Reklama

Kto nadaje się do prowadzenia firmy? Jakie cechy musi posiadać przedsiębiorca?

Prowadzenie działalności gospodarczej to marzenie wielu ludzi. Każdy z nas ma czasami ochotę rzucić pracę na etacie i poświęcić się czemuś, co naprawdę sprawia ci przyjemność. Jednak nie bez przyczyny nie każdy nadaje się do prowadzenia firmy. Jakie cechy powinien mieć przedsiębiorca? Sprawdź, czy możesz zostać jednym z nich!

Kto nadaje się do prowadzenia firmy - kobieta otwierająca swoją kwiaciarnię

Chcesz prowadzić działalność gospodarczą? Kto by nie chciał! Niezależność, wieczne wakacje i ogromne pieniądze. Ale czy na pewno? Tak w uproszczonej wersji wygląda stereotyp przedsiębiorcy w społeczeństwie. W końcu nic nie robi, a pieniądze same lecą z nieba. Prowadzenie działalności gospodarczej rzeczywiście jest innego rodzaju pracą, niż w większości jesteśmy przyzwyczajeni. Bardzo ciężko jest porównać zatrudnienie na etacie do prowadzenia biznesu. Dlatego też nie wszyscy nadają się do rozpoczęcia i utrzymania własnej firmy. W końcu, gdyby to było takie proste, na każdym kroku spotykalibyśmy dobrze prosperującego przedsiębiorcę ze sporym zapleczem dochodowej działalności gospodarczej. Kto więc nadaje się do prowadzenia firmy?

Prowadzenie firmy – szansa na duże pieniądze i niezależność?

Zakładając własną firmę, nawet jeśli jest to jednoosobowa działalność gospodarcza, masz nadzieję na ogromny sukces i duże pieniądze z tytułu prowadzonej działalności. To właśnie z tym najczęściej kojarzy się własna firma – w końcu zarobki nie są ograniczone umowami o pracę i nie musisz z utęsknieniem czekać na podwyżkę.

Pieniądze łączą się też z niezależnością. W swojej działalności gospodarczej postępujesz według własnych zasad, prowadzisz biznes, tak jak chcesz i jak uważasz za stosowane. Nikt nie mówi Ci, co masz robić. Możesz brać urlop, kiedy chcesz i pracować z każdego miejsca na ziemi… Jednak czy jest to rzeczywisty obraz życia przedsiębiorcy? W niektórych przypadkach na pewno – jednak aby osiągnąć ten poziom niezależności, na początku musisz nastawić się na ciężką pracę okupioną często koniecznością nagięcia swoich zasad w imię perspektywicznego rozwoju.

Decydując się na własną działalność gospodarczą, musisz mieć na uwadze, że nic nie przychodzi na darmo. Abyś mógł lub mogła cieszyć się finansową stabilnością i niezależnością czasową, w pierwszej kolejności musisz naprawdę ciężko pracować. Nie raz przyjdą momenty zwątpienia i miesiące, w których ciężej będzie związać koniec z końcem. To ryzyko, które nie każdy udźwignie. Dlatego właśnie przedsiębiorcy, którzy odnieśli sukces, mają zestaw cech, dzięki którym są w stanie podążać według swojego planu. Jakie to cechy?

Kto nadaje się do prowadzenia firmy?

Rozważanie tego, kto nadaje się do prowadzenia własnej firmy, można oprzeć na dwóch kategoriach wymagań: osobowościowych i formalnych. Zacznijmy od tych ostatnich. Kto może w Polsce założyć firmę? I kim dokładnie jest przedsiębiorca pod względem prawnym?

Według ustawy z dnia 6 marca 2018 roku:

Art. 4. 1. Przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, wykonująca działalność gospodarczą.

2. Przedsiębiorcami są także wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.

Istnieje kilka możliwości wykonywania działalności gospodarczej:

Najpopularniejszą formą prowadzenia biznesu jest obecnie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Taka forma prawna znajduje swoje zastosowanie zarówno przy firmach wymagających dużego nakładu finansowego, jak i przy tych mniejszych przedsiębiorstwach. Warto zaznaczyć, że spółka ta może być jednoosobową, natomiast nie może jej zawiązać inna jednoosobowa spółka. Jest to działalność oparta na posiadaniu osobowości prawnej, ponieważ jest to spółka kapitałowa. Bez większych problemów można także w razie potrzeby przyjąć wspólnika. Za finansowe zobowiązania spółki odpowiada cały majątek spółki.

Warto rozważyć także jednoosobową działalność gospodarczą, która sprawdza się szczególnie w przypadku usług lub sprzedaży. Jej założenie jest dość proste – można to zrobić nawet przez internet. Choć warto wybrać się do urzędu i zaczerpnąć wszystkich informacji u źródła. Pamiętaj, że dobra i rentowna firma to przede wszystkim działalność legalna i rozliczona z urzędem skarbowym co do grosza.

Musisz przede wszystkim pilnować:

  • zgodności opłat na podatek dochodowy (najczęściej wybierany podatek to ten rozliczany na zasadach ogólnych),
  • ksiąg rachunkowych,
  • rejestru Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub Krajowym Rejestrze Sądowym,
  • składek ZUS (swoich oraz ewentualnych pracowników).

