W Polsce coraz więcej firm zatrudnia cudzoziemców. Pracodawcy muszą jednak pamiętać o spełnieniu kilku ważnych formalności, bez których podjęcie współpracy z osobą zza granicy jest niemożliwe i grozi za nie ogromna kara. Poniżej wyjaśniamy, jak legalnie zatrudnić cudzoziemca krok po kroku. Zapraszamy do lektury!
Zatrudnienie cudzoziemca w Polsce wymaga spełnienia kilku bardzo ważnych formalności. Szczególnie gdy dotyczy to osób spoza Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Cudzoziemiec powinien również mieć ważny dokument pobytowy, czyli wizę, kartę pobytu oraz paszport biometryczny, dzięki któremu może legalnie przebywać na terytorium Polski. Pracodawca nie może jednak zatrudnić cudzoziemca, który przyjechał w celach turystycznych, korzysta z ochrony czasowej lub otrzymał zgodę na pobyt ze względów humanitarnych. System ten posiada wiele obwarowań, jednak nie oznacza to, że zatrudnienie obcokrajowca jest bardzo trudne – wręcz przeciwnie, jednak trzeba mieć świadomość obowiązujących procedur oraz koniecznych dokumentów. Jak zatem wygląda proces zatrudnienia obcokrajowca w Polsce?
Sprawdźmy więc, jak legalnie zatrudnić cudzoziemca. Jakie są kary za nielegalne zatrudnienie obcokrajowca?
Zatrudnienie cudzoziemca krok po kroku
Jeśli przedsiębiorca chce legalnie zatrudnić cudzoziemca, musi dopilnować, aby ten posiadał ważny dokument pobytowy oraz następujące dokumenty uprawniające go do pracy w Polsce:
- zezwolenie na pracę – pracodawca ma obowiązek wystąpić o nie do odpowiedniego urzędu wojewódzkiego;
- zezwolenie na pracę sezonową – pracodawca ma obowiązek wystąpić o nie do odpowiedniego urzędu powiatowego;
- oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi – dotyczy obywateli Białorusi, Armenii, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy. Takie oświadczenie wysyła pracodawca do odpowiedniego powiatowego urzędu pracy;
- zezwolenie na pobyt czasowy i pracę – cudzoziemiec na obowiązek wystąpić o nie do urzędu wojewódzkiego
Co ważne, zatrudnienie cudzoziemca i wydanie mu zezwolenia lub oświadczenia przez odpowiedni urząd, upoważnia go do pracy na rzecz tego pracodawcy, którego dotyczy dany dokument.
Uwaga! Cudzoziemiec, który ma Kartę Polaka – dokument potwierdzający przynależność do narodu polskiego, może zostać zatrudniony bez konieczności posiadania zezwolenia na pracę.
Wiesz, że w GoWork.pl można zapisać się na kurs zatrudniania cudzoziemców? Dzięki niemu przedsiębiorca dowie się, jak zrobić to w pełni legalnie i zgodnie z prawem pracy. Zajrzyj na nasze kursy!
Zatrudnienie cudzoziemca na umowę o pracę a podatek
Jak zatrudnić cudzoziemca na umowę o pracę? Pracodawca ma obowiązek zgłosić takiego pracownika do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego w ciągu siedmiu dni od rozpoczęcia pracy, comiesięcznie opłacać składki oraz dopilnować zobowiązań podatkowych związanych z zatrudnieniem. To wszystko oznacza, że w przypadku zatrudnienia cudzoziemca obowiązują takie same przepisy z Kodeksu pracy i prawo do wynagrodzenia minimalnego, co każdego obywatela Polski.
Ciekawostka: Od 1 stycznia 2021 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 2800 zł brutto miesięcznie.
Zatrudnienie cudzoziemca a treść umowy
W przypadku umowy o pracę, jak i zatrudnieniu cudzoziemca na umowę zlecenie, treść takiego dokumentu musi być zrozumiała dla obydwu stron. To znaczy, że pracodawca ma obowiązek przetłumaczyć ją na język osoby, z którą nawiązuje współpracę. Ponadto taka umowa powinna być zawarta w formie pisemnej z oczywistym uwzględnieniem wszystkich warunków opisanych w oświadczeniu/zezwoleniu na pracę.
Zatrudnienie cudzoziemca na oświadczenie
Zatrudnienie cudzoziemca na podstawie oświadczenia przysługuje obywatelowi Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji lub Ukrainy. Obowiązuje tylko w przypadku podjęcia współpracy nie dłużej niż 6 miesięcy w ciągu kolejnych dwunastu miesięcy. Ponadto praca, którą cudzoziemiec będzie wykonywał, nie może dotyczyć prac sezonowych, na które obowiązkowe jest otrzymanie zezwolenia.
Oświadczenie na zatrudnienie cudzoziemca składa pracodawca do powiatowego urzędu pracy przed podjęciem z nim współpracy.
Nielegalne zatrudnienie cudzoziemca: kary
Zgodnie z art. 2 ustawy 1 pkt 22a ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, zatrudnienia cudzoziemca bez ważnej wizy (lub posiadanie wizy turystycznej), karty pobytu, bez zezwolenia, oświadczenia lub bez zawarcia umowy o pracę lub zlecenie w odpowiedniej i wymaganej formie, może grozić kara grzywny w wysokości do 30 000 zł dla pracodawcy, jak i dla cudzoziemca.
Szukasz pracy w Bydgoszczy? Aplikuj na nasze oferty -> Praca Bydgoszcz