Reklama

Praca w ochronie – zarobki, wymagania, oferty pracy

Praca w ochronie, to jedna z tych branż, gdzie rozstrzał obowiązków na tym samym (lub podobnym) stanowisku jest ogromny. Ochroniarz ochroniarzowi nierówny. Jednak na czym polega różnica? Ochroniarz z kwalifikacjami, czy bez – którą ścieżkę wybrać? 

Praca w ochronie - ochroniarz przy oknie
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_119589891_widok-z-ty%C5%82u-stra%C5%BCnika-w-mundurze-rozmawiaj%C4%85cego-przez-walkie-talkie.html?vti=m88qru0dce69664t0k-1-14

Każdego dnia spotykamy ochroniarzy – w urzędzie, sklepie, szkole… Oprócz tego dochodzą miejsca, gdzie ochroniarz nie jest tak widoczny – budowa, magazyny, budynki gospodarcze. Często mamy styczność z ochroną na imprezach masowych. Jednak co, tak naprawdę, wiemy o branży ochrony? Czym dokładnie zajmuje się ochroniarz? I jaka jest różnica pomiędzy tym z kwalifikacjami, a tym bez kwalifikacji?

Na czym polega praca w ochronie?

Obowiązek każdego pracownika ochrony, to ochrona osób i mienia. Jest to także pracownik fizyczny. Nawet starszy pan przechadzający się po supermarkecie, ma za zadanie pilnować, aby nic nie zagrażało klientom oraz, żeby żadne mienie należące do sklepu nie zostało skradzione. Jest to ważna i odpowiedzialna praca, która niejednokrotnie niesie za sobą ryzyko utraty zdrowia lub nawet życia. W razie napadu – nieważne, czy będzie to ekskluzywny sklep z biżuterią, czy osiedlowy sklepik – ochroniarz zawsze będzie pierwszą osobą, w której przestępca wyczuje zagrożenie.

Praca w ochronie: nie tylko dla emeryta

Pracownik ochrony, często kojarzy się, z ukazywanym w filmach, obrazem starszego (niejednokrotnie otyłego) pana, który codzienne obowiązki, umila sobie oglądaniem filmów i zjadaniem batoników. Oczywiście w prawdziwym życiu też możemy napotkać taki widok, jednak jest on rzadki i nie powinien wpływać na opinię o całym zawodzie. W związku z intensywnym rozwojem branży ochrony, ten stereotyp powoli odchodzi w zapomnienie. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę grono wykwalifikowanych ochroniarzy, którzy są odpowiednio wykształceni i wyszkoleni do sprawowania obowiązków profesjonalnej ochrony.

Pracownik ochrony – miejsce pracy

Miejsce pracy ochroniarza tak naprawdę zależy od tego, w jakim charakterze oraz w jakiej firmie został zatrudniony. Jako pracownik fizyczny pracujący przy ochronie obiektu lub hali magazynowej ochroniarz będzie pracował właśnie na tym terenie. Czasami umowa o pracę lub inny rodzaj umowy może także wymagać robienia obchodów zewnętrznych.

W przypadku ochroniarzy zatrudnionych w sklepach, galeriach handlowych, kinach, muzeach itp. to właśnie te przestrzenie są docelowym miejscem. Inaczej sprawa wygląda jeśli mówimy o ochronie osób. Ochroniarz jest wtedy odpowiedzialny za zapewnienie bezpieczeństwa osób i mienia do nich należącego. W takim przypadku ochroniarz idzie wszędzie tam, gdzie idzie osoba, która ochrania.

Jak zostać ochroniarzem?

Do podjęcia pracy niewykwalifikowanego pracownika ochrony, nie trzeba wiele. Ochrona sklepu, centrum handlowego, budowy lub magazynu nie wymaga od kandydata specjalnych umiejętności lub kierunkowego przygotowania. Ochroniarz takich obiektów, ma tam po prostu być i pełnić funkcję odstraszającą dla potencjalnych złodziei. Wystarczy poszukać ofert pracy i wysłać swoje CV dopasowane do wymagań pracodawcy.

To idealna praca dla studentów, osób na emeryturze bądź osób z orzeczeniem o niepełnosprawności. To zwykle praca zmianowa. Agencja ochrony, która zajmuje się tym sektorem branży, może cieszyć się dużym powodzeniem wśród kandydatów, ponieważ liczba chętnych ciągle rośnie.

Jeśli natomiast zależy nam na wyższych zarobkach, rozwoju zawodowym oraz większych wyzwaniach, to najlepiej starać się o posadę wykwalifikowanego ochroniarza. Aby zostać ochroną VIP-ów lub konwojentem, należy przejść szereg szkoleń, posiadać bogate doświadczenie zawodowe oraz zostać wpisanym na listę kwalifikowanych pracowników ochrony.

