Reklama

List polecający – wzór i porady dla pracownika

List polecający to wyraz uznania pracodawcy, który chce wesprzeć karierę zawodową byłego pracownika. Dokument polecający wystawiony przez przełożonego lub współpracownika zwiększy Twoje szanse na znalezienie pracy marzeń. Jak wygląda wzór listu polecającego? Kiedy możesz o niego poprosić?

pracodawca wręczający list polecający pracownikowi

List polecający jest miłym gestem pracodawcy, który był zadowolony z przebiegu współpracy z odchodzącym pracownikiem. Jeśli rozstajesz się ze swoją firmą w atmosferze przyjaźni, możesz poprosić szefa o wystawienie takiego dokumentu. Referencje dla pracownika wystawione przez byłego przełożonego to jedno z najlepszych możliwych poleceń. Dzięki temu osoby rekrutujące mogą mieć pewność, że jesteś człowiekiem, który potrafi współpracować z innymi. Jeżeli mimo odejścia z pracy, szef pragnie wystawić Ci list polecający – to znaczy, że jesteś pracownikiem, który dobrze wykonuje swoje obowiązki i nie ma skłonności do popadania w konflikty. Dzięki takiemu dokumentowi, możesz przeglądać oferty pracy z większymi szansami na powodzenie.

  • Jak wygląda wzór listu polecającego?
  • Jak go napisać?
  • Kiedy i kogo możesz zapytać o wystawienie dokumentu?

List polecający – co to jest?

List polecający to dokument, w którym pracodawca, współpracownik lub klient chwali pracownika odchodzącego z firmy. Od zwykłej opinii różni się tym, że nie jest to obiektywna ocena zawierająca zarówno Twoje mocne, jak i słabe strony. Referencje dla pracownika to typowo pochwalny dokument, który określa Cię jako człowieka godnego zaufania, który wykonuje swoje obowiązki sumiennie i z zaangażowaniem. Jeśli posiadasz takie referencje, przyszły pracodawca wie, że współpraca z Tobą to sama przyjemność i postępujesz fair w stosunku do swoich przełożonych – nawet w trakcie odejścia z pracy.

Warto wiedzieć, że list polecający pracownika jest dokumentem całkowicie dobrowolnym. To właśnie w tym tkwi siła referencji wystawionych przez pracodawcę. Jeśli nie do końca jest zadowolony z przebiegającej współpracy ze swoim podwładnym – nie musi wystawiać takiego pisma. Dzięki temu nowy szef może uznać list za wiarygodny, a Twoja pozycja na rynku pracy będzie silna jak nigdy.

Jak napisać list polecający?

Mimo że list referencyjny pozwala wyzwolić kreatywność, jego konstrukcja powinna spełniać wymogi formalne znane z innych wniosków pracowniczych. To znaczy, że nie wolno zapominać o danych, takich jak: data i miejsce wystawienia referencji, dane osobowe pracodawcy, tytuł dokumentu, treść pochwalna i podpis osoby wystawiającej.

Najważniejszym elementem wzoru listu polecającego jest oczywiście główny akapit, w którym szef wymienia Twoje zalety jako pracownika. W treści warto zamieścić opis jego głównych obowiązków, największe sukcesy, mocne strony, a także pokrótce opisać, jak układała się Wasza współpraca. Dzięki tak wyglądającym referencjom zrobisz doskonałe pierwsze wrażenie na osobach rekrutujących.

Elementy listu polecającego – przykłady

List polecający powinien składać się z kilku najważniejszych elementów.

  • Miejscowość, data, dane pracodawcy, tytuł.
  • List należy zacząć od wprowadzenia. W tej części warto zawrzeć informacje na temat relacji autora listu z osobą, której dotyczy. 

Jako kierownik działu sprzedaży w firmie Xyz miałem przyjemność pracować z panem Janem Kowalski. Był członkiem mojego zespołu, przydzielałem mu zadania. 

  • Informacje na temat przebiegu współpracy. 

Pan Jan Kowalski pracował w naszej firmie na stanowisku Projektanta Aplikacji przez 2 lata. W tym czasie zrealizował 3 nowe projekty i utrzymywał już istniejące aplikacje. 

  • Wskazanie na cenione cechy charakteru kandydata. 

Pan Jan Kowalski jest osobą sumienną i terminową. 

