Reklama

Czym jest branża wellness? Poznaj zawody w branży wellness

Branża wellness od lat prężnie się rozwija. Przybywa klientów, ofert pracy w branży i w konsekwencji także kandydatów do pracy. Jednak wellness to dosyć szerokie określenie. Sprawdźmy, jakie zawody mają do dyspozycji kandydaci do pracy w branży wellness. Ile można zarobić? 

Świeczka, płatki kwiatów i ręcznik
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_98236095_r%C4%99cznie-robiony-peeling-solny-brzoskwiniowy-z-olejkiem-arganowym-zestaw-kosmetyk%C3%B3w-spa-z-sol%C4%85.html

Codzienne życie w pośpiechu, wielogodzinna praca biurowa, ciężka praca fizyczna, czy nawet zwykłe zmęczenie obowiązkami domowymi sprawiają, że wielu z nas desperacko pragnie chwili relaksu. Przyczyniło się to do rozwoju wielu zawodów, które mają za zadanie poprawić nasz komfort życia. Większość z nich zawiera się w kategorii branży wellness. Dziś przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu.

Wellness – co to za branża?

Wellness to kolejne już obcojęzyczne określenie, wkradające się do naszego języka. Często spotykamy się z tym słowem, w szczególności w odniesieniu do zawodów w tej branży. Choć wiele zawodów potrafimy odpowiednio kategoryzować jako z obszaru wellness, to nie każdy dokładnie wie, z czym ona się wiąże. Pod pojęciem wellness kryje się pomyślność, dobra kondycja, dobre samopoczucie, relaks. Możemy wyróżnić dwie części słowa, które powstało z połączenia well-being i fitness, co już samo w sobie daje nam do myślenia. Wellness odnosi się do spokoju ducha, ciała, ogólnego dobrobytu. Ludzie zwykle do tego dążą, gdy mają zapewnione podstawowe potrzeby, choćby żywności, czy opieki medycznej.

Można przypuszczać, że w czasach współczesnych, gdy mamy szeroki dostęp do jedzenia, a nasze życie w dużej mierze polega na spędzaniu wielu godzin w pracy, a potem relaksu w domu, potrzebujemy usług relaksacyjnych, jak nigdy przedtem. Wellness to branża usługowa, której przedstawiciele mają nam zapewnić lepsze samopoczucie, zdrowie, witalność, ale także i piękny wygląd.

Takie holistyczne podejście do zdrowia obejmuje zarówno kondycję emocjonalną, jak i zdrowie fizyczne. Jest to szeroki zakres usług i produktów związanych z dobrym samopoczuciem. Sama branża w ostatnich latach rozwija się bardzo dynamicznie, co odzwierciedla się także w ofertach pracy. Przedstawicielami branży wellness często stają się osoby sławne, które także przyczyniają się do popularyzacji usług tej kategorii.

Branża wellness a wellness marketing

Często możemy spotkać się także z określeniem wellness marketingu. W tym przypadku znaczenie jest podobne i odnosi się do promocji produktów, które związane są właśnie z dobrostanem i zdrowiem człowieka. Marketing często odnosi się do korzyści zdrowotnych, które konsumenci mogą uzyskać, zakupując promowane produkty, czy korzystając z reklamowanych usług.

Korzyści te często odnoszą się do poprawy jakości życia konsumentów, kondycji fizycznej, emocjonalnej i samopoczucia psychicznego. W marketingu wellness często udział biorą eksperci. Specjaliści ds. marketingu starają się podnieść wiarygodność swojego przekazu, podpierając komunikację wynikami badań i promując określonego rodzaju wartości.

Zawody w branży wellness

O własny dobrostan zatroszczyć musimy się przede wszystkim my sami. To oznacza, że musimy zadbać o swoją dietę, odpowiednią dawkę ruchu oraz regularnie się badać. Jednak branża wellness stara się nam w tym pomagać. Nie ma jednej firmy, która oferuje wszystkie usługi z zakresu wellness – często są to usługi łączone. Do branży możemy zaliczyć kluby fitness, sauny, salony urody. To także gabinet dietetyka, czy fizjoterapeuty. Możemy wyróżnić wiele zawodów, które polegają na zwiększeniu dobrostanu klienta. Poniżej prezentujemy kilka najpopularniejszych ścieżek zawodowych, które mogą wybrać osoby marzące o pracy w branży wellness.

Dietetyk

Zdrowe odżywianie to podstawa naszego samopoczucia. Choćbyśmy wykonywali masę zabiegów upiększających, nic tak dobrze na nasze zdrowie nie wpłynie, jak połączenie ruchu z dietą. Jednak dietetyka wbrew pozorom nie polega wyłącznie na odstawieniu fast foodów i słodkich napojów. Jest to tak obszerna dziedzina, że do ustalenia jadłospisu potrzebujemy pomocy specjalisty. Dietetyk posiada obszerną wiedzę z zakresu żywienia.

Choć od lat znana jest nam piramida potrzeb żywieniowych człowieka, to warto mieć na uwadze, że każdy z nas ma jednak nieco inne zapotrzebowanie. Dietetyk wie, w jaki sposób jest badać i dobrać odpowiednie produkty i suplementy diety. Dzięki temu klienci zyskują zdrowie i dobre samopoczucie. Aby zostać dietetykiem, trzeba udać się na studia. Wiedzę potrzebną w pracy dietetyka można uzyskać także w ramach kursu w szkole policealnej.

