Pracownik zwykle sam decyduje, kiedy chce zmienić pracę. Jednak są takie momenty w roku, gdy wybór ofert jest największy. Dzięki temu możliwe jest przebieranie wśród najbardziej konkurencyjnych propozycji. W jakim miesiącu poszukiwanie pracy jest najbardziej owocne?
Moment poszukiwania pracy nie zawsze jest zależny od nas samych. Czasem zmusza nas do tego sytuacja, np. gdy firma przeprowadza redukcję etatów. Jednak w wielu przypadkach to my sami podejmujemy decyzje o tym, kiedy pora na zmianę pracy. W obliczu wciąż panującego (mimo wielu zawirowań) tzw. rynku pracownika, częsta zmiana pracy ze względu na niespełniające oczekiwań warunki zatrudnienia nie wydaje się niczym zaskakującym. Pracownik więc sam wybiera moment zmiany pracy, mając na uwadze okres wypowiedzenia. Jeśli jednak chcemy móc przebierać w najbardziej atrakcyjnych ofertach, konieczny jest wybór odpowiedniego momentu. Kiedy jest najlepszy czas na znalezienie nowej pracy?
Poszukiwanie pracy w I kwartale
Jak wynika z wielu analiz, najwięcej ofert pracy pojawia się na początku roku. Tak jest nie tylko w popularnych serwisach pracy, ale trend ten jest dostrzegalny także w statystykach powiatowych urzędów pracy. Przykład może stanowić Urząd Pracy Miasta Stołecznego Warszawy. Jak ukazuje wykres przedstawiający dane ze strony warszawa.praca.gov.pl, najwięcej wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej w 2022 roku pojawiało się w przedziale styczeń – kwiecień.
Wykres 1. Ogółem wolne miejsca pracy i miejsca aktywizacji zawodowej 2022
Źródło: Wizualizacja danych zamieszczonych na stronie warszawa.praca.gov.pl
Początek roku niesie możliwości pozwalające rozwinąć karierę. Świeżość następuje nie tylko w życiu pracowników, którzy ustalają pewne postanowienia noworoczne. To także czas nowego początku dla firm. Styczeń to miesiąc uchwalenia budżetu na nowy rok, ustalenia celów firmy, także w zakresie zatrudnienia. Zespoły zgłaszają zapotrzebowanie na pracowników, kadra zarządzająca firmy ujmuje te kwestie w planie rocznym. Wiele rekrutacji rusza właśnie w tym czasie, ponieważ firmy dają sobie wiele czasu na znalezienie pracowników. Dlatego też to czas, w którym pracownicy z długim okresem wypowiedzenia mają szansę na znalezienie posady w firmie, która nie szuka pracownika natychmiastowo, lecz planuje zainwestować w wieloetapową, długą rekrutację, w której wyłoni pracownika na lata. Z założenia więc zatrudnienia najlepiej szukać w styczniu i w lutym. Także w marcu wciąż mają miejsce rekrutacje związane z noworocznymi planami. Jednak warto mieć na uwadze, że początek roku niesie zmiany w życiu wielu osób. W tym momencie ludzie mają potrzeby dokonywania zmian w swoim życiu, przez co nie Ty jeden decydujesz się na zmianę pracy. To wiąże się z dużą konkurencją na rynku pracy. Dlatego, nawet jeśli ofert zatrudnienia jest wiele, to przez dużą konkurencję możesz nie mieć szansy na otrzymanie tej wymarzonej posady.
Szukanie nowej pracy w II kwartale – czy ma sens?
Drugi kwartał roku, czyli kwiecień maj czerwiec, obejmują czas, w którym wiele firm znalazło już nowych pracowników ze względu na rozpoczęcie noworocznych rekrutacji. Jednak niektóre firmy planują przenieść rekrutację właśnie na ten okres, gdyż w pierwszym kwartale wolą skupić się na innych rzeczach niż rekrutacja i selekcja pracowników. Kwiecień maj i czerwiec to miesiące, Które przynoszą nam już przyjemne pogody. To wiąże się z urlopami i ożywieniem w branży turystycznej. Dlatego też wiele firm w tych miesiącach rozpoczyna rekrutacje przygotowujące do sezonu letniego. Szanse na znalezienie nowego pracodawcy mają więc kelnerzy, sprzedawcy, pracownicy hotelarstwa i osoby związane z branżą handlu detalicznego.
