Reklama

Praca Limanowa — gdzie szukać pracy po studiach w Limanowej?

Praca w Limanowej ma zupełnie inny charakter niż praca w dużych miastach. Jak wygląda rynek pracy w Limanowej? Czy istnieje szansa za perspektywiczne zatrudnienie w Limanowej dla osób po studiach? Gdzie szukać aktualnych ofert pracy dla absolwentów?

Praca Limanowa - widok na Limanową

Limanowa to średniej wielkości miejscowość położona w województwie małopolskim. Miasto zamieszkuje około 15 tysięcy osób. Limanowa jest także stolicą powiatu limanowskiego oraz gminy wiejskiej Limanowa. Miasto położone jest na Beskidzie Wyspowym, a od północnej strony możemy podziwiać Pasmo Łososińskie, które jest jedną z ważniejszych atrakcji regionu. Dzięki atrakcyjnej lokalizacji Limanowa często znajduje się w centrum zainteresowania miłośników gór i sportów zimowych z całej Polski. Miasto ma bowiem swoją stację narciarską na Łysej Górze „Limanowa-ski”. Mieszkańcy chwalą sobie spokojne życie w Limanowej, naznaczone wręcz sielankowymi obrazami. Jednak czy ten sielski obrazem jest w stanie zagwarantować mieszkańcom utrzymanie? Jakie są ogłoszenia o pracę w Limanowej? I czy młodzi ludzie po studiach mają gdzie wracać w poszukiwaniu stabilnego zatrudnienia?

Praca Limanowa: rynek pracy w Limanowej

Rynek pracy w Limanowej charakteryzuje się przede wszystkim znaczną ilością mikroprzedsiębiorstw. To właśnie one odpowiedzialne są za kameralny charakter miasta i wręcz rodzinną atmosferę panującą w Limanowej. Mikroprzedsiębiorcy działają przede wszystkim w szeroko rozumianych usługach. W Limanowej prężnie funkcjonują zakłady fryzjerskie zakłady kosmetyczne, mechanicy, czy restauracje. Firmy te to najczęściej jednoosobowe działalności gospodarcze lub podmioty zatrudniające do 9 osób.

Jednak nie możemy zapominać także o gigantach przemysłowych, którzy zdecydowali się otworzyć oddziały na terenie powiatu limanowskiego. To właśnie te przedsiębiorstwa możemy uznać na napędową siłę gospodarczą Limanowej oraz okolicznych miejscowości. Znaczna większość tych firm uznawana jest za głównych pracodawców w regionie, co przekłada się na zwiększenie dynamiczności rozwoju przemysłowego miasta. Oto przykłady największych firm z siedzibą w Limanowej i okolicach:

  • Koral — przedsiębiorstwo produkcji lodów
  • Emiter — producent rozdzielnic i obudów elektrycznych
  • Limatherm — producent odlewów ciśnieniowych, odlewnia aluminium
  • Gold Drop — produkcja artykułów chemii gospodarczej
  • Elektret — hurtownia artykułów elektrotechnicznych
  • Grupa Uchacz — firma budowlana specjalizująca się w robotach ziemnych i drogowych
  • Limather Sensor — producent czujników temperatury
  • Partner Alma — producent okien i drzwi PCV

Warto zaznaczyć, że Limanowa leży w niewielkiej odległości od Nowego Sącza, który jest największym miastem w województwie. Wielu mieszkańców nie chcąc rezygnować z uroków życia w małym mieście, decyduje się na codzienne dojazdy do pracy w Nowym Sączu, który jest znacznie bogatszy w możliwości rozwoju zawodowego.

Zawody deficytowe dla absolwentów w Limanowej

Zawody deficytowe to jeden z najlepszych sposobów ukazujących zapotrzebowanie lokalnych rynków pracy. Badania w tym zakresie co roku przeprowadza Barometr Zawodów na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Tworząc listę zawodów deficytowych, zawodów w równowadze oraz zawodów nadwyżkowych na poziomie krajowym, wojewódzkim i powiatowym Barometr Zawodów ukazuje rzeczywiste zapotrzebowanie pracodawców na specjalistów w konkretnych dziedzinach. Warto śledzić te wyniki oraz prognozy na przyszłe lata, ponieważ mogą one okazać się przydatne podczas podejmowania decyzji dotyczących wyboru studiów, kursów bądź praktycznej nauki zawodu.

Obecnie w Limanowej obserwujemy duże zapotrzebowanie na pracowników w wielu branżach. Niedobór kadrowy istnieje w sektorze budowlanym, który zmaga się z brakiem cieśli, monterów, robotników, zbrojarzy, brukarzy i operatorów maszyn budowlanych. Znaczne deficyty odnotowują także firmy transportowe, w których nie ma wystarczającej liczby kierowców samochodów ciężarowych oraz mechaników i elektryków samochodowych.

Istnieje jednak grupa zawodów, które również wyróżniają się deficytem, jednak do ich wykonywania niezbędne jest wyższe wykształcenie. Jakie są więc zawody deficytowe w Limanowej związane z ukończeniem uczelni wyższej?

