Reklama

Praca Stalowa Wola a brak doświadczenia

Propozycje pracy w Stalowej Woli często nawiązują do doświadczenia kandydatów, lecz nie zawsze. Choć stanowi ono duży plus kandydata, to są takie prace, których można się nauczyć w szybkim czasie po zatrudnieniu. Sprawdź, jaką pracę w Stalowej Woli można wykonywać bez doświadczenia.

Praca Stalowa Wola - młody pracownik produkcji

Stalowa Wola mieści się w województwie podkarpackim. Jest to średniej wielkości miasto liczące niespełna 60 tys. mieszkańców (według danych GUS z 2021 roku). To miasto znane z kilku rodzajów produktów. W Stalowej Woli powstają sprzęty wojskowe i maszyny budowlane. To także ważne miejsce kulturalne, Mieści się tam Miejski Dom Kultury, Muzeum Regionalne, czy Jana Pawła II. Działa także biblioteka i Państwowa Szkoła Muzyczna. Zaludnienie Stalowej Woli znacząco zmniejsza się z roku na rok, w związku z czym może brakować kandydatów na niektórych stanowiskach. Praca w Stalowej Woli skierowana jest przede wszystkim do kilku grup, jednak z jej znalezieniem nie powinni mieć również problemu młodzi kandydaci bez doświadczenia.

Brak doświadczenia a poszukiwanie pracy

Kończąc edukację, nie mamy od razu doświadczenia. Nie każda uczelnia też organizuje praktyki. Warto więc już w młodych latach starać się o udział w stażu lub jakiekolwiek zatrudnienie, które potwierdzi przyszłym pracodawcom zaangażowanie kandydata. Kandydaci, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy, mają dużą wartość, ponieważ są ambitni, mają świeże spojrzenie na pracę, chcą się wykazać i dążą do osiągania wysokich wyników w swojej pracy. Pracodawcy wiedzą o tym, dlatego często szukają osób gotowych do pracy na stanowiskach juniorskich lub też do przyuczenia w przypadku fachowców. W Stalowej Woli również można spotkać skierowane do nich oferty pracy.

W jakich branżach można znaleźć pracę w Stalowej Woli?

Najwięcej firm prosperujących w Stalowej Woli działa w handlu hurtowym i detalicznym; naprawie pojazdów samochodowych. Inne przedsiębiorstwa oferują swoją działalność na rynku nieruchomości, usług profesjonalnych, działalności naukowej i technicznej. Dobrze funkcjonuje również przetwórstwo przemysłowe, branża budowlana i transport, gospodarka magazynowa. W ostatnich latach w Stalowej Woli przybyło przedsiębiorstw zatrudniających do 9 osób. Jest to jednocześnie najliczniejsza grupa podmiotów gospodarki narodowej w mieście, na którą składa się ponad 6 tys. podmiotów. Przedsiębiorstw z wyższą liczbą zatrudnienia jest mniej. Lecz w mieście funkcjonuje kilka dużych firm, zatrudniających powyżej 1000 osób.

W Stalowej Woli działają również szkoły średnie, przedszkola, szkoły podstawowe i uczelnie wyższe, np. Wydział Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Zatrudnienie w nich mogą otrzymać nauczyciele i wykładowcy. Pracę można znaleźć również w radio, w telewizji, czy lokalnej prasie, takiej jak Echo Dnia, czy Tygodnik Nadwiślański – także w Stalowej Woli można rozwinąć własną karierę dziennikarską.

Pracodawcy w Stalowej Woli

Od 1997 roku działa Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Obejmuje również obszary Podstrefy Stalowa Wola. Obszar napędza stalowowolską gospodarkę i zachęca przedsiębiorców do zakładania biznesów. W ramach strefy inwestorzy mogą liczyć na udogodnienia podatkowo-finansowe oraz mają dostęp do technologii i wykwalifikowanych pracowników.

Do największych pracodawców w Stalowej Woli należą:

  • Huta Stalowa Wola – przedsiębiorstwo przemysłu metalurgicznego w Polsce. Firma zatrudnia blisko 800 pracowników. W swoich strukturach dysponuje takimi stanowiskami pracy jak: automatyk, elektronik, ślusarz/spawacz, mechanik, specjalista do spraw zakupów. Organizuje również staże i praktyki. Zatrudnionym gwarantuje stabilne miejsce pracy oraz szereg benefitów takich jak dofinansowanie wypoczynku urlopowego, wczasów i wycieczek turystycznych, paczki świąteczne dla dzieci, czy prywatna opieka medyczna.
  • Dressta – producent ciężkiego sprzętu budowlanego, między innymi ładowarek kopalnianych, czy spycharek. Firma zatrudnia np. magazynierów, tokarzy, spawaczy, czy ślusarzy w Stalowej Woli. Rozwój kariery dostępny jest w takich działach jak produkcja, badania i rozwój, HR, księgowość i konsulting, sprzedaż, marketing. Pracownicy mogą liczyć na opiekę zdrowotną, pakiety sportowe, czy świadczenia z funduszu socjalnego.
  • Thoni Alutec – producent odlewów aluminiowych. Według danych portalu Emis.com firma w 2021 roku zatrudniała ponad 1500 osób. Pracę w firmie znajdzie na przykład operator robota, ustawiacz maszyn CNC, czy programista robotów. Firma zapewnia umowę o pracę, benefity, premie, możliwości rozwoju i długotrwałe zatrudnienie.