  • Cechy warto poprzeć przykładami, opisem sytuacji, w których kandydat wykazał się wyjątkowymi cechami. 

Gdy klient w środę wydał pilne zlecenie wykonania projektu na piątek, Pan Jan Kowalski zrealizował zadanie na czwartek. Projekt został wykonany starannie i szczegółowo. 

  • Podsumowanie zawierające najważniejsze aspekty pracy z osobą, której list polecający dotyczy. 

Uważam, że pan Jan Kowalski jest sumienną osobą, która doskonale sprawdza się w pracach kreatywnych. Zawsze służy pomocą i chętnie podejmuje się wyzwań, których inni pracownicy się obawiają. Rezultat jego pracy jest zadowalający. 

  • Podpis. 

List polecający – wzór

Poniższy wzór listu polecającego pomoże Ci stworzyć własny dokument. Przedstawiony przykład pozwala zapoznać się z wymogami formalnymi, jednak warto pamiętać, że dokument napisany samodzielnie jest bardziej wiarygodny. Pracownik godny polecenia to osoba, która zasługuje na odrobinę zaangażowania i pomocy w przyszłej karierze zawodowej.


……………………………………………
(miejscowość i data)

…………………………………………….
…………………………………………….
(dane pracodawcy)

 

LIST REKOMENDACYJNY/ LIST POLECAJĄCY

 

Pan Roman Kowalski był zatrudniony w firmie XYZ od 15 maja 2012 r. do 15 kwietnia 2020 roku. Wykonywał obowiązki na stanowisku specjalisty ds. marketingu na podstawie umowy o pracę.

Jego głównym obowiązkiem było rozwijanie firmowych social mediów, takich jak Facebook, LinkedIn oraz Instagram. Jego sumienna praca i nieszablonowe podejście do kreowania kampanii marketingowych, przyczyniły się do wzrostu zasięgów o ponad 100%. Dzięki rozwojowi mediów społecznościowych zanotowaliśmy 15% wzrost ruchu na stronie internetowej przedsiębiorstwa oraz umocniliśmy pozycję marki w sieci.

Pan Roman Kowalski jest pracownikiem godnym polecenia, który zawsze dotrzymuje terminów i z dużym zaangażowaniem dzieli się swoim doświadczeniem z innymi współpracownikami. Jego największym osiągnięciem jest autorska kampania marketingowa, która odbiła się szerokim echem, nie tylko w mediach społecznościowych, ale też w telewizji i na portalach informacyjnych w całej Polsce.

Uważam, że jest on pracownikiem, który w niedalekiej przyszłości będzie stanowił o sile Państwa firmy. Jego zaangażowanie i pomysłowość potrafią wnieść wiele dobrego do pracy nad każdym projektem.

 

Z poważaniem

…………………………………………………….
(pieczątka i podpis pracodawcy)


Pisanie listu polecającego – wskazówki

  • List jest zwykle ukłonem w stronę pracownika, z którym dobrze się pracowało. Nie trzeba skupiać się na wszystkich aspektach pracy i podchodzić do tego zbyt formalnie. Od takich kwestii jak np. wykorzystanie urlopu, czy L4 jest świadectwo pracy.
  • List powinien być wyważony. Zbyt wiele superlatyw nie brzmi naturalnie. 
  • Skup się na samych konkretnych. Przyszłych pracodawców może zainteresować kwestia terminowości, czy rzetelności. Samo napisanie, że ktoś był np. “dobrym pracownikiem” zbyt wiele o nim nie mówi. 
  • List nie powinien być kopią tego samego listu, który wystawiamy wszystkim pracownikom, jedynie zmieniając imię. Jeśli już podejmujesz się napisania listu, postaraj się go spersonalizować. 
  • Należy unikać wielostronicowych dokumentów. Najlepiej, by list mieścił się na 1 stronie formatu A4. Zbyt rozległy list może budzić wątpliwości odbiorcy co do jego rzetelności oraz zwyczajnie znudzić. Dokument stanowi jedynie formalność i uzupełnienie podstawowych dokumentów aplikacyjnych. 
  • Zdarza się, że pracodawca nie ma czasu napisać samodzielnie listu, lecz chce wyrządzić przysługę dobremu pracownikowi. Wówczas prosić go, by sam napisał list, a on jedynie go podpisuje. Lepiej w takiej sytuacji, przynajmniej list przeczytać i wskazać punkty, które wzbudzają wątpliwości. W końcu ręczymy pod tym własnym nazwiskiem. 

