CEO to najważniejsza osoba w firmie. Tym skrótem opisują się prezesi zarządów i osoby pełniące obowiązki dyrektora zarządzającego. CEO w firmie to zatem osoba na najwyższym stanowisku w hierarchii pracowniczej. Co to jest CEO i co oznaczają popularne skróty, które widujesz w służbowych mailach?
Ze skrótem CEO spotykamy się najczęściej, gdy odczytujemy maile służbowe od najważniejszych osób w firmie. Stosowanie takich anglojęzycznych skrótów zadomowiło się w Polsce na dobre, dlatego warto poznać ich znaczenie. Na taki zabieg decydują się nie tylko prezesi zarządów największych przedsiębiorstw w kraju. Skrót CEO stosuje już wiele firm jednoosobowych, które chcą zyskać autorytet i ułatwić sobie współpracę z zagranicznymi kontrahentami. Co oznaczają popularne skróty, które widujesz w stopkach mailowych w pracy? Co oznacza angielski skrót CEO i ile zarabiają prezesi zarządów największych firm? Sprawdź!
Spis treści
CEO – co to jest? Co oznacza angielski skrót CEO?
Aby lepiej zrozumieć, co to znaczy CEO, warto rozwinąć anglojęzyczny skrót i rozbić go na czynniki pierwsze. CEO to skrót od “Chief Executive Officer”. W języku polskim to odpowiednio dyrektor generalny lub po prostu prezes zarządu. Taka osoba jest ponad innymi dyrektorami działów operacyjnych i najczęściej ma najwyższą władzę wykonawczą w całym przedsiębiorstwie.
Prezes zarządu CEO często utożsamiany jest z właścicielem bądź założycielem firmy. Oczywiście w niektórych przedsiębiorstwach faktycznie tak jest, jednak warto wiedzieć, że CEO firmy wcale nie musi być jej właścicielem. Czy stanowisko CEO/dyrektora generalnego to tylko spijanie śmietanki?
CEO w firmie – jakie są obowiązki dyrektora zarządzającego?
Wiele osób kojarzy CEO w firmie z wiecznymi wakacjami i piciem kawy na spotkaniach rady zarządu. Warto pamiętać, że dyrektor generalny lub dyrektor zarządzający jest odpowiedzialny za funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa. Aktywne zarządzanie firmą wymaga ogromnej odporności na stres, dużej wiedzy i umiejętności zarządzania ludźmi.
To od decyzji prezesa zarządu zależy, w jakich kierunkach będzie rozwijała się firma, w co ostatecznie zainwestuje przedsiębiorstwo i w jaki sposób należy zarządzać pracownikami. Zakres obowiązków CEO jest bardzo szeroki.
CEO firmy dba o kontakty z partnerami biznesowymi i czuwa nad płynnością finansową. Można sobie wyobrazić, jak wiele czasu, stresu i energii kosztuje zarządzanie setkami spraw w jednej chwili.
CEO w firmie jednoosobowej – po co się tak podpisywać?
Dopisek CEO kojarzymy z prezesami zarządów największych amerykańskich firm. Ten skrót to oznaka prestiżu, dobrych zarobków i najwyższej pozycji w hierarchii przedsiębiorstwa. Co ciekawe skrót CEO to nie tylko trend zza oceanu. Dzięki stosowaniu anglojęzycznych opisów stanowisk zarządczych można poprawić swój PR i ułatwić sobie pracę z zagranicznymi partnerami.
CEO, CIO i COO można traktować jak ogólnoświatowe ujednolicenie nazw stanowisk. Zagraniczni partnerzy łatwiej połapią się, kto jest kim, a sama firma zyska charakter nowoczesny, poważny i międzynarodowy. Obecnie nie tylko najwięksi gracze na rynku stosują tego typu anglojęzyczne skróty. CEO mianują się nawet właściciele firm jednoosobowych.
