poradnik dla pracownika

Nowy raport PwC obnaża zestawienie obciążeń podatkowych PIT i ZUS w UE

Raport PwC „Praca w UE – podatki i składki. Wpływ COVID-19 na podatki pracownicze” ukazał awans Polski w zestawieniu obciążeń PIT i ZUS. Sprawdźmy więc, jak Polacy wypadają na tle innych krajów.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_120364840_zr%C3%B3wnowa%C5%BCone-zarz%C4%85dzanie-portfelem-d%C5%82ugoterminowe-zarz%C4%85dzanie-maj%C4%85tkiem-z-koncepcj%C4%85-dywersyfikacji.html

Według raportu statystyczny polski singiel w 2020 roku otrzymał jedynie 72% części swojej pensji, którą pomniejszono o podatek dochodowy i obowiązkowe składki na Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Narodowy Fundusz Zdrowia. Jak taki procent obciążeń wypada na tle innych państw Unii Europejskiej? W stosunku do lat poprzednich oznacza to wzrost o dwa miejsca w rankingu obciążeń wszystkich krajów. Finalnie Polska wpada na 14 miejsce tego niechlubnego wykazu.

Zestawienie obciążeń PIT i ZUS w Polsce

Kiedy idziemy na rozmowę o pracę, pytani zwykle jesteśmy o oczekiwane zarobki brutto. Ciężko jest podać często kwotę, od której następnie odprowadzone zostaną jeszcze PIT, czy składki ZUS. Taka kwota brzmi znacznie poważniej, choć finalnie dostaniemy do kieszeni znacznie mniej pieniędzy. Wynagrodzenie ostateczne uzależnione jest także od sytuacji podatnika.

Przeciętna rodzina ma nieco wyższe wynagrodzenie netto. W tej kategorii Polska zajęła miejsce 17, co i tak oznacza wzrost o dwa miejsca w stosunku do roku poprzedniego. Przeciętna rodzina otrzymała wynagrodzenie w wysokości 77% netto. Oba przypadki plasują nasz kraj poniżej średniej unijnej, która wynosi 73% dla singli oraz 79% dla rodzin. Ci, którzy przygotowali raport PwC, twierdzą, że wzrastająca pozycja Polski ma związek z obniżeniem najniższej stawki podatku dochodowego do 17% oraz z podwyższeniem kosztów uzyskania przychodu do 3000 zł rocznie. Polska znalazła się w zestawieniu przed Holandią, Portugalią i Francją. 


Praca w Bydgoszczy to nasza propozycja dla Ciebie!


Obciążenie podatkowe według raportu PwC wynikiem pandemii?

Według ekspertów PwC także COVID-19 miał duży wpływ na zmiany w rankingu. Pandemia wymusiła na władzy krajów wprowadzenie zmian, takich jak choćby odroczona płatność podatków i zaliczek. Państwa wciąż starają się pomagać przedsiębiorcom, by mogli utrzymać się na rynku, ale ta pomoc kosztuje, co ukazuje raport PwC. Na jakie działania decydują się państwa? Wstrzymanie składek zdrowotnych i emerytalnych, dodatkowe świadczenia, dofinansowania działalności i pensji pracowników. Można się także spotkać z przedłużaniem urlopów i zasiłków oraz ulgami w ZUS i PIT. Pomocną dłoń do przedsiębiorców wyciągnęła szczególnie Hiszpania. Kraj przedłuża program ERTE, który zakłada uniknięcie zwolnień w firmach najbardziej dotkniętych epidemią. Z tytułu programu pracownicy otrzymują 70% podstawowego wynagrodzenia przez pierwsze sześć miesięcy, by następnie obniżyć kwotę do 50%. Z dofinansowaniem wypłat pracowników można się spotkać także w Bułgarii.

Oceń artykuł
3/5 (1)