Reklama

Czy praca rekrutera jest trudna? Jakie obowiązki ma specjalista ds. rekrutacji?

Czy praca rekrutera jest trudna? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które myślą o rozpoczęciu tej drogi zawodowej. Rekrutacja pracowników z pewnością nie zależy do najłatwiejszych, choć sama praca rekrutera jest niezwykle ciekawa. Jak wygląda praca osoby odpowiedzialnej za proces rekrutacji w firmie?

Rekruter podczas procesu rekrutacji online

Nie ma rynku pracy be rekrutacji. Dla pracodawców dobrze przeprowadzony proces rekrutacyjny to podstawa zbudowania skutecznego i efektywnego zespołu. Tak naprawdę źle zarządzany oraz źle dobrany team nie jest w stanie zdziałać za dużo. Do tego dochodzi brak podstawowych kompetencji koniecznych do wykonywania obowiązków na danym stanowisku, a także nieodpowiednie dobranie osobowości kandydata do wyznaczonych mu zadań może skutkować przedsiębiorczą katastrofą. Spokojny i cichy introwertyk raczej nie zapewni Twojej firmie dziesiątek współprac z dużymi kontrahentami – będzie miał na małą siłę przebicia. Dlatego rekrutując na stanowisko pracy związane ze sprzedażą lub z kontaktem z klientem warto wziąć pod uwagę także naturalne predyspozycje takiego kandydata. Właśnie znalezienie i wybór odpowiedniej osoby, która najlepiej wpasuje się w środowisko pracy i sprawdzi się w nowych obowiązkach, dokonywany jest przez rekrutera. Na czym dokładnie polega ta praca? Czy każdy może zostać rekruterem?

Co robi rekruter?

Rekruter jest osobą zatrudnioną wewnątrz firmy, bądź podejmującą współpracę z firmy zewnętrznej, której głównym zadaniem jest zapełnianie wakatów nowymi pracownikami. Stanowisko rekrutera lub specjalisty ds. HR bądź zarządzania zasobami ludzkimi obecne jest najczęściej w średnich i większych firmach. Otwiera się także coraz więcej agencji pośrednictwa pracy, które działają podobnie do agencji rekrutacyjnej, jednak zajmują się bardziej „wypożyczaniem” pracowników. Tam też pierwsze skrzypce odgrywa praca rekrutera. W małych przedsiębiorstwach tematem procesów rekrutacyjnych zajmuje się zazwyczaj sam pracodawca, ponieważ zespół jest na tyle mały, a rekrutacje odbywają się dość rzadko, że nie wymaga to zatrudniania dodatkowej osoby.

Zadanie rekrutera jest proste – zrobić tak, aby w firmie nie było braków kadrowych. Powstanie wakatu, niezależnie z jakich przyczyn, to duże obciążenie dla finansów przedsiębiorstwa. Dodatkowo ten fakt destabilizuje często pracę innych zespołów, ponieważ nie ma osoby, która powinna wykonywać pewien zakres obowiązków. W ten sposób sprawy te zostają podzielone między innych pracowników, najczęściej bez dodatkowej gratyfikacji pieniężnej. W rezultacie nikt już nie wie, co dokładnie ma robić i do kogo ma zgłaszać się z problemami dotyczącymi np. konkretnego działu. Zaległości narastają, pracownicy są zdenerwowani, efektywność spada, ponieważ działy nie radzą sobie z nawałem obowiązków. Wzrasta także ryzyko błędów, które w wielu przypadkach mogą odbijać się na finansach firmy. Tym katastrofalnym wizjom ma przeciwdziałać rekruter, który ratuje firmę przed wakatami swoją wiedzą i doświadczeniem.

Zakres obowiązków rekrutera

Zakres obowiązków rekrutera świetnie pokazuje i definiuje codzienne obowiązki na tym stanowisku. Oczywiście w wielu przypadkach zadania te będą nieco inne, jednak większość stanowisk rekruterskich opiera się na tym samym schemacie. Zatem co należy do głównych obowiązków osoby odpowiedzialnej za prowadzenie całego procesu rekrutacji?

Przede wszystkim obowiązki rekrutera zaczynają się od dokładnego zapoznania się ze stanowiskiem oraz z firmą. Musi on poznać raporty płacowe, dowiedzieć się, jakie są konkretne wymagania, co do nowego pracownika oraz jakich kompetencji miękkich i twardych oczekuje pracodawca lub kierownik danego działu. Jest to ważny krok, o którym zapomina wielu początkujących rekruterów.

Następnie rekruter odpowiedzialny jest za przygotowanie persony odpowiedniego kandydata, według której będzie przeszukiwał rynek pracy, aby odnaleźć tego jedynego. Specjaliści ds. rekrutacji zajmują się również przygotowaniem i publikacją ogłoszeń o pracę.

Do głównych obowiązków rekrutera należy także analiza nadesłanych ofert, kontakt z wybranymi kandydatami oraz pilnowanie candidate expierience, czyli poinformowanie o wynikach rekrutacji osób, które nie spełniły wymagań. Ważnym elementem jest także przeprowadzanie rozmów kwalifikacyjnych oraz kolejnych etapów rekrutacyjnych. Wieloetapowe rekrutacje są bowiem dość popularne w dużych firmach oraz w przypadku stanowisk specjalistycznych i kierowniczych. Zazwyczaj kandydat musi rozwiązać testy praktyczne lub teoretyczne, które potwierdza jego kompetencje.