Zalety i wady prowadzenia własnej działalności gospodarczej

Własna działalność gospodarcza to odpowiedzialność i stres, które mogą przerodzić się w niezależność finansową i czasową oraz prace na własnych zasadach. Tak jak każda forma zarabiania ma ona masę zalet, ale także kilka znaczących wad, które dla wielu osób są zbyt dużą przeszkodą, aby rozpocząć pracę na własny rachunek. Jakie są za i przeciw prowadzenia własnego biznesu?

Zalety prowadzenia działalności gospodarczej:

  • niezależność,
  • poprawa sytuacji finansowej,
  • możliwość pomocy rodzinie,
  • możliwość rozwijania swoich pomysłów,
  • wsparcie lokalnej społeczności,
  • zapewnienie sobie i swojej rodzinie stabilności i wysokiego poziomu życia,
  • satysfakcja.

Niestety, spore znaczenie mają także wady prowadzenia działalności gospodarczej. Często są one na tyle obarczające, że wiele osób rezygnuje z własnych pomysłów w obawie przed podjęciem ryzyka.

Wady prowadzenia działalności gospodarczej:

  • ryzyko niepowodzenia,
  • utrata zainwestowanych pieniędzy,
  • nieregularne dochody ( w jednym miesiącu możesz nie zarobić nic, a w drugim możesz zarobić kilkukrotność średniej krajowej),
  • zmiana znanego dotąd stylu pracy,
  • praca kilkanaście godzin na dobę (szczególnie w początkowej fazie),
  • dodatkowe obowiązki prawno-administracyjne.

Jakie cechy powinna posiadać osoba zajmująca się prowadzeniem działalności gospodarczej?

Prowadzenie działalności we własnym imieniu to ciężki kawałek chleba obarczony ogromną odpowiedzialnością oraz ciągłym stresem i koniecznością podejmowania trudnych, niejednoznacznych biznesowo decyzji. Nie bez przyczyny na rynku otwiera się mnóstwo nowych biznesów, a tylko niektóre z nich, nie tylko przetrwają pierwszy, najtrudniejszy rok, ale i rozwiną się w pełnoprawne, duże firmy tworzące nowe miejsca pracy i na stałe pozostające w branży. Gdzie tkwi tajemnica sukcesu przedsiębiorcy? Można doszukiwać się tutaj działania szczęścia lub wsparcia siły wyższej, jednak podstawa dobrze działającego biznesu jest… założyciel. Jakie zatem cechy powinien wykazywać przedsiębiorca?

Pewność siebie

Pewność siebie i wiara we własne możliwości może i brzmią infantylnie i są nieco oklepane, jednak jeśli sam/a nie jesteś pewny/a własnego pomysłu na biznes, jak chcesz przekonać do niego innych – inwestorów i klientów. Decydując się na otwarcie firmy, musisz głęboko wierzyć w zasadność i sukces tego projektu.

Kreatywność

Kreatywne podejście do rynku i otwarty umysł to podstawa każdego dobrego przedsiębiorcy. Tylko innowacyjne pomysł mogą sprawić, że uda Ci się wybić na tak konkurencyjnym rynku. Spraw, aby Twoja firma była powiewem świeżości i wykazywała inne podejście do tematu niż dotychczas spotykane.

Ryzyko

Ryzyko to nieodłączny element związany z prowadzeniem firmy. Niestety dla wielu osób jest to przeszkoda nie do przejścia. Obawa o utratę stabilności lub płynności finansowej i strach przed długami to czynniki, które nie zachęcają do prowadzenia własnej działalności. To właśnie dlatego, tylko nieliczni decydują się na podjęcie kroku, jakim jest własny biznes. Ryzyko Ci niestraszne? Lubisz stawiać wszystko na jedną kartę? Być może jesteś materiałem na przyszłego pracodawcę.

Profesjonalizm

Jeśli zależy Ci na stałych, lojalnych klientach oraz rosnącej sieci współprac musisz przede wszystkim postawić na profesjonalizm. W tych czasach nie ma miejsca na niedociągnięcia. Oferuj usługi lub produkty, które Ty też chciałbyś/abyś kupić. Wysokiej jakości materiały, profesjonalna opieka klienta i wyszkoleni pracownicy to podstawa rentownego biznesu.

Poświęcenie

W wielu przypadkach rozpoczęcie i utrzymanie działalności gospodarczej wiąże się z poświęceniem. Na początku swojej przedsiębiorczej przygody czeka Cię długa droga usłana ciężką pracą, godzinami spędzonymi w firmie oraz wiekami w urzędach skarbowych i ZUS-ie. Ważne jest także, abyś każdego aspektu doglądał sam/a. Wiąże się to z brakiem urlopów, ciągłymi telefonami, mailami i służbowymi wyjazdami. Jednak razem z tym przychodzi świadomość, że biznes się rozkręca. A w końcu o to chodzi, prawda?

Oceń artykuł
0/5 (0)