Reklama

Podwyżka podatków jest konieczna. OECD: wyższy podatek od spadków i nowy podatek od samochodu

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) opublikowała raport dotyczący polskiej gospodarki, w którym rekomenduje szereg zmian podatkowych. Eksperci podkreślają, że podwyżka podatków w 2025 roku jest nieunikniona, a polski system fiskalny powinien przejść gruntowną reformę. Propozycje OECD obejmują m.in. wyższe podatki od nieruchomości, wprowadzenie podatku od posiadania pojazdu oraz ograniczenie preferencyjnych stawek VAT.

Podwyżka podatków - wykres symboliczny ze strzałką w górę
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_47855539_t%C5%82a-ksi%C4%99gowo%C5%9Bci.html

Wyższe podatki 2025: OECD rekomenduje zmiany w systemie fiskalnym

Zgodnie z raportem OECD, polska gospodarka ma rosnąć w tempie 3,4% w 2025 roku oraz 3,0% w 2026 roku. Choć wzrost ten wydaje się stabilny, organizacja zwraca uwagę na potrzebę zwiększenia dochodów budżetowych poprzez reformy podatkowe.

Jednym z kluczowych postulatów jest uzależnienie podatku od nieruchomości od jej wartości.

Polska powinna przejść na system opodatkowania nieruchomości oparty na jej wartości, stosowany w większości krajów OECD, który dokładniej odzwierciedlałby wartość gruntów i byłby bardziej progresywny i wydajny – wskazano w raporcie.

Obecny system, oparty na powierzchni, nie odzwierciedla realnej wartości majątku, co zdaniem OECD prowadzi do niesprawiedliwego obciążenia podatkowego.

Ponadto eksperci OECD sugerują, aby samorządy miały większą swobodę w ustalaniu stawek podatkowych.

Zniesienie limitów stawek podatkowych lub ustanowienie jedynie ogólnokrajowej stawki minimalnej i zezwolenie samorządom na jej przekroczenie dałoby im większą autonomię w zakresie pozyskiwania dochodów – podkreślają autorzy raportu.

Nowe obciążenia dla kierowców: podatek od posiadania pojazdu

Kolejną rekomendacją OECD jest wprowadzenie corocznego podatku od posiadania pojazdów. Obecnie w Polsce taki podatek na poziomie krajowym nie istnieje, choć od 2026 roku planowane jest jego nałożenie na samochody służbowe. OECD proponuje jednak rozszerzenie tego podatku na wszystkie pojazdy osobowe.

Roczne podatki od posiadania pojazdów są szeroko rozpowszechnione w krajach OECD i różnicowane na podstawie emisji zanieczyszczeń, w celu zachęcenia do zakupu mniej emitujących zanieczyszczenia pojazdów – wskazano w raporcie.

Tego typu opodatkowanie ma na celu nie tylko zwiększenie wpływów do budżetu, ale również skłonienie kierowców do wyboru bardziej ekologicznych środków transportu.

Ograniczenie preferencyjnych stawek VAT i wyższe podatki od spadków

OECD wskazuje również na konieczność ograniczenia stosowania preferencyjnych stawek podatku VAT, które według ekspertów są zbyt szeroko stosowane w Polsce. Chociaż zmiany w tym zakresie mogłyby przełożyć się na wzrost cen niektórych towarów i usług, ich celem jest uszczelnienie systemu podatkowego oraz zwiększenie dochodów państwa.

Organizacja rekomenduje także wyższe podatki od spadków, argumentując, że obecne stawki są zbyt niskie w porównaniu z innymi krajami OECD. Zdaniem ekspertów, wprowadzenie bardziej progresywnego systemu opodatkowania spadków mogłoby pomóc w zmniejszeniu nierówności majątkowych.

Podatek 2025: co czeka Polaków?

Podwyżka podatków w 2025 roku wydaje się konieczna. OECD podkreśla, że zmiany są konieczne, aby zapewnić stabilność finansów publicznych i dostosować polski system podatkowy do standardów obowiązujących w krajach rozwiniętych. Choć reformy mogą budzić kontrowersje, ich wdrożenie może okazać się niezbędne dla długoterminowej równowagi budżetowej.

W nadchodzących miesiącach można spodziewać się dyskusji na temat ewentualnych zmian w polskim systemie podatkowym.

Źródło: Interia

Oceń artykuł
0/5 (0)