Zarobki CEO – średnia pensja prezesów zarządu w Polsce
Oczywiście piastowanie najwyższego i najważniejszego stanowiska w firmie przekłada się na odpowiednio wysokie zarobki. CEO to zazwyczaj najlepiej zarabiające osoby w przedsiębiorstwie, a ich wynagrodzenie zależy głównie od wielkości firmy, jej przychodów, a także miasta, w którym ulokowana jest jej siedziba.
O dokładnych zarobkach CEO wiemy niewiele. Ustalenie przeciętnych wynagrodzeń CEO w Polsce graniczy z cudem. Prezes zarządu małego przedsiębiorstwa może zarabiać 10 tysięcy złotych miesięcznie, natomiast o innym CEO przeczytamy w zestawieniu top 100 najbogatszych Polaków.
Jeżeli chodzi o czystą statystykę, to zgodnie z raportem Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, średnie zarobki prezesów zarządów w Polsce to około 14 200 złotych brutto. Dlaczego tak mało?
Zgodnie z rządowym raportem o stanie sektora MSP z 2021 roku, aż 97% wszystkich firm to mikroprzedsiębiorstwa. Mediana wynagrodzeń w Polsce wynika zatem z ogromnego udziału najmniejszych firm, w których zarobki CEO będą odpowiednio niższe od tych w dużych firmach.
CEO, COO, CIO – co oznaczają popularne skróty?
Wiemy już, co oznacza skrót CEO i jakie zarobki przeciętnie osiąga się w Polsce. Co z innymi skrótami, które także widujemy w firmowych mailach?
CEO (Chief Executive Officer), czyli dyrektor zarządzający
CEO to po prostu najważniejsza osoba w firmie (obok założyciela lub właściciela). Skrótem CEO podpisuje się najczęściej prezes zarządu, dyrektor generalny lub dyrektor zarządzający całego przedsiębiorstwa. Zazwyczaj to od dyrektora generalnego zależy kierunek działań firmy.
COO (Chief Operating Officer) – kto to jest?
Mianem COO nazywamy dyrektora operacyjnego w firmie (inaczej dyrektor ds. operacyjnych). Jest druga po CEO osoba w firmie, odpowiadająca za wszystkie operacje wykonywane w ramach przedsiębiorstwa. Chief Operating Officer, czyli dyrektor operacyjny odpowiada wyłącznie przed prezesem zarządu, czy też dyrektorem generalnym i często sprawuje jego obowiązki w razie nieobecności. Pracuje w dziale operacyjnym firmy.
Kim jest CFO (Chief Financial Officer)?
CFO to główny dyrektor działu finansowego firmy. Zadania dyrektora finansowego pracującego w dziale finansów firmy to przede wszystkim ocena ryzyka finansowego, a także zarządzanie wydatkami i wpływami przedsiębiorstwa. Jest to osoba wykonująca trudne obowiązki, od których zależy poprawne raportowanie finansów całej firmy. Dyrektor finansowy nazywany jest często głównym księgowym i odpowiada bezpośrednio przed CEO lub COO. Oznacza to, że pracuje według zadań od dyrektora generalnego.
CIO (Chief Information Officer) – kto to?
CIO to z kolei dyrektor działu IT. Chief Information Officer zajmuje się kontrolowaniem pracy i wdrażaniem rozwiązań programistycznych, planowaniem automatyzacji działań i wprowadzaniem usprawnień w przedsiębiorstwie. Realizuje też zlecone przez CEO lub COO zadania.
CTO (Chief Technology Officer) – czym się zajmuje?
CTO, czyli dyrektor technologiczny firmy. Zajmuje się wytyczaniem kierunków rozwoju firmy pod kątem stosowania nowych technologii i maksymalizowania zysków. Zadania CTO są różne, jednak zazwyczaj koordynuje on wyszukiwanie, projektowanie, wprowadzanie nowych technologii i zarządzanie procesami integracji systemów informatycznych.
