Praca w Ostrowie Świętokrzyskim to nie tylko zatrudnienie w branży turystycznej. Miasto może pochwalić się licznymi inwestycjami, które znacząco wpływają na rozwój lokalnego rynku pracy. Jak skutecznie szukać pracy w Ostrowie Świętokrzyskim?
Ostrów Świętokrzyski to piękne miasto położone w województwie świętokrzyskim, na ziemi sandomierskiej. Ostrów rozwija się zarówno pod względem turystycznym i rozrywkowym, jak i pod względem przemysłowym. Jest to bowiem jeden z ośrodków Staropolskiego Ośrodka Gospodarczego. Miasto może pochwalić się świetnie prosperującą hutą oraz przemysłem odzieżowym. W Ostrowcu zarejestrowanych jest ponad 7,5 tysiąca podmiotów gospodarczych, z czego większość to mikroprzedsiębiorstwa skupiające się na samozatrudnieniu lub zatrudniające do 9 osób. Warto zaznaczyć, że w mieście działają także duże zakłady. Jest ich 11, a każdy z nich deklaruje zatrudnienie na poziomie od 250 do 999 pracowników. Największym pracodawcą w regionie jest Huta Ostrowiec, która zatrudnia ponad 1000 osób. Jak odnaleźć się na lokalnym rynku pracy? Czy konkurencja między kandydatami jest duża? Co zrobić, aby dostać pracę w Ostrowie Świętokrzyskim?
Spis treści
Kogo szukają pracodawcy w Ostrowcu Świętokrzyskim?
Skuteczne poszukiwanie pracy polega przede wszystkim na gromadzeniu wiedzy o lokalnym rynku pracy. Dla wielu osób może wydawać się to bezowocne, jednak są tom działania, które mają na celu wprowadzenie Cię w świat rekrutacji, wymagań pracodawców i ofert zatrudnienia. Dodatkowo prowadzenie reaserchu umożliwi Ci poznanie stawek odpowiadających konkretnym umiejętnościom i kwalifikacjom zawodowym. W ten sposób zyskasz szerszy ogląd na to, co dzieje się u pracodawców i kandydatów. Jeśli dowiesz się, kogo szukają pracodawcy, możesz stać się idealnym kandydatem, który będzie mógł negocjować warunki zatrudnienia. Jak to zrobić?
Jednym ze sposobów jest śledzenie wyników badań wykonanych przez Barometr Zawodów. Co roku instytucja ta analizuje krajowy, wojewódzki i powiatowy rynek pracy, aby przedstawić kompletną listę zawodów deficytowych, zawodów równoważnych oraz zawodów nadwyżkowych. Co oznaczają te pojęcia? Na stronie Barometru Zawodów możemy znaleźć definicje:
Zawody deficytowe to takie, w których liczba wolnych miejsc pracy jest większa niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców (najtrudniej pracodawcom znaleźć kandydatów do pracy);
Zawody zrównoważone to te, w których liczba wolnych miejsc pracy jest zbliżona do liczby osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców;
Zawody nadwyżkowe, w których liczba wolnych miejsc jest mniejsza niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców (najtrudniej osobom poszukującym pracy znaleźć zatrudnienie).
Zawody deficytowe w Ostrowcu Świętokrzyskim
Jak się więc zawody deficytowe w Ostrowcu? Największym deficytem charakteryzuje się zawód elektryka, elektromontera i elektromechanika. Dodatkowo w powiecie możemy zaobserwować tendencje obecne w całym kraju — dużym deficytem odznaczają się profesje medyczne, czyli lekarze, pielęgniarki i położne, oraz transportowe, czyli kierowcy autobusów.
W normalnych widełkach deficytowych mieszczą się natomiast zawody przynależące do różnych branż takich jak:
- budowlana,
- produkcyjna,
- magazynowa,
- oświatowa,
- hutnicza,
- oświatowa,
- call center.
Barometr Zawodów wymienia tutaj szczególnie monterów, brukarzy, rzemieślników obróbki szkła i metalu, krawców produkcyjnych, nauczycieli nauczania na każdym etapie, operatorów maszyn budowlanych, pracowników telefonicznej obsługi klienta, czy ślusarzy.
Aktualne ogłoszenia o pracę w Ostrowcu Świętokrzyskim
Dobrym sposobem na rozpoznanie lokalnego rynku pracy jest analiza aktualnych ofert pracy. Dzięki temu możesz poznać realne wymagania i potrzeby pracodawców i dostosować własne umiejętności do tego, co aktualnie dyktuje rynek pracy. Oto kilka stanowisk, na które rekrutację prowadza ostrowieccy przedsiębiorcy:
- Kierownik działu konstrukcyjnego — nadzór nad procesem tworzenia produktów od projektu po realizację, wprowadzenie na rynek nowych produktów zgodnych z potrzebami klienta, rynku i strategią biznesową firmy, analiza potrzeb klientów i działu handlowego (umowa o pracę).