Masażysta

Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów na świecie. Niezależnie od tego, czy spędzamy 8 godzin dziennie przy komputerze, czy na budowie, wszyscy potrzebujemy masażu. Możemy poprosić o to kogoś bliskiego, lecz nie będzie to profesjonalny masaż, a jedynie lekki relaks. Masażysta to jeden z zawodów z branży wellness, który pomaga nam rozładować napięcie obecne w naszym ciele. Wykonuje różnego rodzaju masaże: sportowe, relaksacyjne, lecznicze, czy klasyczne. To praca dla osób, które mają dobrą sprawność manualną, chcą pracować z ludźmi i zadbać o poprawę samopoczucia klientów.

Dla osób, które wiążą swoją przyszłość z zawodem, odpowiednim wyborem będzie szkoła masażu. Kraków to jedna z miejscowości, w której znajdziemy szkołę policealną GoWork, oferująca naukę w tym kierunku. W zakres przedmiotów nauczających zawodu wchodzą np. teoria masażu, pierwsza pomoc, podstawy fizjoterapii, wybrane zagadnienia kliniczne, czy zdrowie publiczne. Słuchacze mogą połączyć naukę z pracą, ponieważ do wyboru są trzy tryby nauczania: dzienny, weekendowy i wieczorowy.

Kosmetyczka

Kosmetyczkę także można zaliczyć do przedstawicieli zawodów przyczyniających się do poprawy standardu życia. Prowadzi nas do lepszego samopoczucia, oferując zabiegi pielęgnacyjne, manicure, czy pedicure. Kosmetyczka poprawia także wygląd, farbując brwi i rzęsy, wykonując makijaż, pomagając w walce z cellulitem. Kosmetyczką można być po ukończeniu szkoły policealnej.

Na kierunku technik usług kosmetycznych przekazywana jest wiedza z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy w gabinecie kosmetycznym, kosmetyki, podstaw dermatologii, czy fizykoterapii i zdrowego żywienia. Kwalifikacje do wykonywania zawodu uzyskuje się po zdaniu egzaminu składającego się z części praktycznej i teoretycznej. Nauka zawodu trwa 2 lata.

Kosmetolog

Kosmetolog to osoba uprawniona do oceny stanu skóry, wystawiania diagnozy oraz wykonywania zabiegów. Może wykonywać zabiegi nie tylko upiększające, lecz także lecznicze. Podczas gdy do kosmetyczki możemy pójść w celu wykonania makijażu, peelingu, czy maseczki, tak do kosmetologa idziemy, jak potrzebujemy diagnozy skóry, czy wykonania zabiegów laserowych. Kosmetolog może prowadzić pacjenta we współpracy z lekarzem. Aby zostać kosmetologiem, trzeba udać się na studia wyższe.

Trener personalny

Niezwykle istotne dla naszego zdrowia i samopoczucia są zajęcia sportowe. Aktywność fizyczna nie wymaga od nas zapisania się na siłownię. Możemy oczywiście sami wykonywać ćwiczenia w domu, chodzić na spacery, jeździć na rowerze, czy zakupić odpowiedni sprzęt do domu, jak rowerek, czy orbitrek lub bieżnia. Jednak finalnie nie wszyscy jesteśmy specjalistami na temat zdrowia fizycznego.

Trener personalny to osoba, która dostosowuje plan treningowy do indywidualnych potrzeb klienta. Brak aktywności fizycznej jest odpowiedzialny za współczesne choroby cywilizacyjne. Dlatego, jeśli chcemy zadbać o swoje zdrowie psychiczne, musimy także poprawić swój styl życia. Wdrożyć odpowiednią dietę i ćwiczenia. Nie każda aktywność fizyczna musi męczyć. Trener personalny dobiera ćwiczenia tak, by zadbać o klienta, uwzględniając jego ograniczenia jak np. uraz kolana. To osoba wykształcona, która wie, jak działa organizm człowieka i jak zapewnić mu najlepszy stan zdrowia. Trener może także zaproponować innego rodzaju aktywności nie tylko dla ciała, ale i ducha człowieka, jak np. joga.

Praca w branży wellness – jak ją zdobyć? 

Choć branża wellness dotyczy ściśle zdrowia i samopoczucia człowieka, nie każda praca w tym obszarze wymaga wieloletnich studiów. Z powyższych zawodów, zdecydowanie studia są potrzebne w pracy dietetyka, czy kosmetologa. W pozostałych przypadkach wystarczy ukończenie szkoły policealnej. Nauka w takiej szkole trwa od roku do maksymalnie dwóch lat. Zdobywamy tam kwalifikacje wymagane do pracy w zawodzie kosmetyczki, masażysty, czy trenera personalnego. Warto jednak pamiętać, że branża wellness ciągle się zmienia. Pojawiają się nowe technologie sprzyjające dobremu samopoczuciu. Dlatego też wymaga ciągłego rozwoju. Uzyskanie kwalifikacji nie stanowi końca drogi edukacyjnej.

Trzeba stale interesować się tematem, śledzić wszelkie nowinki, czasopisma naukowe i brać udział w kolejnych kursach. Ofert pracy w branży można szukać w serwisach pracy. Zwykle pracowników w branży wellness potrzebują firmy oferujące usługi SPA, obiekty fitness, czy firmy zajmujące się dietetyką. Absolwenci szkół policealnych znajdą pracę także w salonach kosmetycznych, czy odnowy biologicznej. Branża w ostatnim czasie rozwija się bardzo prężnie, dlatego też firmy starają się między sobą wyrobić przewagę konkurencyjną. Wybierają zatem najlepszych, wykwalifikowanych kandydatów. Potrzeba dobrego samopoczucia wymaga poprawy stylu życia oraz odpowiedniej pielęgnacji. Właśnie tego dotyczą zawody wellness.

Oceń artykuł
3/5 (1)