Zakres obowiązków specjalisty ds. hydrologii obejmuje przede wszystkim prace badawcze. Hydrolog ma bardzo interesującą pracę, która pomaga budować gospodarkę i przyczynia się do zrozumienia nauki. Sprawdź, czym zajmuje się hydrolog i jak nim zostać.
Specjalista, którym jest hydrolog to jeden z zawodów, które wiążą się z analizą zjawisk naturalnych. Podobnie jak geolog i geofizyk prowadzi badania naukowe. Przedmiotem badań hydrologa jest woda. Jakie znaczenie ma jego praca i jaki zakres obowiązków ma hydrolog?
Spis treści
Kto to jest hydrolog?
Hydrolog to osoba odpowiedzialna za przeprowadzanie badań hydrologicznych. Pracuje zwykle w zespole badawczym, gdzie wspólnie z innymi specjalistami dokonuje pomiarów i obserwacji wody. To m.in. praca tego specjalisty pozwala opracować prognozę hydrologiczną. Hydrolog prowadzi prace naukowe, co przekłada się nie tylko na rozwój hydrologii, ale także wielu sektorów gospodarki wodnej i nie tylko. Praca hydrologa jest kluczowa dla przemysłu, dla budownictwa, a także energetyki i żeglugi. Jego opinie mają znaczenie w razie wystąpienia powodzi i problemów rolniczych.
Zakres obowiązków specjalisty ds. hydrologii
Do głównych obowiązków hydrologa należy zbiór pomiarów. Ich wyniki są potrzebne m.in. do zagospodarowania przestrzennego zlewni, czy stworzenia sieci melioracyjnej. Zajmuje się analizą zasobów wodnych, w kontekście prognozy pogody pomaga ocenić zagrożenie terenu klęskami żywiołowymi. Prognozuje susze i powodzie. Zakres obowiązków specjalisty ds. hydrologii to m.in.:
- planowanie harmonogramu prac pomiarowych;
- ewidencja dokumentacji pomiarowej;
- badania nad obiegiem wody;
- wykonywanie pomiarów hydrologicznych (np. opadów, zawiesiny, rumowisk, prędkości przepływu wody);
- opracowywanie wyników badań na rzecz budowy obiektów hydrotechnicznych;
- sporządzanie dokumentacji (np. opracowując zbiorcze raporty hydrologiczne);
- analiza środowiska;
- obsługa systemu hydrologiczno-meteorologicznego kraju;
- wydawanie ostrzeżeń hydrologicznych;
- badanie koryta rzecznego;
- konserwacja sprzętu pomiarowego;
- archiwizacja danych pomiarowych i ich wizualizacja;
- opracowywanie danych na rzecz prognoz;
- udział w tworzeniu map hydrologicznych;
- obsługa programów komputerowych wykorzystywanych w opracowywaniu badań;
- tworzenie rysunków technicznych;
- lokowanie urządzeń do pomiarów.
Jak wygląda praca hydrologa?
Hydrolog zwykle pracuje w terenie. Na zewnątrz dokonuje pomiarów, instaluje aparaturę, dokonuje obserwacji, przeprowadza doświadczenia. Jednak część pracy odbywa się w pomieszczeniach zamkniętych. W biurze analizuje zebrane wcześniej dane, sporządza raporty, opracowuje prognozy. Badania prowadzi również w laboratoriach badawczych. W swojej pracy narażony jest na niekomfortowe warunki. Czasem musi pracować w trakcie ulewnych deszczy, burz i upalnych dni. W swojej pracy wykorzystuje specjalistyczną aparaturę pomiarową. Są to m.in. tyczki, sądy, GPS, prędkościomierz hydroakustyczny. Ponadto do opracowywania pomiarów wykorzystuje komputer, specjalne programy i źródła internetowe. Z racji częstych wyjazdów, może liczyć na samochód służbowy.
Praca hydrologa w biurze i laboratorium odbywa się zwykle w normowanych godzinach pracy przez 8 godzin dziennie. Zdarza się jednak, że jest zmuszony zebrać pomiary o godzinie odbiegającej od ram czasowych pracy, nawet w nocy. Choć często pracuje w zespole, to wielokrotnie pełni swoje obowiązki w pojedynkę, np. jadąc zebrać pomiary z danego terenu. Niestety oprócz niekorzystnych warunków atmosferycznych zagraża mu również wiele innych aspektów pracy, np. urazy wywołane przez narzędzia i aparaturę pomiarową. Przebywając na wokół natury, narażony jest także na działanie owadów, niebezpiecznych roślin i zwierząt.