Kim jest CMO (Chief Marketing Officer)?
CMO to szef marketingu w firmie. Pod jego pieczą są wszystkie działania marketingowe firmy. Wiąże ze sobą działy contentu, reklamy, optymalizowania internetowego i pozyskiwania klientów. Dyrektor marketingu wytycza ścieżki rozwoju firmy pod tym kątem, a jego głównym zadaniem jest określenie strategii działu i jego koordynacja. To w dużej mierze od pracy Chief Marketing Officera zależy, czy zespoły w marketingu współpracują ze sobą i przekładają pracę na realne wzrosty widoczności.
CSO (Chief Security Officer) – kim jest?
Dyrektor ds. bezpieczeństwa w całej firmie. Dba o szeroko pojęte bezpieczeństwo informacji, know-how, przechowywanych danych i bezpieczeństwo fizyczne. Jego głównym zadaniem jest zapewnienie ciągłości działania przedsiębiorstwa i dbanie o wszelkie aspekty wpływające na spełnianie wymogów bezpieczeństwa.
Takie skróty to obecnie norma w wielu przedsiębiorstwach. Często także skrócone, angielskie nazwy stanowisk stosuje się w odniesieniu do pracowników na średnich i niższych szczeblach kierowniczych:
- HRM – Human Resource Manager — kierownik ds. personalnych lub kierownik działu kadr,
- KAM – Key Account Manager — kierownik ds. kluczowych klientów,
- RSM – Regional Sales Manager — kierownik ds. sprzedaży lub regionalny dyrektor sprzedaży, kierownik obszaru sprzedaży,
- CSM – Customer Service Manager — kierownik ds. obsługi klienta
CEO największych firm – popularne postacie światowego biznesu
Chief Executive Officer to najważniejsza osoba w firmie. Jeżeli firma jest odpowiednio duża i rozpoznawalna, takie osoby stają się jej twarzą i gwiazdami w świecie szeroko rozumianego biznesu. Jak wyglądają zarobki i kim są najpopularniejsi CEO na świecie?
- Mark Zuckerberg CEO firmy Meta Platforms (dawniej Facebook) – założyciel i CEO w znanym przez wszystkich Facebooku. Jest jednym z najbogatszych ludzi na świecie, a także najmłodszym miliarderem w historii. Zgodnie z rankingiem Forbesa z 2021 roku, jego majątek to około 97 miliardów dolarów. Co ciekawe, wynagrodzenie Zuckerberga to zaledwie 1 dolar. Resztę finansów (około 20 mln dolarów) przyjmuje w formie dodatków.
- Sundar Pichai CEO firmy Alphabet (firma matka Google) – do niedawna CEO firmy Google. Jakiś czas temu zaczął pełnić te obowiązki w firmie matce, czyli Alphabet. Szacuje się, że jego roczne zarobki to około 280 milionów dolarów rocznie.
- Andy Jassy CEO firmy Amazon – najmniej znany zastępca najbardziej znanego CEO. Andy Jassy zastąpił jednego z najbogatszych ludzi na świecie Jeffa Bezosa. Bloomberg ocenia jego majątek na około 500 milionów dolarów.
- Susan Wojcicki CEO YouTube – od 2014 roku dyrektor generalny w YouTube. Zarządzająca YouTube z polskimi korzeniami została uznana przez magazyn Forbes jedną z najbardziej wpływowych kobiet świata. Jej majątek szacuje się na 500 milionów dolarów.
- Adam Kiciński CEO w CD Projekt S.A. – prezes spółki CD Projekt to jeden ze 100 najbogatszych Polaków według magazynu Forbes. Jego majątek ocenia się na nieco ponad miliard złotych. Co ciekawe, według tego zestawienia wiceprezes spółki Marcin Iwiński zarabia znacznie więcej. Jego majątek oszacowano na 3,71 mld złotych.