Wymagania w pracy ochroniarza

Starając się o posadę ochroniarza – bez kwalifikacji bądź z kwalifikacjami, należy na początek spełnić te podstawowe warunki:

  • mieć ukończone 18 lat (lub 21 lat)
  • posiadać pełnię praw do czynności prawnych
  • przedstawić zaświadczenie o niekaralności 
  • posiadać nienaganną opinię
  • być obywatelem Polski bądź jednego z krajów Unii Europejskiej

Jeśli przy każdej pozycji na tej liście możemy postawić ptaszka, to pora zacząć rozsyłać CV lub ruszyć w dalszą drogę rozwoju zawodowego.

Kwalifikowany pracownik ochrony

Kwalifikowany pracownik ochrony, to ten który posiada prawo do wykonywania wszelkich działań związanych z ochroną osób i mienia w ramach uzbrojonych formacji ochronnych. Zalicza się do tego konwojowanie przekazów pieniężnych, wartościowych dzieł sztuki lub innych drogocennych przedmiotów. Dodatkowo uzyskuje on też uprawnienia, do ochrony ważnych osób – VIP-ów, takich jak politycy, gwiazdy muzyki, aktorzy czy biznesmeni. Zatrudnieni są u największych firm (szczególnie na terenie Warszawy) z branży ochrony fizycznej takich jak Biuro Ochrony Osób i Mienia Persona Group SP. Z O.O.

Co powinien umieć ochroniarz?

Wykwalifikowany pracownik ochrony musi posiąść umiejętności walki wręcz oraz użycia broni palnej. Ważne jest także, żeby miał wiedzę z technik interwencyjnych i prawa z zakresu wykonywania ochrony osób i mienia. Jego dane muszą znajdować się na liście wykwalifikowanych pracowników ochrony.  Istotne jest, aby ochroniarz stale szlifował swoje umiejętności oraz podnosił kwalifikacje potrzebne do wykonywania zawodu. O ten aspekt powinna zadbać, zatrudniająca go, agencja ochrony. Ważne jest, aby za intensywnym rozwojem firmy, szedł rozwój jej pracowników.

Wyzwania w pracy w ochronie

W przypadku branży ochrony fizycznej i mienia z wykwalifikowanymi pracownikami sprawa bezpieczeństwa robi się poważniejsza. Wraz ze wzrostem wartości ochranianego mienia wzrasta ryzyko zawodowe. Zawodowcy podejmują się niezwykle niebezpiecznego zadania i biorą na siebie ogromną odpowiedzialność. Ochraniając konwój bądź ważnego polityka liczą się z tym, że może zaistnieć sytuacja, w której stracą zdrowie bądź życie podczas pełnienia obowiązków służbowych.

Jak uzyskać wpis na listę kwalifikowanych pracowników ochrony

Jeśli interesuje Cię kariera w szeregach wykwalifikowanych pracowników ochrony, to konieczne będzie pojawienie się Twojego nazwiska na liście kwalifikowanych pracowników ochrony. Jest kilka spraw, których należy dopilnować zanim wyślemy wniosek o wpisanie na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej do wojewódzkiego komendanta policji.

Po pierwsze – należy ukończyć szkołę lub kurs, które obejmują przygotowanie teoretyczne i praktyczne do korzystania z technik samoobrony, użycia broni palnej, wykorzystania technik interwencyjnych oraz znajomości przepisów prawnych z zakresu ochrony osób i mienia.

Po drugie – konieczne jest zdobycie kilku oświadczeń:

  • oświadczenie o posiadaniu pełnej zdolności do czynności prawnych
  • oświadczenie o niekaralności za przestępstwa umyślne oraz o nie toczące się wobec nas postępowanie karne za takie przestępstwo

Po trzecie – potrzebna jest kserokopia dowodu osobistego oraz dyplomu lub innego dokumentu potwierdzającego wykształcenie.

Praca w ochronie bez kwalifikacji

Praca w ochronie bez kwalifikacji, należy do prac w których pracodawca nie ma wielu wymagań, a obowiązków jest niewiele. Jednakże zarobki, również są adekwatne do stanowiska, na którym nie trzeba mieć wykształcenia, kursów ani doświadczenia.  Najczęściej praca takiego ochroniarza polega na sprawdzeniu monitoringu, robieniu obchodów oraz pilnowaniu porządku.

Zdarza się także, że ochroniarz udziela technicznych informacji  klientom – pokazuje gdzie jest wyjście lub prowadzi do windy. Niestety nawet w takiej, z pozoru spokojnej pracy, mogą zdarzyć się sytuacje, które zagrażają zdrowiu i życiu pracownika (często jednak zatrudniająca go agencja ochrony, nie informuje o takim ryzyku).