Hydrolog – wymagania stanowiskowe
Hydrolog często przemieszcza się po trudnych terenach, takie przeprawy wymagają od niego dobrej kondycji fizycznej i wydolności organizmu. Wszelkie problemy ze stawami mogą skutecznie utrudnić mu pracę. Hydrolog to badacz, a więc powinien także mieć dobry wzrok. Niestety sama praca z dokumentacją, literaturą i przed komputerem może pogarszać kondycję jego oczu. Wskazane są również zdolności manualne i wyobraźnia przestrzenna. Do prowadzenia badań niezbędna jest umiejętność logicznego myślenia. Ponadto kandydat powinien sobie dobrze radzić zarówno z pracą w grupie, jak i na osobności. Ponadto w pracy hydrologa znaczenie mają kompetencje zawodowe miękkie. Ważna jest wytrzymałość, zaangażowanie, dyspozycyjność konieczna w razie nocnych badań, oraz systematyczność, jakiej wymaga przeprowadzanie pomiarów.
Ze względu na konieczność kontaktu z wieloma ludźmi i prace w zespole, kandydat na hydrologa musi być osobą komunikatywną, która potrafi przedstawić swoje myśli w klarowny dla wszystkich (również nie dla znawców) sposób. Praca z analizą danych wiąże się również z koniecznością radzenia sobie z matematyką i statystyką. Poza tym hydrolog oczywiście musi mieć wiedzę specjalistyczną z zakresu:
- ochrony zasobów wodnych;
- ochrony przeciwpowodziowej;
- podstaw melioracji wodnej;
- prawa gospodarki wodnej;
- kontroli zbiorników retencyjnych;
- przeprowadzania prognoz hydrologicznych;
- diagnozowania problemów gospodarki wodnej;
- zasad funkcjonowania sieci hydrologicznej;
- obsługi i konserwacji sprzętów pomiarowych;
- metod pomiarowych;
- obsługi programów komputerowych do badań.
Jak zostać hydrologiem?
Hydrologiem można zostać już po ukończeniu szkoły średniej. Technik hydrolog to osoba, która ukończyła technikum lub szkołę policealną związaną z tematem. Wskazane są takie profile szkół, ja geodeta, czy geolog. Także taki kierunek jak ochrona środowiska, czy inżynieria środowiska i melioracji otwierają przed kandydatem możliwość pracy jako hydrolog. Kandydaci mogą także wziąć udział w kursach doszkalających w zakresie wymaganych kwalifikacji. Choć nie jest to konieczne, kandydat może pójść na studia, czym podniesie swoje szanse zawodowe, np. na kierunku hydrologia i klimatologia, geografia ze specjalnością hydrologia, czy studia podyplomowe z meteorologii i hydrologii stosowanej w gospodarce wodnej i ochronie środowiska. Na studiach kandydat zdobywa wiedzę z zakresu metodologii badań hydrologicznych i meteorologicznych. Poszerza swoją wiedzę na temat interpretacji wyników badań, gospodarki wodnej, oceny stanu środowiska. Ponadto poznaje także prawne aspekty pracy hydrologa, np. związane z Dyrektywą Powodziową.
Ile zarabia hydrolog?
Zarobki hydrologa są uzależnione od jego stażu pracy, wykształcenia, doświadczenie i miejsca, w którym jest zatrudniony. Wynagrodzenie hydrologa może wynieść ok 5 tys. zł – 7 tys. zł miesięcznie. W prywatnych firmach konsultingowych oraz w projektach międzynarodowych może sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. W instytucjach naukowych oraz agencjach rządowych wynagrodzenia bywają niestety niższe. Doświadczeni specjaliści z bogatym portfolio projektów i publikacji naukowych mogą liczyć na jeszcze wyższe wynagrodzenie, szczególnie na stanowiskach kierowniczych lub konsultingowych. Młody hydrolog zarobi mniej niż doświadczony specjalista. Specjalistę może zatrudnić państwowy instytut badawczy, instytut meteorologii, prywatne firmy. Stabilne zatrudnienie oferują także przedsiębiorstwa działające w obszarze gospodarki wodnej oraz placówki kształcenia zawodowego.
Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Departament Rynku Pracy, Informacja o zawodzie Technik hydrolog (311107).