Jak szukać pracy w Stalowej Woli?

Powiatowy Urząd Pracy w Stalowej Woli w zależności od miesiąca dysponuje od kilkudziesięciu do ponad 200 ofertami pracy. Udostępnia również wiele miejsc dla stażystów – zwykle od 20 do niemal 50. Na zatrudnienie szanse mają również niepełnosprawni, gdyż oferty pracy skierowane do nich również wpływają do Urzędu Pracy. Jednak liczba ofert pracy może nie spełniać oczekiwań kandydatów, gdyż osób bezrobotnych zarejestrowanych ogółem jest zwykle ok. 2 tys. Najwięcej osób zarejestrowanych w Urzędzie jest pod koniec i na początku każdego roku w miesiącach takich jak listopad, grudzień, styczeń, luty, marzec. Później liczba ta maleje.

Powiatowy Urząd Pracy w Stalowej Woli pomaga w zatrudnieniu mieszkańcom miasta. Zajmuje się aktywizacją zawodową, prowadzi również szkolenia, organizuje staże. Jeśli ktoś nie może znaleźć zatrudnienia ze względu na zbyt niskie kwalifikacje, pomaga je podnieść. To także szansa dla osób niedoświadczonych. Pracy w Stalowej Woli można szukać także przez serwisy pracy. Oferty gromadzi również Centralna Baza Ofert Pracy, czyli miejsce, w którym udostępniane są te propozycje, które oferuje Urząd Pracy. Nie trzeba zatem rejestrować się do Urzędu, by poznać możliwości zawodowe w Stalowej Woli. Poszukując pracy, należy przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, sporządzić dokumenty aplikacyjne, gdyż zwykle pracodawca prosi o przesłanie CV, czasem także listu motywacyjnego.

Bezrobocie w Stalowej Woli

Podkarpacie słynie ze stosunkowo wysokiego bezrobocia w porównaniu do reszty województw w kraju. Stopa bezrobocia w województwie podkarpackim w lutym 2022 roku wyniosła 8,3%. Podkarpackie znalazło się więc na 15 miejscu spośród województw. Najlepiej prosperujące województwa osiągały wynik w granicach od trzech do czterech procent. W tym samym czasie stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 5,5%. Natomiast wartość w powiecie stalowowolskim w całym roku 2021 wyniosła 5,6%. To wynik niższy niż w 2020 roku, lecz jednocześnie wyższy niż w roku 2019.

Stanowiska pracy w Stalowej Woli dla osób bez doświadczenia

Niektórych zadań w pracy można nauczyć się w miarę szybko pod czujnym okiem doświadczonych współpracowników. Obowiązki i wymagania stanowiskowe są uzależnione od konkretnego stanowiska pracy. Przykładowo pracownik fizyczny na budowie zajmuje się czytaniem dokumentacji technicznej budowy, pracami wykończeniowymi, czy też budowaniem obiektów od podstaw. Obsługuje również maszyny budowlane. Do zadań sprzedawcy/kasjera należy obsługa kasy fiskalnej i wykładanie towaru. Z kolei pracownik produkcji zwykle pracuje na trzy zmiany, wykonując prace rutynowe. Natomiast na stanowisku juniorskim, np. specjalista do spraw HR dokonuje rozliczeń personelu. Do jego zadań należy także sporządzanie harmonogramów pracy, czy regulowanie kwestii wynagrodzeń.

Jakich pracowników brakuje w Stalowej Woli?

Według prognoz Barometru Zawodów na rok 2023 na rynku pracy w powiecie stalowowolskim utrzymuje się równowaga osób poszukujących pracy i dostępnych stanowisk w wielu zawodach. Jednocześnie pracodawcy mogą mieć trudności ze znalezieniem specjalistów do prac fizycznych, takich jak:

  • Betoniarz, zbrojarz – brak kandydatów spełniających oczekiwania pracodawców;
  • Cieśla, stolarz;
  • Dekarz, blacharz budowlany – ze względu między innymi na trudne warunki pracy;
  • Praca elektryk Stalowa Wola – brak kandydatów;
  • Fizjoterapeuta, masażysta – brak kandydatów;
  • Grafik komputerowy – kandydaci nie spełniają wymagań rynkowych;
  • Kierowca autobusu – zbyt niskie pensje u lokalnych pracodawców;
  • Kosmetyczka – kandydaci wolą wykonywać usługi samodzielnie w ramach szarej strefy;
  • Murarz, tynkarz – niedoświadczeni kandydaci;
  • Pracownicy przetwórstwa metali – niewystarczające warunki pracy;
  • Robotnicy obróbki drewna i stolarze – brak kandydatów.

W powiecie stalowowolskim ma brakować znacznie więcej pracowników. W szczególności zagrożona jest także ochrona zdrowia – brakuje lekarzy, pielęgniarek i położnych, fizjoterapeutów i masażystów.

Oceń artykuł
1/5 (1)