Praca w ochronie dla emeryta

Często w okienku pod szyldem “ochrona” możemy dostrzec głowę starszego pana. Jest to powszechny widok w wielu sklepach, centrach handlowych, zamkniętych osiedlach, większych szkołach bądź na parkingach. Emeryt zatrudniony do ochrony obiektów, pełni również funkcję dozorcy. Zatrudnienie emeryta tak naprawdę przynosi wiele korzyści, zarówno dla niego jak i dla pracodawcy, który nie musi odprowadzać składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Praca w ochronie - mężczyzna w koszuli z napisem security na plecach
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_13367525_szczeg%C3%B3%C5%82-pracownika-ochrony.html?vti=n5wg7u5lj52powxgki-1-30

Starszy pan (panie na tym stanowisku, to niestety nadal rzadkość) dorabia sobie do emerytury, czuje się potrzebny, a cały proces wychodzenia i przygotowania się do pracy, jest dla niego niezwykle ważny. Natomiast pracodawca zyskuje oddanego pracownika, który nierzadko, jest odpowiedzialny za rodzinną atmosferę w pracy. Dzieli się o także swoim doświadczeniem życiowym i zawodowym z resztą pracowników. Jednokrotnie dobrze wybrany ochroniarz-emeryt, przynosi szereg korzyści dla pracodawcy. Na pierwszy rzut oka mogą one wydawać się nieistotne, jednak w dłuższej perspektywie przyniosą efekty.

Praca w ochronie dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności

Zatrudnianie osób, które posiadają orzeczenie o stopniu niepełnosprawności to, w zawodzie ochroniarza, dość powszechna praktyka. Korzystanie z dofinansowań i niskie koszty utrzymania takiego pracownika, są bardzo korzystną wizją dla pracodawcy. Jednak zatrudnianie osób posiadających orzeczenie, w pewnym momencie stało się kwestią sporną w społeczeństwie.

Wynika to z faktu, że wiele firm nie stanęło na wysokości zadania. Dochodziło do sytuacji, gdzie osoba wspierająca się na kulach, zamiast zostać oddelegowana do sprawdzania monitoringu, była wysyłana na obchód po sklepie. Z wiadomych względów, nie wzbudzała ona żadnego respektu przed złodziejami. Korzystne dofinansowania sprawiły także, że zaczęto mówić o dyskryminacji osób zdrowych w tym zawodzie. Zatrudnianie osób posiadających orzeczenie o niepełnosprawności, jest niezwykle ważną społecznie kwestią, dlatego pracodawcy powinni podejść do sprawy z rozwagą oraz empatią.

Ile zarabia ochroniarz?

Zarobki na stanowisku ochroniarza, wahają się od najniższej krajowej do wypłat, wymykających się zarobkom klasy średniej. Wszystko zależy od tego, czy ochroniarz jest wykwalifikowany, czy też nie posiada kwalifikacji oraz na jaką umowę został zatrudniony (umowa o pracę, umowa zlecenie). Zazwyczaj ochroniarze najniższego rzędu mogą liczyć na wypłaty, które są często spotykane w niewykwalifikowanych sektorach, czyli około 4 tys. brutto.

Zawodowi ochroniarze, zajmujący się ochroną konwojów oraz VIP-ów mogą liczyć na zarobki nawet kilka razy większe. Zatrudnienie kwalifikowanego pracownika ochrony wiąże się dla pracodawcy z większymi kosztami, które jednak należy ponieść, jeśli praca ma zostać wykonana dobrze. Im większe biuro ochrony osób i mienia, im większa agencja ochrony, tym lepsze zarobki.

Praca w ochronie – oferty pracy

Starając się o pracę w ochronie centrum handlowego bądź konkretnego sklepu, należy zacząć poszukiwania ofert pracy w Internecie. Najlepiej skorzystać z wyszukiwarki Google i wpisać interesujący nas zawód, plus miejsce zamieszkania (“praca w ochronie Warszawa”). Wystarczy wtedy przeszukać stronę na której znajdują się pasujące nam oferty pracy i zgłosić swoją kandydaturę. Proces rekrutacji wygląda, w tym przypadku, bardzo podobnie do innych zawodów.

Poszukiwanie pracy przez zawodowców odbywa się nieco inaczej. Zazwyczaj zaczyna się od znalezienia konkretnej firmy o ugruntowanej pozycji oraz najlepiej postrzeganych pracodawców na rynku i złożenia swojej kandydatury bezpośrednio w danej firmie. Jedną z firm, wiodących prym w branży ochrony jest Biuro Ochrony Osób i Mienia Persona Group SP Z O.O. Czasami rekrutowaniem wykwalifikowanych ochroniarzy dla największych firm, może zajmować się agencja agencja ochrony osób i mienia zatrudnienia pracująca w danym okręgu (np. agencja zatrudnienia działająca na terenie Warszawy).

