Reklama

„Silversi” otrzymują coraz więcej ofert pracy! Czy pracownicy 50+ mają szansę na znalezienie zatrudnienia?

Już od kilku lat na rynku pracy panuje przekonanie, że osobom w średnim wieku trudno znaleźć zatrudnienie. Dlatego też pracownicy 50+ lub w wieku przedemerytalnym nie chcą zmieniać miejsca zatrudnienia, a ich pracy zaczyna towarzyszyć stres związany z obawami o zwolnienie. Jednak jak się okazuje, trendy nieco się odwróciły na korzyść starszych pracowników. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez  Minds&Roses i OLX Praca.

Silversi na rynku pracy

„Silversi” na rynku pracy to temat, który budzi wiele emocji. Jedni uważają, że starsi pracownicy to gwarancja jakości, lojalności i wiedzy, natomiast inni zauważają, że szybki rozwój technologiczny zostawia „silverów” daleko w tyle. Jak jest naprawdę?  Minds&Roses i OLX Praca przeprowadzili badania, z których wynika, że coraz więcej seniorów podejmuje zatrudnienie – nawet tych, w wieku emerytalnym. Jednocześnie badanie pokazuje, że deficyty kadrowe coraz częściej pchają pracodawców do łaskawszego spojrzenia na zatrudnianie osób 50+. Nie zmienia to jednak faktu, że seniorzy boją się zmieniać pracę, a ci, którzy aktualnie nie mają zatrudnienia, mają spore obawy przed szukaniem pracy. Boją się odrzucenia i tego, że w przypadku zwolnień, będą na pierwszej linii. Takie stanowisko deklaruje aż 68% badanych „silversów”. Wyniki te pokazują, że mimo zmieniającego się na ich korzyść rynku pracy, ta grupa nie ma poczucia swojej wartości pracowniczej i obawia się współczesnych wymagań.

Jak zauważa Piotr Chwiedziewicz Growth Manager w OLX Praca:

Biorąc pod uwagę niedobory na rynku pracy i poszukiwanie pracowników z odpowiednim doświadczeniem, myślę, że czeka nas czas, kiedy firmy będą musiały sięgnąć po starszych pracowników. Również tych, którzy już przeszli na emeryturę. Potencjalnie te rekrutacje będą inne: proces zachęty do zmiany pracy a proces namawiania do powrotu na rynek pracy bardzo się od siebie różnią. Dlatego już teraz warto rozmawiać z pracownikami przechodzącymi na emeryturę o tym, jak nasza organizacja wspiera „silversów”. Co musiałoby się stać, aby zostali? Czego potrzebują? A co było dla nich trudne?

Zatrudnienie dla seniorów

Jak się okazuje, coraz więcej pracodawców, chce zatrudniać „silversów”, ponieważ w ich firmach brakuje pracowników. Najczęściej są to zawody deficytowe, które już od kilku lat pozostają w tej grupie. Seniorzy mogą więc znaleźć zatrudnienie jako kierowcy, pielęgniarki, lekarze, czy nauczyciele. Co więcej, starsi pracownicy być może nie są tak biegli w nowoczesnych technologiach jak młodsi, ale nie oznacza to jednocześnie, że w ogóle nie radzą sobie z cyfryzacją i automatyzacją. Jak przeczytamy na portalu Money.pl zatrudnianie „silversów” powoli staje się koniecznością, dlatego pracodawcy muszą opracować systemy, które połączą wiedzę i kulturę pracy starszych pracowników,  z motywacją i obyciem technologicznym młodszych:

Według danych GUS polskie społeczeństwo systematycznie się starzeje, a rynek pracy będzie musiał odpowiedzieć na związane z tym wyzwania. Tworzenie miejsc pracy dla „silversów” to także szansa na uniknięcie luki kompetencyjnej w zespołach, czyli ryzyka związanego z przejściem na emeryturę zbyt dużej liczby pracowników. Zdaniem ekspertów połączenie doświadczenia „silversów” z kompetencjami technologicznymi młodszych pracowników to z jednej strony wyzwanie, ale z drugiej strony ogromna szansa rozwoju dla organizacji i biznesu.

Oceń artykuł
0/5 (0)