  • Lekarze
  • Psychologowie
  • Psychoterapeuci
  • Inżynierowie budownictwa
  • Logopedzi
  • Audiofonolodzy
  • Nauczyciele każdego szczebla edukacji
  • Pielęgniarki
  • Położne
  • Księgowi

Praca po studiach w Limanowej: gdzie szukać?

Niezależnie od tego, jakiej pracy szukasz, warto w pierwszej kolejności odwiedzić portale zajmujące się zrzeszaniem pracodawców i kandydatów do pracy. To aktualnie najpopularniejsza forma prowadzenia rekrutacji i aplikowania na wybrane oferty pracy. Na popularność tego rodzaju serwisów wpływa przede wszystkim wygoda, dostępność, oraz obecność wielu udogodnień takich jak możliwość ustawienia filtrów, powiadomień lub wgrania dokumentów aplikacyjnych na swój profil kandydata. Warto korzystać z tych opcji, a szczególnie z filtrów kategoryzujących ogłoszenia według naszych wymagań oraz kompetencji i umiejętności. Najczęściej spotykane filtry to:

  • lokalizacja: okolice Limanowej, Nowy Sącz, Limanowa
  • umowa: umowa zlecenie, umowa o pracę, B2B
  • stanowisko
  • rodzaj zatrudnienia: praca zdalna, praca stacjonarna, praca hybrydowa

W poszukiwaniu pracy pomoże również Powiatowy Urząd Pracy w Limanowej. Wspiera on wszelkie inicjatywy związane z aktywizacją osób bezrobotnych oraz prowadzi giełdę ogłoszeń. Możesz również za pośrednictwem urzędu skorzystać z darmowego doradztwa zawodowego lub oferty stażowej, dzięki której zdobędziesz doświadczenie zawodowe. Dodatkowo urzędy powiatowe bardzo często organizują kursy i szkolenia podnoszące lub uaktualniające kompetencje zawodowe.

Aktualne oferty pracy po studiach

Decydując się na poszukiwania pracy w Limanowej, warto odpowiednio się do tego przygotować. Poświęć kilka dni na zapoznanie się z aktualnymi ogłoszeniami o pracę, dzięki temu zyskasz okazję do poznania wymagań pracodawców oraz możliwości zarobkowych przy posiadaniu konkretnego wykształcenia, doświadczenia bądź kompetencji. Na jakie oferty powinny zwrócić uwagę osoby po studiach, które chcą podjąć pracę w Limanowej?

  • Specjalista ds. obsługi klienta w firmie informatycznej — profesjonalna obsługa klienta, wprowadzenie klientów w ofertę usług, wytłumaczenie zawiłości informatycznych, naprawa komputerów oraz innych urządzeń elektrycznych, budowanie długofalowych relacji z partnerami biznesowymi, prowadzenie spotkań biznesowych z klientami firmowymi (umowa o pracę).
  • Specjalista ds. HR — aktywne uczestnictwo w pozyskiwaniu kluczowych pracowników, pomoc w zarządzaniu zasobami ludzkimi w firmie, prowadzenie szkoleń, inicjowanie, nadzorowanie i kończenie procesów rekrutacyjnych (umowa o pracę/atrakcyjne wynagrodzenie premiowe).
  • Przedstawiciel handlowy — aktywne pozyskiwanie klientów, budowanie trwałych relacji z dostawcami, sprzedaż produktów firmowych oraz dodatkowa sprzedaż produktów ubezpieczeniowych w pakiecie, ciągłe doskonalenie wiedzy produktowej (na początek umowa zlecenie, później umowa o pracę).
  • Główny księgowy — prowadzenie ksiąg przychodów i rozchodów, kontakt z instytucjami podatkowymi, rozliczenia VAT oraz PIT, rozliczanie wynagrodzeń pracowników, naliczanie premii za sukcesy w pozyskiwaniu kluczowych pracowników przez firmowy dział HR (umowa o pracę).

Jakie studia wybrać, aby dostać pracę w Limanowej?

Jeśli chcesz dostać pracę po studiach w Limanowej, warto przeanalizować kilka podstawowych kwestii takich jak:

  • zawody deficytowe charakterystyczne dla powiatu limanowskiego
  • wrodzone zdolności
  • pasje i hobby
  • tryb pracy
  • warunki finansowe
  • możliwości rozwoju zawodowego

Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, musisz zdecydować, który kierunek będzie dla Ciebie najlepszy. Jeśli czujesz powołanie do pracy z ludźmi, zdecyduj się na studia medyczne lub nauczycielskie, które umożliwią Ci realny wpływ na kształtowanie przyszłych pokoleń. W zawodach deficytowych możemy również odnaleźć psychologów, którzy także na co dzień pracują z poczuciem misji. Jeśli charakteryzujesz się umysłem ścisłym, warto zwrócić swoją uwagę w stronę kierunków informatycznych oraz finansowych, takich jak finanse i rachunkowość, po których możesz starać się o posadę księgowego.

Oceń artykuł
1/5 (1)