Pracownicze Plany Kapitałowe, czyli PPK to ogólnokrajowy program wspierający oszczędzanie na emeryturę. Środki zgromadzone w funduszach są ustawowo prywatne i wypłacane w różnych częściach po 60. roku życia. Uczestnictwo nie jest obowiązkowe, jednak, aby się wypisać, należy złożyć deklarację raz na 4 lata. Termin kolejnej rezygnacji przypada właśnie w tym roku.
Wraz z początkiem roku pracodawcy zostali zobligowani obowiązkiem informacyjnym o przekazaniu pracownikom wiadomości o aktualizacji zapisów do PPK. Co to oznacza w praktyce? Każdy właściciel firmy musi posiadać potwierdzenie, że poinstruował swoich pracowników w sprawie ponownej przynależności do PPK oraz o tym, że wszystkie rezygnacje tracą ważność z dniem 28 lutego 2023 roku. Czy automatyczne przedłużenie wpłynie korzystnie na wzrost zainteresowania programem? Obecnie PPK nie cieszy się zbyt dużą popularnością – być może odnawiane co 4 lata zapisy skutecznie odświeżą temat i sprawią, że więcej osób pochyli się nad założeniem oszczędzania emerytalnego w Pracowniczych Planach Kapitałowych.
Cykliczne autozapisy do PPK – deklaracje tracą ważność
Wraz z powołaniem do życia PPK powstał pomysł automatycznego odnawiania zapisów. Według głównych założeń programu każdy pracodawca obligatoryjnie należy do PPK, nawet jeśli w jego firmie nikt nie wykaże chęci uczestnictwa w oszczędzaniu. Dla pracowników przynależność jest już dowolna. Jest tu jednak mały haczyk – autmoatycznie do programu zostali zapisani wszyscy pracownicy. Aby nie korzystać z wpłat na PPK, należy więc złożyć deklarację, której skutkiem jest skreślenie z listy uczestników. Takie procedury miały miejsce w 2019 roku, gdy program dopiero wchodził do polskich firm. Zgodnie z uchwałą dotyczącą Planów Kapitałowych ten automatyczny zapis będzie powtarzał się co 4 lata. Po tym czasie konieczne jest złożenie ponownej deklaracji z odmową uczestnictwa – inaczej do momentu pozostania w PPK możesz spodziewać się pobierania 2% pensji i budowania oszczędności emerytalnych za pośrednictwem Planów Kapitałowych. Deklaracje można składać już od 1 marca 2023 roku w dziale kadr lub bezpośrednio u pracodawcy.
WAŻNE: Z PPK można wypisać się w każdej chwili oraz zdecydować o wyciągnięciu oszczędności z funduszu przed skończeniem 60. roku życia. Wiąże się to jednak ze zmniejszeniem kwoty poprzez odjęcie wpłat dokonanych przez państwo, przeniesieniem części wypłat dokonanych przez pracodawcę do ZUS-u na Fundusz Emerytalny oraz z opodatkowaniem pozostałej części kapitału. Pieniądze, które pozostaną w PPK zgodnie z założeniami programu, czyli do 60. roku życia składkowicza, nie są poddawane opodatkowaniu.
Części kapitału? A nie czasem od wypracowanego zysku?