Warunki pracy w ochronie

Jaka umowa czeka na ochroniarzy? Tutaj wiele zależy od firmy zatrudniającej oraz od miasta i prestiżu stanowiska. Ochroniarz to pracownik fizyczny, którego podstawą zatrudnienia jest najczęściej:

  • umowa o pracę ,
  • umowa zlecenie.

Jak to wygląda w praktyce? Umowa o pracę czeka najczęściej na pracowników zatrudnionych na pełny etat. Umowa zlecenie natomiast jest proponowana ochroniarzom zatrudnionym z elastycznym grafikiem. Często rodzaj umowy zależy też od wielkości miast – w lokalizacjach takich jak Poznań, czy Warszawa umowa zawierana jest najczęściej zgodnie z Kodeksem pracy, czyli w grę wchodzi umowa o pracę znacznie częściej niż umowa zlecenie. Choć nie jest to oczywiście regułą, ponieważ wiele zalezy też od kompetencji samego ochroniarza oraz prestiżu firmy.

CV i list motywacyjny do pracy w ochronie

CV jest niezwykle ważnym dokumentem jeśli staramy się o jakąkolwiek pracę. Powinniśmy stworzyć CV, nawet jeśli staramy się o pracę na stanowisku niewykwalifikowanego pracownika. Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że dana firma “zatrudnia wszystkich” – w większości przypadków, nie jest to prawda. Firma zatrudnia dużą grupę osób o niskich kwalifikacjach, dlatego łatwo dostać pracę. Warto zauważyć, że im większa liczba kandydatów, tym większa konkurencja. CV powinno stać się swoistym asem w rękawie, który wyróżni nas z tłumu innych podań o pracę. Złota zasada brzmi – CV zawsze musi być.

Rekrutacja na ochroniarza. Czy warto napisać list motywacyjny?

Jeśli chodzi o sektor największych firm ochroniarskich, które poszukują zawodowców, osoby zainteresowane podjęciem współpracy, powinny oprócz CV dostarczyć list motywacyjny. Dobrze przygotowany list zawiera niezbędne informacje o kandydacie, takie jak doświadczenie, osiągnięcia i kompetencje miękkie pożądane na stanowisku kwalifikowanego ochroniarza bądź konwojenta.

Jest to ważny element, który czasami może przechylić szalę Twojego zwycięstwa nad innymi kandydatami. List motywacyjny powinien zainteresować pracodawcę. Dlatego istotne jest, aby zawrzeć w nim informacje, które najlepiej opisują nie tylko osiągnięcia i doświadczenie zawodowe, ale również nas, jako osobę. Najlepiej stworzyć, krótki, treściwy dokument, w którym przedstawimy siebie, jako eksperta w dziedzinie ochrony. Niecodzienne osiągnięcia w poprzedniej pracy bądź ciekawe pomysły na rozwój na nowym stanowisku, to obowiązkowe punkty dobrego listu motywacyjnego.

Rola nowoczesnych technologii w pracy ochroniarza

Współczesna praca ochroniarza znacząco różni się od tradycyjnego obrazu pracownika, który jedynie obserwuje teren lub patroluje obiekt. Rozwój nowoczesnych technologii sprawił, że ochroniarze coraz częściej korzystają z zaawansowanych narzędzi, takich jak monitoring wideo z funkcją rozpoznawania twarzy, systemy alarmowe, a nawet drony.

Te technologie ułatwiają szybką reakcję na zagrożenia i umożliwiają skuteczniejsze działanie w kryzysowych sytuacjach. Ochroniarz, aby sprostać nowym wyzwaniom, musi nie tylko dbać o sprawność fizyczną, ale także zdobywać wiedzę z zakresu obsługi tych nowoczesnych narzędzi, co podnosi jego kwalifikacje i zwiększa szanse na rynku pracy.

Psychologiczne aspekty pracy ochroniarza

Praca ochroniarza wymaga nie tylko fizycznej gotowości, ale także odporności psychicznej, zwłaszcza w trudnych i stresujących sytuacjach. Ochroniarz musi umieć szybko podejmować decyzje w momentach zagrożenia, często w sytuacjach o dużym napięciu emocjonalnym.

Zdolność do zachowania spokoju, skutecznego komunikowania się oraz rozwiązywania konfliktów to kluczowe cechy, które decydują o efektywności w tym zawodzie. Ochroniarze, szczególnie ci pracujący w bezpośredniej ochronie VIP-ów, muszą także umieć budować relacje oparte na zaufaniu, co wymaga empatii i doskonałych umiejętności interpersonalnych.

Oceń artykuł
4.2/5 (6)