Reklama

Weterynaria – co robić po studiach weterynaryjnych?

Studia weterynaryjne to wyjątkowa ścieżka kształcenia dla prawdziwych miłośników zwierząt. Medycyna weterynaryjna o jednak kierunek trudny i wymagający, dlatego tak istotne jest, aby podejmowały się go osoby, które są pasjonatami. Jak wyglądają studia? Czy łatwo znaleźć zatrudnienie z wykształceniem na kierunku weterynaryjnym?

Studia weterynaryjne

Studia weterynaryjne to kierunek, który cieszy się dużą popularnością, choć poziom zainteresowania nie odzwierciedla liczby osób, które ostatecznie kończą edukację. Często wynika to po prostu z trudność kierunku. Weterynarie można by przyrównać do medycyny, jednak istnieje jedna zasadnicza różnica – pacjent weterynarza nie powie co i gdzie go boli, a to znacznie utrudnia postawienie odpowiedniej diagnozy. Opieka medyczna nad zwierzętami może mieć różne sektory, takie jak leczenie zwierząt gospodarskich, egzotycznych lub domowych. Każda specjalizacja jest potrzebna i aktualnie w wielu miejscowościach w Polsce możemy obserwować deficyt weterynarzy – szczególnie tych zajmujących się zwierzętami hodowlanymi. Jak dokładnie wygląda edukacja na kierunku weterynaria? Czy absolwenci weterynarii moa z łatwością znaleźć pracę w zawodzie? Gdzie najlepiej szukać pracy?

Weterynaria – jak wyglądają studia?

Studia weterynaryjne znajdziesz na wielu uczelniach państwowych i prywatnych. Kierunek weterynaria jest dostępny jako jednolite studia magisterskie, po których ukończeniu przystępujesz do obrony pracy magisterskiej z pominięciem pracy licencjackiej. Taki tok edukacyjny trwa około 5 lat. Możesz także zdecydować się na naukę na kierunku zootechnika lub innych pokrewnych kierunkach – wtedy studia mają charakter dwustopniowy, czyli dzielą się na studia licencjackie oraz na studia magisterskie.

Zajęcia na studiach opierają się na ćwiczeniach, czyli nauce w mniejszych grupach, często związanych i kategoryzowanych pod względem konkretnych specjalizacji oraz na wykładach, które dostosowane są do ogólnych założeń kierunkowych, natomiast część z nich – podobnie jak ćwiczenia – dostosowana jest do konkretnych specjalizacji. W ten sposób wszyscy studenci realizują podstawy programowe związane z wiedzą ogólną oraz kształcą się w wybranych przez siebie kierunkach.

Studia weterynaryjne – tryb studiów

Jeśli chcesz studiować weterynarię możesz zdecydować się na jeden z dwóch trybów – stacjonarny lub niestacjonarny. Czym się różnią? Tryb stacjonarny, czyli dzienny dostępny jest na uczelniach państwowych. Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach od porannych do popołudniowych, a swoją częstotliwością przypominają zajęcia szkolne. Tryb ten nie wiąże się z koniecznością wnoszenia opłaty za możliwość uczestnictwa w zajęciach. Zazwyczaj płatne są tylko niektóre zajęcia sportowe wiążące się np. z koniecznością wyjazdów poza miasto oraz poprawki, czyli sytuacje, w których ponownie uczęszczasz na ten sam przedmiot, ponieważ nie zaliczyłeś egzaminu. Taki tryb studiów wybiera większość młodych osób, które decydują się na edukację tuż po zdaniu matury. Warto jednak zaznaczyć, że studia dzienne zazwyczaj kolidują z możliwością podjęcia pracy związanej ze zdobywaniem doświadczenia zawodowego w tygodniu, dlatego większość studentów decyduje się na prace dorywcze w weekendy.