Końcowym etapem związanym z rekrutacją, w którym udział ma sam rekruter, jest również zaprezentowanie kandydata zarządowi, a czasami nawet negocjowanie stawki i warunków zatrudnienia. Dobry rekruter nie tylko poszukuje kandydatów, ale odciąża firmę od ogółu spraw związanych ze sprawdzaniem i zatrudnianiem nowej osoby.

Czy praca rekrutera jest trudna?

Praca osoby zajmującej się poszukiwaniem specjalistów jest dość trudna. Oczywiście nie jest to ten sam poziom trudności co praca fizyczna, jednak z pewnością jest to zajęcie stresujące i obciążające psychicznie. Szczególnie jeśli ciąży na rekruterze presja szybkiego skończenia procesu rekrutacji z jak najlepszym wynikiem.

Doświadczeni rekruterzy wiedzą, że zawód ten wiąże się nie tylko z poszukiwaniem potencjalnego kandydata do pracy. Za tym ryje się setki przeanalizowanych CV, odbytych rozmów kwalifikacyjnych, sprawdzonych testów i sporządzonych raportów. Praca w dużych korporacjach wymaga więc dużego doświadczenia zawodowego, które pozwoli przebrnąć przez ogromne ilości zagadnień związanych z tym, jak znaleźć odpowiedniego kandydata.

Stopień trudności pracy specjalisty ds. HR zależy w dużej mierze od miejsca zatrudnienia. Z pewnością najtrudniej będzie się odnaleźć w gigantach korporacyjnych, ponieważ wymagania rekrutacyjne są tam bardzo różne, jest duży rozstrzał stanowisk, a rekrutacja trwa prawie cały czas. Na pewno miejscem obfitującym w wiele stresujących sytuacji są zakłady, w których odnotowuje się dużą rotację pracowników. Najczęściej wtedy rekruterzy pracują dla agencji zatrudnienia, które narzucają szybkie tempo pracy, nie zawsze stawiając na jakość dobieranych kandydatów.

Praca rekrutera obfituje również w wiele niemiłych i obciążających sytuacji. Brak kontaktu z nowym pracownikiem w dniu rozpoczęcia pracy, niemiłe zachowania podczas rozmowy kwalifikacyjnej, czy zmagania z rynkiem pracownika, który skutecznie winduje konkurencję, tak że trudno zbudować silny zespół specjalistów.

Zalety i wady pracy rekrutera

Jeśli chcesz pracować jako rekruter, musisz mieć świadomość, że jest to zawód obfitujący w nowe wyzwania. Dla jednych będzie to znaczna zaleta, natomiast inni mogą uznać to za wadę. Wszystko zależy od tego, czego oczekujesz od swojej pracy. Mimo że wejście do zawodu rekrutera nie jest trudne, to jednak nie każdy odnajdzie się w procesie rekrutacji. Jest to przede wszystkim kontakt z ludźmi, który nie każdemu odpowiada. Co więcej, z tego powodu powstają najczęściej sytuacje stresowe. Czynnik ludzki może być bowiem zawodny i nie na wszystko będziesz miał wpływ.

Zalety pracy rekrutera:

  • praca związana z wyzwaniami zawodowymi,
  • kontakt z ludźmi,
  • realny wpływ na kształtowanie firmy,
  • zarobki (to ile ostatecznie zarabia rekruter, związane jest z firmą oraz „ważnością” rekrutowanych pracowników),
  • możliwość pracy zdalnej,
  • możliwość elastycznego grafiku,
  • widoczne efekty,
  • dynamika pracy.

Wady pracy rekrutera:

  • często zawodzi czynnik ludzki, który niweczy całą pracę,
  • wygórowane wymagania wynikowe (najczęściej w agencjach rekrutacyjnych),
  • konieczność tworzenia szczegółowych wyliczeń i raportów,
  • stres,
  • odpowiedzialność związana z wprowadzeniem nowego pracownika do firmy.

Cechy dobrego rekrutera – czy to praca dla ciebie?

Jakie są cechy idealnego rekrutera? To przede wszystkim umiejętność dokładnej analizy ludzkiego zachowania, empatia i inteligencja emocjonalna. Rekruter powinien świetnie odczytywać osoby starające się o pracę, a rozmowy kwalifikacyjne są dla niego obszarem, w którym może dokładnie przeanalizować ich zachowania.

Skuteczna praca rekrutera opiera się także na perspektywicznym myśleniu, budowaniu scenariuszy i wnikliwości. Powinien także być nieco podejrzliwy i podchodzić do zapewnień kandydata z pewną rezerwą. Niezwykle ważna jest także umiejętność budowania relacji, ponieważ często to właśnie rekruter jest pierwszą osobą z firmy, którą poznaje potencjalny pracownik. Jeśli będziesz niemiły, gburowaty i z góry nastawiony negatywnie może okazać się, że nikt nie będzie chciał współpracować z firmą, którą reprezentujesz.

Oceń artykuł
3.7/5 (3)