Reklama

Winobranie za granicą – ile można zarobić i na czym polega praca?

Winobranie to dla wielu osób świetna okazja na dodatkowy zarobek. Sprawdź, czy warto w tym roku wyjechać do pracy przy zbiorze winogron i jak się do tego przygotować. Polacy zbierają winogrona zarówno we Francji czy Niemczech, jak i w ojczyźnie. Poznaj szczegóły.

zbieranie-winogron-praca
Źródło zdjęcia: 123rf.com

Winobranie należy do grupy prac sezonowych, dzięki którym można sporo zarobić. Na północy winobranie odbywa się zazwyczaj między sierpniem a październikiem zaś na południu – między lutym a kwietniem. Prace przy zbiorze winogron rozpoczynają się w momencie osiągnięcia przez owoce pełnej dojrzałości. To znaczy, że muszą mieć odpowiedni poziomu cukru, kwasów i tanin. W artykule wyjaśniamy, czy winobranie to ciężka praca oraz jak wygląda praca przy zbiorze winogron. Ile można zarobić na winobraniu?

Winobranie: gdzie szukać pracy?

W internecie możemy znaleźć wiele ofert pracy przy zbiorze winogron. Warto jednak dobrze się z nimi zapoznać, czyli sprawdzić opinie od byłych pracowników oraz wcześniej przeczytać warunki umowy, na podstawie której miałbyś rozpocząć współpracę. Oferty na winobranie znajdziesz również w agencjach pracy tymczasowej, francuskiej stronie z ogłoszeniami o pracę GoWork.fr, a także na „Grupie Wsparcia Strategii Win” na Facebooku.


Nie wiesz, jak znaleźć pracę z zakwaterowaniem? My wiemy! Zajrzyj do naszego Bloga GoWork.pl.


Ile zarabia się na winobraniu we Francji?

Zarobki na winobraniu są bardzo różne. Pracownicy pracują na godziny lub rozliczani są za ilość zebranych owoców. Polega to na tym, że na samym początku otrzymują pulę pieniędzy, którą dzielą między sobą. To znaczy, że kwota, którą się zarobi na winobraniu, zależy od tego, ile hektarów winnicy jest do przerobienia. Wynagrodzenie z pracy przy zbiorze winogron zależy również od tempa pracy i urodzaju na polu. Trochę inaczej wyglądają zarobki na zbieraniu truskawek lub przy zbiorze szparagów. Pisaliśmy o tym na naszym Poradniku GoWork.pl. Kliknij link, a wszystkiego się dowiesz!

Jak wygląda praca przy zbiorze winogron?

Winobranie polega na ręcznym zbiorze winogron w winnicach zlokalizowanych we Francji. Pracownicy za pomocą specjalnych sekatorów wycinają winogrona i wrzucają je do skrzynek, które zostają przetransportowane do podstawionych nieopodal przyczep. Praca przy zbiorze winogron zaczyna się o wczesnych godzinach porannych i trwa od dziesięciu do nawet dwunastu godzin. Pracownicy winobrania mają zapewniony dojazd między hotelem a winnicą. Z kolei wyżywienie każdy zapewnia sobie sam. Niektórzy pracodawcy oferują jednak kolacje w stołówce za pobraniem pewnej kwoty z dniówki.

Co zabrać na winobranie do Francji?

Na wyjazd na winobranie trzeba zabrać ze sobą ważny dokument tożsamości (dowód osobisty), gotówkę w walucie euro na drobne wydatki, wygodną odzież (w tym nakrycie głowy, kalosze/gumowce, płaszcz przeciwdeszczowy, rękawice do cięcia) i obuwie oraz kwasek cytrynowy (pomaga usunąć zabrudzenia z soku winogronowego). Na zbieranie winogron warto również zabrać ze sobą prowiant o długim terminie ważności, na przykład puszki, konserwy, pieczywo paczkowane. W hostelu przyda nam się także czajnik elektryczny.


Szukasz pracy w Częstochowie? Aplikuj na nasze oferty praca Częstochowa


Czy winobranie to ciężka praca?

Zbieranie winogron to ciężka praca fizyczna, która trwa najczęściej dziesięć godzin przy mocnym słońcu. Odbywa się również na dużych polach pozbawionych cienia drzew. Trzeba więc być wytrzymałym, odpornym na wszelkie warunki pogodowe oraz zaopatrzyć się w wygodne ubrania, kapelusz i filtr przeciwsłoneczny. Podczas winobrania trzeba też cały czas przyjmować niezbyt wygodne pozycje. Przez co po niedługim czasie może doskwierać nam ból nóg i pleców.

Winobranie ma jednak także wiele plusów! Wśród nich znajdują się dobre zarobki oraz możliwość poznania wielu ciekawych osób z różnych części świata. Właściciele pól często oprócz wynagrodzenia, dają swoim pracownikom dodatkowo kartony wina z zebranych rok wcześniej owoców.

Jak przygotować się do pracy na winobraniu? Praktyczne wskazówki

Praca przy winobraniu to intensywne, ale krótkoterminowe zajęcie, które wymaga odpowiedniego przygotowania. Kluczowe jest zadbanie o odpowiedni strój – wygodne, nieprzemakalne buty, odzież dostosowaną do zmiennych warunków pogodowych oraz rękawice ochronne. Warto również zaopatrzyć się w preparaty przeciw owadom, ponieważ praca na polu wiąże się z ich obecnością.

Nie mniej ważne jest przygotowanie fizyczne. Zbiory winogron to praca wymagająca wytrzymałości – przez wiele godzin trzeba schylać się, dźwigać skrzynki i wykonywać powtarzalne ruchy. Przed wyjazdem dobrze jest zadbać o kondycję, np. poprzez regularne spacery lub lekkie ćwiczenia siłowe.

Czy warto jechać na winobranie? Opinie pracowników sezonowych

Opinie osób, które brały udział w winobraniu, są różne – dla jednych to świetna okazja do zarobku i podróży, dla innych wymagające fizycznie doświadczenie. Największym atutem jest możliwość szybkiego zarobku – stawki zależą od kraju, ale w popularnych destynacjach, takich jak Francja czy Niemcy, można liczyć na wynagrodzenie powyżej 10 euro za godzinę.

Minusem są trudne warunki pracy – wielogodzinne stanie w pozycji pochylonej, zmienna pogoda i tempo pracy mogą być wyzwaniem. Jednak wielu sezonowych pracowników podkreśla, że atmosfera w grupie oraz możliwość poznania nowych ludzi wynagradzają trudy. Dla osób, które chcą połączyć zarobek z doświadczeniem kulturowym, winobranie jest ciekawą opcją.

Oceń artykuł
3.5/5 (6)