Podwyższenie wieku emerytalnego to kwestia, o której w ostatnim czasie mówi się coraz więcej. Eksperci wskazują, że takie rozwiązanie jest konieczne. Rząd jednak rozwiewa spekulacje. Co z wiekiem emerytalnym? Czy wkrótce może zostać podniesiony?
Wiek emerytalny w Polsce – szanse na podwyższenie
Wiek emerytalny w Polsce od 2013 roku został wydłużony do 67 lat. W październiku 2017 przywrócono jednak poprzednie progi, czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Kwestia wieku emerytalnego jest sporna, zarówno w kontekście jego ogólnej długości, jak i zróżnicowania ze względu na płeć. Jednak rząd rozwiewa spekulacje w tym zakresie, podkreślając, że wiek emerytalny w Polsce pozostanie bez zmian.
Nie po to przywracaliśmy wiek emerytalny, aby pracować nad jego wydłużeniem. Przywróciliśmy godność naszym seniorom i dajemy możliwość wyboru – powiedziała minister rodziny Marlena Maląg.
Nie przewidujemy i nie będziemy wydłużać wieku emerytalnego.
Mimo to, jak wskazuje minister rodziny, po zmianach rządu i wprowadzeniu systemu zachęt 60% osób przechodzi na emeryturę w momencie osiągnięcia wieku uprawniającego do świadczenia. Wcześniej było to ponad 80%.
Przepisy związane z wiekiem emerytalnym, które wprowadziliśmy, zostawiamy, nie ruszamy ich. – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.
Konieczność podwyższenia wieku emerytalnego
Mimo zapewnień rządu wielu ekspertów wskazuje na konieczność podniesienia wieku emerytalnego. Takich wniosków dostarczają także prognozy Komisji Europejskiej oraz rekomendacje Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Przejście na emeryturę powinno mieć miejsce nawet w wieku 70 lat. To doprowadziłoby do zapewnienia odpowiednich proporcji między pracownikami a emerytami.
Podobne wnioski płyną z sondy przeprowadzonej wśród ekonomistów przez “Rzeczpospolitą”. Jak wynika z badania, minimalny wiek emerytalny w Polsce musi zostać podwyższony. W szczególności wiek dotyczący kobiet. Zmiana zagwarantowałaby w przyszłości wyższe emerytury. Ekonomistom trudno dostrzec argumenty, które przemawiałyby na korzyść rozwiązania, w którym kobiety osiągają wiek emerytalny wcześniej od mężczyzn. W sondzie 95% uczestników zgodziło się, że wiek emerytalny obu płci powinien zostać zrównany.
Źródła: Strefa Biznesu, Rzeczpospolita