Metaloplastyk to osoba, która wie wszystko o metalach i wie, jak się z nimi obchodzić, by stworzyć prawdziwe dzieło sztuki. Dla wielu metaloplastyka to hobby, lecz mając fach w ręku, można znaleźć w tym zawodzie zatrudnienie. Dowiedz się, kim jest metaloplastyk i jaki jest zakres jego obowiązków.
Zawody artystyczne zwykle kojarzą nam się z malowaniem obrazów, czy tworzeniem rzeźb. Tymczasem wielu artystów spełnia się także w innych dziedzinach. Przykładem pracownika, który jest jednocześnie artystą i rzemieślnikiem, jest metaloplastyk. Wykonuje on ozdoby, elementy sztuki użytkowej, czy dekoracje ogrodowe. Jest to fachowiec, który musi mieć fach w ręku, jak i zmysł estetyczny. Jak wygląda jego praca?
Spis treści
Metaloplastyk – kto to?
Aby zrozumieć, kim jest metaloplastyk, najpierw należy wyjaśnić, co to jest metaloplastyka. Pojęcie metaloplastyki zrodziło się w latach 20 XX wieku. Jest to twórcza dziedzina określająca tworzenie przedmiotów z metalu. Jednak w przeciwieństwie do przemysłowych działalności opartych na metalu, metaloplastyka ma charakter artystyczny. Dlatego też dziełem metaloplastyka są nie stelaże budowlane, a np. elementy wystroju domu, takie jak dekoracje na ścianę, dekoracje do salonu, czy ozdoby do ogrodu na zamówienie. Metaloplastyka to także wyrób biżuterii i innych estetycznych tworów do ozdoby z metalu, które wymagają finezji w przygotowaniu.
Metaloplastyk to osoba, która działa w tej dziedzinie i wykonuje ozdobne przedmioty za pomocą tej techniki. Jest to artysta, który w swojej pracy wykonuje różne przedmioty użytkowe, takie jak lampy, czy świeczniki i dekoracje w postaci metalowych rzeźb. W porównaniu do innych wyrobów, dekoracje wykonane przez metaloplastyka są trwałe i mogą zdobić pomieszczenia i ogrody przez lata. Choć metaloplastyk to zawód, który obecnie zyskuje na popularności, to znany jest już od wieków. Niegdyś do zadań metaloplastyków należało tworzenie ozdób z brązu, w Egipcie wykorzystywano złoto i srebro. Podobnie w średniowieczu, przez co dziś możemy podziwiać wiele zachowanych dzieł ówczesnych metaloplastyków.
Jak wygląda praca metaloplastyka?
Praca metaloplastyka polega na wykonywaniu prac manualnych. To też stanowisko decyzyjne, gdyż fachowiec w zależności od przedmiotu wykonania musi dobrać odpowiednią metodę obróbki. Na stanowisku nie brakuje także matematyki, ponieważ klienci często proszą o kalkulację cen. Zdarza się, że metaloplastyk musi przenosić ciężkie pakunki z zamówieniami niezbędnymi do jego pracy. W swojej pracy metaloplastyk wykorzystuje różne techniki obróbki metalu, takie jak:
- obróbka metalu na ciepło,
- obróbka metali na zimno,
- emalierstwo,
- odlewnictwo,
- grawerstwo.
Metaloplastyk zajmuje się także złotnictwem, wykonuje kowalstwo artystyczne, czy jubilerstwo. Metaloplastyk na swoim stanowisku zajmuje się pracami manualnymi jak kucie, cięcie, prostowanie, piłowanie, lutowanie, wyginanie i inne techniki konieczne do osiągnięcia konkretnej konstrukcji przedmiotu. Do tego używa młotków, szczypiec, czy pilników. Dla osiągnięcia szczegółowych elementów artystycznych konieczne jest używanie przykładowo pędzelków. Warto pamiętać, że metaloplastyk to artysta. Może on działać na zlecenie, lecz w głównej mierze realizuje on własną wizję artystyczną. Wysoka temperatura, z jaką często musi mierzyć się metaloplastyk, wymaga od niego chodzenia w pracy w odzieży ochronnej.
Metaloplastyk – zakres obowiązków
Metaloplastyk w swojej pracy wykonuje przedmioty codziennego użytku, ozdoby do ogrodu, przykładowo figury i kwietniki, a także ozdoby do pomieszczeń i naczynia sakralne. Oprócz drobnych przedmiotów artysta może zostać poproszony o okucia drzwi, wykonanie balustrady, a nawet bram. Choć metaloplastyk jest artystą, nie można zapominać o tym, że także rzemieślnikiem. Jego praca jest podobna do zawodu ślusarza, szlifierza, czy kowala. Czym się dokładnie zajmuje? Do jego obowiązków należą:
- naprawa przedmiotów z metalu,
- od nowa przedmiotów z metalu,
- wykonywanie nowych przedmiotów,
- dorabianie fragmentów do już istniejących dzieł,
- czytanie rysunków technicznych,
- kontrola i organizacja własnego stanowiska pracy,
- przestrzeganie zasad BHP,
- projektowanie przedmiotów na podstawie zamówień,
- pozyskiwanie materiałów do wyrobu przedmiotów,
- łączenie metalowych elementów za pomocą różnych technik,
- rozliczanie kosztów zlecenia,
- konserwacja metalowych przedmiotów tak, by zachowały swoją estetykę, lub nabrały nowego charakteru.