Rynek pracy w okresie wakacyjno-jesiennym
Jednym z najmniej korzystnych momentów na szukanie pracy jest okres wakacyjny. W letnich miesiącach urlopowych nasza motywacja do pracy spada, chcemy głównie spędzać czas na zewnątrz, odpoczywać. Okres wakacji to czas, w którym zarówno pracownicy etatowi, jak i kadra zarządzająca wybierają się na długie urlopy wypoczynkowe. Firmy więc rzadko decydują się na rekrutację, chyba że rzeczywiście bardzo brakuje im pracowników, ponieważ wielu się zwolniło, czy firma otwiera nowe działy. Nawet jeśli rekrutacje są prowadzone, to mogą się wiązać z wieloma problemami organizacyjnymi. Lepiej więc poświęcić ten czas na urlopowanie i w czasie wypoczynku skupić się na przemyśleniach nad swoją przyszłością. Wypoczynek sprzyja refleksjom, które mogą nam pomóc w podjęciu decyzji dotyczącej zmiany pracy. Jednak pod koniec trzeciego kwartału, gdy ludzie są już po urlopach, wypoczęci można dostrzec pewnie ożywienie na rynku pracy. Po wakacjach firmy zabierają się za zaległe sprawy. Dokonują analiz, podsumowań, snują nowe plany na dalszą część roku. To często wiąże się ze zmianami w zespołach. Dlatego też na przełomie lata i jesieni pojawia się wiele nowych ofert pracy. W tym czasie także masz szanse na znalezienie pracy.
Lato – czas pracy sezonowej
Oczywiście dostępność ofert pracy nie jest jednolita we wszystkich branżach. Spośród ogółu wszystkich prac, są takie stanowiska, które funkcjonują tylko w wakacje. Dlatego w tym czasie pojawia się wiele sezonowych ofert pracy. O ile trudności z poszukiwaniem zatrudnienia w tym okresie może mieć np. specjalista ds. marketingu, tak budowlaniec, sprzedawca, czy pracownik parku rozrywki, mogą mieć w tym czasie znacznie większy wybór ofert niż w pozostałych miesiącach roku.
Czy koniec roku to dobry czas na szukanie pracy?
Poszukiwanie pracy w czwartym kwartale to kwestia sporna. Z jednej strony jest to czas, w którym firmy intensywnie nadganiają obowiązki, projekty i inne zobowiązania, których nie udało się zrealizować mimo założeń przez większość roku. Dlatego też pojawiają się często oferty pracy oparte na dynamicznej rekrutacji. Poszukiwani są pracownicy doświadczeni, którzy mogą pomóc w realizacji kluczowych zadań. W tym czasie firmy mogą także poszukiwać nowych pracowników ze względu na przygotowania do nowego roku. Niektóre firmy już w tym momencie konstruują swoje plany budżetowe i mogą ruszyć z rekrutacją. Jednak z drugiej strony w ciągu ostatnich miesięcy roku, firmy są na tyle zajęte, że nie zawsze mają czas na rekrutację. Często skupiają się na realizacji zadań. Ponadto to także czas urlopów. W grudniu pojawia się śnieg, są święta. Wiele osób bierze wówczas dni wolne. Podobnie jak jest to latem, również wtedy ciężko jest z organizacją rekrutacji.
W którym miesiącu najlepiej szukać pracy? Podsumowanie
Podsumowując więc powyższe informacje, jeśli marzy Ci się korzystniejsza forma zatrudnienia, nie odpowiada Ci atmosfera w obecnej pracy lub po prostu kieruje Tobą chęć rozwoju zawodowego, powinieneś szukać pracy już w styczniu i lutym. Jednak znalezienie odpowiedniej oferty jest możliwe jak najbardziej także w pozostałych miesiącach roku. Warto także mieć na uwadze kwestie pracy sezonowej. Przykładowo w styczniu nie ma zbyt wielu ofert do pracy na budowie, ponieważ nie jest to czas sprzyjający pracom związanym z powstawaniem nowych budynków, czy naprawą ulic. Wzmożona na początku roku dostępność ofert na rynku pracy zachęca do zmiany dotychczasowego zatrudnienia, często także do całkowitego przebranżowienia się, udziału w kursach i obraniu nowej ścieżki zawodowej. Dobre miesiące do poszukiwania pracy to także wrzesień i październik, czyli czas powrotu z urlopów i realizacji nowych projektów oraz rekrutacji.
Szukanie pracy a dzień tygodnia
Co ciekawe, nie tylko miesiąc ma znaczenie w poszukiwaniu pracy. Pomóc w poszukiwaniach może także wybór odpowiedniego dnia tygodnia. Firmy często wypuszczają nowe oferty pracy tuż przed weekendem. Dzięki temu, osoby, które szukają pracy, w ciągu weekendu mogą wysłać swoje aplikacje, a rekruterzy tuż po powrocie z weekendu mają szansę się z nimi zapoznać. Oczywiście wybór weekendu jako czasu na szukanie pracy nie determinuje naszych szans na znalezienie wymarzonej posady, lecz może się minimalnie przyczynić do sukcesu. Jednocześnie kandydaci największą aktywność wykazują na początku tygodnia. To czas, w którym mają ochotę na zmiany, są wypoczęci po weekendzie i mają lepsze nastawienie do rekrutacji.