- Doradca klienta — dbanie o najwyższą jakość obsługi zgodnie ze standardami banku, przygotowywanie ofert handlowych, aktywne pozyskiwanie nowych klientów i utrzymywanie relacji ze stałymi klientami (umowa o pracę).
- Sprzedawca w sklepie odzieżowym — obsługa klienta, obsługa kasy fiskalnej, dbanie o odpowiednią ekspozycję towarów z branży odzieżowej, utrzymywanie porządku w miejscu pracy (umowa zlecenie/elastyczny grafik).
- Specjalista ds. obsługi w sklepie internetowym — kontakt z klientem za pomocą rozmów telefonicznych lub drogą mailową, kompleksowa obsługa zapytań klientów, rozwiązywanie bieżących problemów związanych klientów (umowa zlecenie/dopuszczalna zdalna praca).
Ostrowiec Świętokrzyski — na co zwrócić uwagę w ogłoszeniu?
Z pewnością często natrafiłeś na dziwne i tajemnicze ogłoszenia, które oferowały bardzo wysokie wynagrodzenie, a jedynym wymaganiem było to, aby mieć ukończone 18 lat. To trochę mało jak na zarobki rzędu 8 tysięcy miesięcznie. Często są to ogłoszenia zapraszające do piramidy finansowej lub bazujące na niewiedzy osób szukających pracy. Wysokie zarobki przy małym nakładzie pracy i minimalnych wymaganiach to zachęta, która ma na celu zwabić w „pułapkę” omamione tymi obietnicami osoby. Nie jest to sposób na stałe zatrudnienie. Jak zatem nie dać się oszukać?
Nie trać czasu na fałszywe ogłoszenia o pracę. Warto dokładnie przeanalizować treść ogłoszeń i na wstępie odrzucić takie, które nie zawierają przynajmniej 3 konkretnych informacji koniecznych w ofertach pracy, dotyczących pracodawcy, wymagań, obowiązków lub wynagrodzenia.
Co powinno zawierać ogłoszenie o pracę?
- Nazwa firmy — dzięki temu możesz sprawdzić opinie o pracodawcy oraz lepiej rozeznać się w jego działalności.
- Krótki opis działalności – „Jesteśmy firmą rodzinną, jedną z najdynamiczniej rozwijających się w branży odzieżowej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej…”/ „Przedsiębiorstwo usługowo-handlowe z 20-letnią tradycją zatrudni…”.
- Nazwa i opis stanowiska – „Poszukujemy sprzedawcy, który odpowiedzialny będzie za..,”
- Opcjonalnie zakres obowiązków — jeśli pracodawca zawarł te informacje w opisie stanowiska, ponowne wyliczenie obowiązków nie jest konieczne.
- Wymagania – „Mile widziane doświadczenie”/”Od kandydatów oczekujemy znajomości…”.
- Wynagrodzenie, benefity, korzyści – „Zatrudnienie na powyższym stanowisku gwarantuje możliwość awansu po odbyciu rocznego przygotowania”/”Oferujemy stabilne zatrudnienie na podstawie umowy o pracę”.
- Informację o sposobie aplikacji i wymaganych dokumentach aplikacyjnych.
Gdzie szukać pracy w Ostrowcu Świętokrzyskim?
Niezależnie od tego, jakiej pracy szukasz, możesz udać się do urzędu pracy. Powiatowy Urząd Pracy w Ostrowcu Świętokrzyskim to instytucja, która nie tylko zajmuje się prowadzeniem giełdy ogłoszeń, ale także oferuje szereg działań pomocowych mających na celu aktywizację osób bezrobotnych i zmniejszenie skutków bezrobocia w podległym powiecie. Do takich inicjatyw możemy zaliczyć między innymi prowadzenie darmowego doradztwa zawodowego, organizowanie szkoleń i kursów podnoszących lub uaktualniających kompetencje zawodowe oraz pomoc w zakresie tworzenia profesjonalnych dokumentów aplikacyjnych. Urzędy oferują również dofinansowania dla młodych przedsiębiorców do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej.
Bardzo popularne są także serwisy, zajmujące się tematyką rynku pracy i zrzeszające pracodawców i kandydatów do pracy. To właśnie tam znajdziesz najwięcej ogłoszeń z różnych branż. Portale te oferują wiele dodatkowych opcji, takich jak filtrowanie wakatów, powiadomienia o nowych ofertach, czy możliwość prowadzenia własnego profilu kandydata i wgrania dokumentów aplikacyjnych.