Drugim dostępnym trybem jest są studia niestacjonarne, czyli inaczej – studia zaoczne, weekendowe lub wieczorowe. Ostatecznie nazewnictwo zależy od tego, w jakim terminie odbywają się zajęcia. Przede wszystkim główną różnicą jest fakt, że są to zajęcia płatne. Czesne najczęściej opłaca się semestralnie lub rocznie, a jego wysokość zależy od popularności kierunku, a także od jego prestiżu. Zazwyczaj najwyższe opłaty wiążą się z kierunkami prawniczymi, oraz medycznymi. Studia niestacjonarne dostępne są na uczelniach państwowych i prywatnych. Zajęcia mogą odbywać się od poniedziałku do piątku w godzinach popołudniowych i wieczornych lub w co drugi weekend miesiąca. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się u osób, które mają już zatrudnienie na etacie lub zobowiązania rodzinne, a także środki na to, aby opłacić czesne.

Jakie są najpopularniejsze uczelnie, na których możesz studiować weterynarię?

  • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
  • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
  • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
  • Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie

Przedmioty i program studiów weterynaryjnych

Program studiów opiera się na dziedzinach nauk weterynaryjnych, które umożliwiają zarówno teoretyczne jak i praktyczne leczenie zwierząt, rozpoznawanie chorób zwierząt oraz ich profilaktyk. Kierunek ten zajmuje się także zapobieganiem u zwierząt chorób zaraźliwych. Oprócz tego program buduje w absolwentach gruntowną wiedzę z zakresu ochrony środowiska naturalnego oraz zwierząt. Według portalu Otouczelnie.pl, który zebrał wymagania programowe większości uczelni w Polsce, absolwenci weterynarii mają wiedzę umożliwiającą:

  • badanie stanu zdrowia zwierząt oraz rozpoznawanie,
  • zapobieganie,
  • zwalczanie i leczenie chorób zwierząt,
  • wykonywanie zabiegów chirurgicznych,
  • wydawanie opinii i orzeczeń lekarsko- weterynaryjnych,
  • wydawanie recept na leki i materiały medyczne,
  • badanie zwierząt rzeźnych,
  • mięsa i innych produktów pochodzenia zwierzęcego,
  • ochronę zdrowia publicznego i środowiska oraz zwierząt w stadzie.

Przedmioty mogą nieco różnic się w zależności od uczelni, specjalizacji, czy kierunku. Zazwyczaj jednak znajdziesz przedmioty takie:

  • higiena zwierząt rzeźnych,
  • choroby zwierząt laboratoryjnych,
  • choroby zwierząt łownych,
  • choroby zwierząt egzotycznych,
  • choroby zwierząt futerkowych,
  • choroby owadów użytkowych,
  • anatomia zwierząt,
  • choroby ryb,
  • chirurgia małych zwierząt,
  • choroby zwierząt gospodarskich,
  • fizjologia zwierząt,
  • choroby ptaków,
  • żywienie zwierząt,
  • higiena żywności,
  • hodowla zwierząt.

Weterynaria – co robić po studiach?

Większość absolwentów widzi swoją przyszłość jako lekarz weterynarii. To właśnie karierę lekarza weterynarii obiera jako swój cel związany z podjęciem tego rodzaju ścieżki kształcenia. Jest to dochodowy zawód, który może wiązać się z założeniem własnego gabinetu weterynaryjnego lub kliniki. Dochodowy interes wiąże się w szczególności z leczeniem zwierząt egzotycznych bądź hodowlanych. Choć i mniejsi pacjenci również często chorują.

Jednak lekarze weterynarii to nie jedyna możliwość zawodowa dla osób, które ukończyły studia weterynaryjne. Na absolwentów czekają także instytucje państwowej służby weterynaryjnej, zakłady hodowli zwierząt lub zakłady produkujące przetwory pochodzenia zwierzęcego oraz cały sektor przetwórstwa spożywczego. Oprócz tego zatrudnienie możesz znaleźć także w laboratoriach diagnostycznych lub w instytucjach edukacyjnych.

