Wypełnienie Spisu Powszechnego za członków rodziny to wygodny sposób na dokonanie obowiązku w szybki sposób. Czy jest to jednak zgodne z prawem? Sprawdzamy, z czym wiąże się dopisanie członka rodziny do formularza i czy można wypełnić Spis Powszechny za małżonka.
Narodowy Spis Powszechny powoli dobiega końca. Ci, którzy nie spisali się przez Internet lub za pomocą infolinii mogą się spodziewać odwiedzin rachmistrzów. Rząd bierze pod lupę warunki mieszkaniowe Polaków, ich wykształcenie czy wyznanie. Spis Powszechny 2021 zawiera pytania dotyczące płci, aktywności zawodowej, stanu cywilnego i innych formalności. Zebrane dane są zapisywane, przez co personalia innych osób mogą trafić do spisu nawet kilka razy. Zatem, czy można wypełnić spis powszechny za małżonka? Czy, jednak każdy domownik musi się spisać osobno?
Spis Powszechny a małżeństwo – zasady
W trakcie samospisu można zauważyć, że w formularzu pojawiają się pytania nie tylko o nas samych, lecz także naszą rodzinę. W przypadku gdy uzupełnimy dane dla małżonka, jest on już zwolniony z samospisu, jednak wciąż może go samodzielnie dokonać. Wypełnienie spisu powszechnego za członków rodziny to znana i zgodna z prawem praktyka. Jak czytamy w instrukcji samospisu:
„Dokonując spisu za pośrednictwem aplikacji do samospisu należy wykazać wszystkie osoby, które w dniu 31.03.2021 r. o godzinie 24:00 mieszkały pod danym adresem. Wszystkie dodane i prawidłowo spisane osoby są zwolnione z obowiązku samospisu. Oznacza to, że osoby te nie muszą samodzielnie logować się do aplikacji spisowej, aby dokonać samospisu ze swojego konta.”
Zatem najważniejszym odnośnikiem w spisie jest miejsce zamieszkania. Dlatego spisać można nie tylko małżonków, lecz także inne dodane do spisu osoby. Pod warunkiem, że wszystkie dane są prawidłowe i nie pozostawiają wątpliwości.
Zakładka praca Częstochowa kryje nowe możliwości zawodowe dla mieszkańców województwa śląskiego – sprawdź koniecznie.
Jak można wypełnić Spis Powszechny za małżonka?
Spisu można dokonać przez Internet, za pomocą infolinii lub w towarzystwie rachmistrza. Małżonek może spisać małżonkę i na odwrót niezależnie od sposobu spisania. Wystarczy mieć do tego PESEL partnera/ki. Na stronie nsp2021.spis.gov.pl można się zalogować poprzez Profil Zaufany, e-dowód bądź bank. Osoby, które nie mają takiej możliwości, mogą skorzystać z numeru 22 279 99 99. Innym pozostaje czekać na rachmistrza.
Pamiętajmy, że Spis Powszechny jest obowiązkowy i dotyczy każdego obywatela Polski. Zapisać można się jeszcze do 30 września. Za niedopełnienie obowiązku grozi kara.
Czy spis powszechny obejmuje małżeństwo jako jedną jednostkę?
Spis powszechny ma na celu zebranie dokładnych danych na temat społeczeństwa, co pozwala na skuteczne planowanie polityki społecznej i gospodarczej. Jednakże w przypadku małżeństw pojawia się pytanie, czy małżonkowie mogą się spisać razem, czy muszą to zrobić oddzielnie. W Polsce, podobnie jak w wielu innych krajach, każdy pełnoletni obywatel jest zobowiązany do osobistego udziału w spisie, co oznacza, że małżonkowie muszą wypełnić swoje formularze indywidualnie, nawet jeśli mieszkają razem i mają wspólne gospodarstwo domowe.
Oddzielne spisywanie małżonków pozwala na uzyskanie bardziej szczegółowych danych o każdym z partnerów, takich jak poziom wykształcenia, zawód czy zarobki, co ma znaczenie dla tworzenia statystyk odzwierciedlających realną strukturę społeczną. Jest to o tyle istotne, że choć małżonkowie tworzą wspólne gospodarstwo, ich sytuacja zawodowa i osobista może znacząco się różnić, co ma wpływ na analizę danych przez urzędy statystyczne i instytucje rządowe.