Kiedy list polecający jest potrzebny?

List polecający jest pomocny w ubieganiu się o nową posadę. Warto poprosić o taki list jeszcze zanim odejdziemy z firmy, gdy np. jesteśmy w trakcie okresu wypowiedzenia. W ten sposób nie musimy zajmować czasu byłemu pracodawcy już po zakończeniu współpracy, np. umawiając się na dodatkowe spotkania. List polecający nie jest zwykle wskazany w ofertach pracy, jako dokument obligatoryjny.

Dlatego dostarczając taki dokument z własnej woli, pracownik może zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie. Wyróżni się tym sposobem na tle innych kandydatów. List stanowi potwierdzenie kompetencji pracownika i tego, co sam na swój temat zawarł w CV, czy liście motywacyjnym. List polecający nawiązuje głównie do superlatyw współpracy, dlatego zawsze stanowi wartość dodaną dla pracownika w ubieganiu się o posadę. To niezwykle cenny dokument w procesie rekrutacji. 

Czego unikać pisząc list polecający?

W trakcie pisania listu polecającego lepiej nie kopiować gotowych szablonów z Internetu. Można się nimi oczywiście inspirować, lecz wzór ma stanowić podpowiedź, a nie gotowe rozwiązanie. Kiedy przykleimy treść wzoru, odbiorca bardzo łatwo będzie mógł dotrzeć do oryginału w Internecie. Wtedy taki dokument nie tylko nie będzie dla niego stanowił żadnej wartości, ale wręcz może poczuć się oszukany i zdecydować o odrzuceniu kandydatury osoby, której list na pozór dotyczy.

Należy także nie fałszować informacji. Wymyślanie sytuacji, w których pracownik wykazał się pewnymi pozytywnymi cechami, nie ma sensu. Z pewnością w nowej pracy szybko dojdzie do weryfikacji opisanych cech. Pisząc list, należy także zachować profesjonalny ton. Nawet jeśli twórca listu miał z pracownikiem wręcz koleżeńskie relacje, należy pamiętać, że nowy pracodawca wcale nie musi chcieć wypracować takich samych. Jeśli chcemy zachować powagę dokumentu, należy stosować ton formalny. Twoja rekomendacja co do zatrudnienia pracownika powinna być klarowanie wyrażona. Nie pisz w sposób, który wskazuje na brak Twojej pewności co do pracownika.

Jak poprosić pracodawcę o list polecający?

Naturalnie pracownik może mieć pewne trudności z wyrażeniem swojej prośby wobec pracodawcy do napisania listu polecającego. Ten problem może szczególnie dotyczyć tych pracowników, którzy w swojej pracy nie mogli liczyć na żaden feedback. Tak naprawdę nie wiedzą, czy byli dobrymi pracownikami, czy nie i czy w ogóle wypada prosić o napisanie takiego listu.

Inna sprawa, że były pracodawca wcale nie ma obowiązku wystawienia takiego listu i jest to tak naprawdę przysługa wobec byłego pracownika i wykorzystuje on swój cenny czas. Jednak warto pamiętać, że nawet taka kwestia, jak napisanie listu polecającego stanowi element employer brandingu. Dla obu stron korzystne jest zachowanie dobrych relacji już po zakończeniu współpracy i realizowanie wobec siebie pewnych przysług. Dlatego warto umówić się na osobistą rozmowę, udać się do firmy, lub zadzwonić, czy napisać e-mail do pracodawcy, wskazując na miłe wspomnienia z pracy i swoją prośbę w sprawie napisania listu.

Należy unikać roszczeniowej postawy, a bardziej skupić się na pozytywach minionej współpracy. Prosząc o napisanie listu, podeślij także swoje CV i napisz, na jakie stanowisko aplikujesz. To pomoże autorowi dopasować treść listu do twojej sytuacji. Na koniec podziękuj za poświęcony czas.

List polecający – wzór i porady dla pracownika

List polecający może być ważnym dodatkiem do Twojej aplikacji. Zobacz, jak go napisać i skorzystaj z stwórz cv, aby dołączyć do swojego CV list, który zwiększy Twoje szanse na zatrudnienie.

Oceń artykuł
5/5 (2)