Weterynarz – czy studia to automatycznie prawo do wykonywania zawodu?

Warto jednak pamiętać, że jeśli chcesz wykonywać zawód weterynarza, musisz jeszcze zdobyć uznanie kwalifikacji zawodowych. Niestety same studia nie wystarczą, choć stanowią już 90% uznania kwalifikacji zawodowych weterynarza. Jako absolwent kierunku weterynaria uzyskujesz tytuł zawodowy lekarza weterynarii, jednak nie oznacza to, że masz automatycznie prawdo do wykonywania zawodu. Jak zatem zostać weterynarzem? Musisz złożyć wniosek do okręgowej rady lekarsko- weterynaryjnej izby w danym regionie, w którym chcesz wykonywać zawód. I dołączyć do niego określone dokumenty. Wszystkie niezbędne informacje dotyczące uzyskania wpisu na listę lekarzy weterynarii określa Ustawa z dnia 21 grudnia 1990 r. o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych:

Art. 2. 1. Okręgowa rada lekarsko-weterynaryjna przyznaje, na wniosek, z zastrzeżeniem ust. 2 oraz art. 2a, prawo wykonywania zawodu lekarza weterynarii osobie, która:

1) jest obywatelem polskim lub obywatelem innego państwa członkowskiego;

2) posiada:

a) dyplom lekarza weterynarii wydany przez polską szkołę wyższą albo

b) dyplom lub inny dokument potwierdzający kwalifikacje do wykonywania zawodu lekarza weterynarii spełniające minimalne wymagania w zakresie kształcenia określone w przepisach Unii Europejskiej dotyczących uznawania kwalifikacji zawodowych, wydany przez właściwe organy innego niż Rzeczpospolita Polska państwa członkowskiego, wymieniony w wykazie, o którym mowa w art. 2f, albo

c) dyplom lekarza weterynarii wydany przez właściwe organy innego państwa niż państwo członkowskie, jeżeli dyplom ten potwierdza kwalifikacje do wykonywania zawodu lekarza weterynarii spełniające minimalne wymagania w zakresie kształcenia określone w przepisach Unii Europejskiej dotyczących uznawania kwalifikacji zawodowych oraz został uznany w Rzeczypospolitej Polskiej za równoważny dokumentom wymienionym w wykazie, o którym mowa w art. 2f;

3) posiada pełną zdolność do czynności prawnych;

4) jest zdolna, ze względu na stan zdrowia, wykonywać zawód lekarza weterynarii;

5) wykazuje nienaganną postawę etyczną;

6) nie została pozbawiona praw publicznych prawomocnym wyrokiem sądu.

Praca po weterynarii – gdzie szukać?

Zatrudnienia po studiach weterynaryjnych najlepiej szukać poprzez praktyki studenckie oraz uczestnicząc w targach pracy, oraz branżowych imprezach organizowanych przez uczelnie. W momencie podejmowania praktyk warto zdecydować się na straż w miejscu, w którym docelowo chciałbyś podjąć zatrudnienie. Jednocześnie należy pamiętać, aby dbać o swoje CV i pieczołowicie kompletować kolejne punkty w doświadczeniu zawodowym. Nawet jeśli nie uda Ci się zdobyć zatrudnienia w klinice, w której odbywałeś praktyki, możesz poszukać pracy w internecie. Jest to bowiem najpopularniejszy sposób prowadzenia rekrutacji.

Z portali pracowniczych korzysta bowiem praktycznie każdy pracodawca, dlatego też liczba ofert jest znacznie większa niż np. w lokalnych gazetach. Co więcej, portale te mają opcję kategoryzowania ofert pracy, dzięki czemu możesz z łatwością znaleźć ogłoszenia, które odpowiadają Twoim wymaganiom związanym np. z lokalizacją, godzinami pracy, zarobkami, czy rodzajem umowy.

Oceń artykuł
1/5 (1)