Wymagania na stanowisku metaloplastyka
Przede wszystkim metaloplastyk musi mieć wiedzę na temat metali, ich charakterystyki, zachowań w określonych warunkach i ich cech. Musi również wiedzieć jakie techniki przetwarzania może zastosować w określonym projekcie. Powinien mieć wiedzę na temat łączenia i obrabiania metali. Od kandydata na stanowisku wymaga się zdolności manualnych, ponieważ w swojej pracy wykorzystuje on równe różne narzędzia i maszyny wymagające precyzji w zastosowaniu. Kompetencje zawodowe, jakie są pomocne w zawodzie metaloplastyka to przede wszystkim:
- precyzja – każdy projekt wymaga szczegółowych działań i ewentualnych poprawek;
- sprawność fizyczna – pomaga nie tylko w tworzeniu, lecz także w organizacji stanowiska pracy;
- wiedza techniczna i branżowa, bez której po prostu nie da się wykonywać tego zawodu.
Istotna jest także kondycja fizyczna i zdrowie, a przede wszystkim dobry wzrok. Jako że metaloplastyk jest artystą, konieczny jest także zmysł estetyczny, który umożliwia tworzenie projektów na zlecenie klientów, lub zastosowanie własnej wizji w interpretacji cudzych oczekiwań. Metaloplastyk powinien być osobą kreatywną i cechować się rozbudowaną wyobraźnią przestrzenną.
Metaloplastyka – jak zacząć?
Zanim kandydat zdecyduje się zostać metaloplastykiem, w pierwszej kolejności warto zapoznać się z tą dziedziną, czytając książki branżowe. Można z nich dowiedzieć się wiele na temat technik wyrobu przedmiotów, a także poznać charakterystykę całej pracy. Kolejnym krokiem, lecz nieobowiązkowym jest podjęcie odpowiedniej edukacji. Metaloplastyk może ukończyć technikum, szkołę zawodową, a nawet studia. Charakterystyka zawodu metaloplastyka sprawia, że może on zarówno wybrać kierunek artystyczny, jak i rzemieślnicy. Wskazane jest ukończenie szkoły zawodowej na profilu związanym z obróbką metali, na przykład jako ślusarz, czy złotnik-jubiler. Nauka w takiej szkole daje kandydatowi duży warsztat wiedzy i umiejętności do zawodu. Jeśli kandydat chce ukończyć studia, może udać się na kierunek artystyczny.
To, jak zacząć swoją przygodę z metaloplastyką, jest uzależnione od tego, czy kandydat chce otworzyć własną pracownię, czy zatrudnić się w już istniejącym zakładzie. Artyści, którzy mają własną pracownię i chcą zatrudnić kogoś do pomocy, często oferują przyuczenie. Natomiast fachowcy, którzy myślą o własnej karierze, muszą liczyć się z kosztami założenia działalności. Przede wszystkim trzeba zakupić narzędzia, to np. piła jubilerska oraz brzeszczoty, szczypce, przedmioty niezbędne do lutowania, pilniki, młotek, szkło powiększające oraz przede wszystkim materiały do wyrobu przedmiotów, czyli dużo metali, żelazo, cynk, aluminium, metale szlachetne i metale kolorowe.
Praca dla metaloplastyka
Metaloplastyk może sam otworzyć pracownię lub zatrudnić się w pracowni artystycznej, czy zakładzie rzemieślniczym. Czasem także zakłady produkcyjne poszukują metaloplastyków. Własna działalność gospodarcza oznacza samodzielne pozyskiwanie surowców oraz klientów, którzy zechcą skorzystać z usług artysty. Należy także pamiętać o rozliczeniu podatku dochodowego. Zatrudniając się w istniejącym zakładzie, metaloplastyk musi liczyć się z tym, że jego praca będzie nadzorowana. Choć zwykle metaloplastyka polega na samodzielnym wykonywaniu przedmiotów, to w zakładach zdarza się praca w grupie.
Ile zarabia metaloplastyk?
To, ile zarabia metaloplastyk, jest uzależnione od tego, jakie ustali ceny swoich usług. Wielu klientów to większy zarobek, dlatego ważna jest w tym przypadku także reklama, sposób dotarcia do klientów. Ceny poszczególnych przedmiotów są bardzo różnorodne. Mały kwietnik będzie zdecydowanie tańszy niż balustrada. Natomiast na etacie mając umowę o pracę, metaloplastyk może zarobić od ok. 4 tys. do 5 tys. zł netto miesięcznie.