprawozdania z wykonania budżetu, a także udziela (bądź nie) absolutorium prezydentowi miasta.

Można zatem przyjąć, że realnym pracodawcą organu wykonawczego jednostki terytorialnej jest rada. Włodarz miasta podlega radzie gminy i realizuje zadania gminy, będąc ocenianym przez członków zgromadzenia.

Burmistrz a prezydent miasta – czym tak naprawdę się różnią?

Pora opisać zagadnienie, które sprawia problemy wielu osobom. Burmistrz a prezydent miasta – to dwa stanowiska o bardzo zbliżonych kompetencjach i wymaganiach na stanowisku. Właściwie najważniejszą różnicą w tym przypadku jest siedziba władz i populacja. Wójtem nazwiemy jednoosobowy organ wykonawczy, który sprawuje władzę na terenie gminy bez żadnego miasta na jej terytorium.

Prezydent i burmistrz miasta to dwa organy, o których możemy powiedzieć dopiero wtedy, gdy siedziba władz znajduje się na terenie miejskim. Burmistrz to jednostka zarządzająca mniejszymi miejscowościami. Prezydent w mieście to natomiast organ wykonawczy gminy miejskiej, mającej powyżej 100 tys. mieszkańców.

Jak wygląda praca prezydenta miasta?

Prezydent miasta to osoba odpowiedzialna za zarządzanie lokalną społecznością, planowanie budżetu oraz realizację kluczowych inwestycji. W dużych miastach, takich jak Warszawa czy Kraków, prezydent ma do dyspozycji szeroki zespół doradców i urzędników, którzy wspierają go w realizacji codziennych zadań.

Praca na tym stanowisku wiąże się z podejmowaniem decyzji, które mają bezpośredni wpływ na życie mieszkańców. Prezydent miasta jest odpowiedzialny za tworzenie strategii rozwoju, współpracę z radą miasta oraz reprezentowanie miasta na arenie krajowej i międzynarodowej.

Jakie wymagania musi spełnić kandydat na prezydenta miasta?

Osoby aspirujące do objęcia tego stanowiska muszą spełniać szereg wymagań formalnych. Wymagane jest obywatelstwo polskie, pełne prawa wyborcze oraz brak przeciwwskazań prawnych do pełnienia funkcji publicznych. W praktyce ważne są także doświadczenie zawodowe, znajomość lokalnych problemów oraz umiejętności interpersonalne.

Proces wyborczy prezydenta miasta obejmuje kampanię, podczas której kandydaci przedstawiają swoje programy i plany na rozwój miasta. Wyborcy oceniają nie tylko obietnice wyborcze, ale także dotychczasowe osiągnięcia oraz kompetencje kandydata.

Oceń artykuł
3.8/5 (5)