Reklama

Coaching – co robić po studiach?

Coaching to studia, które zyskują na popularności. To zawód dla osób, które interesują się psychologią i samorozwojem. Coraz więcej firm poszukuje coachów, więc jest to zawód przyszłościowy. Co można robić po studiach z coachingu?

Coaching - co robić po studiach - spotkanie firmowe z coachem

Studia z coachingu to doskonałe rozwiązanie dla osób, które interesują się psychologią i rozwojem człowieka. To także dobry wybór dla tych, których cechuje wysoki poziom empatii i swoją działalnością chcą pomagać innym osobom. Dobry coach nie sugeruje się wizją zarobku, lecz chęcią odmiany życia innej osoby na lepsze poprzez motywację do osiągania celów.

Coaching – co to?

Coaching to działanie na rzecz rozwoju osobistego z zastosowaniem metod psychologicznych. Coaching motywacyjny polega na kreowaniu procesu decyzyjnego, który umożliwia dotarcie jednostki do założonego celu. Proces rozwoju opiera się na treningach, które mają odmienić postawę klienta wobec własnego życia na lepsze. Zastosowane techniki mają działać motywacyjnie, kierując klienta na efektywną ścieżkę rozwoju. Coaching ma pomóc w samorealizacji.

Coaching studia – czego uczą?

Studia z coachingu stanowią kierunek interdyscyplinarny, na którym student poznaje zagadnienia z wielu innych dziedzin nauki. Na studiach z coachingu studenci przede wszystkim uczą się psychologii i związanych z nią obszarów, takich jak pedagogika, doradztwo, mentoring. Do wykonywania zawodu coacha konieczne jest posiadanie odpowiednich kompetencji miękkich, ponieważ praca ta opiera się między innymi na kształtowaniu ich u innych osób.

Studenci uczą się w trakcie studiów, jak przeprowadzać komunikację, jakich używać technik perswazji, by dotrzeć do klienta. Trenują sposoby motywowania klientów pojedynczych, jak i całych grup, co przydaje się w zarządzaniu zasobami ludzkimi w przedsiębiorstwach. Zajęcia odbywające się w trakcie studiów obejmują zagadnienia wpływające na procesy myślowe człowieka. Techniki i procesy, jakie zwykle zakłada program studiów:

  • psychologia,
  • doradztwo,
  • konsulting,
  • zarządzanie podmiotami i grupami,
  • odkrywanie problemów jednostki,
  • motywacja,
  • opracowywanie planu rozwoju,
  • terapia.

Jak wyglądają studia z coachingu?

Studia z coachingu mogą mieć charakter stacjonarny i niestacjonarny. Są to studia pierwszego stopnia – licencjackie, a także magisterskie. Podstawowe studia z coachingu trwają 3 lata, a studia drugiego stopnia 2 lata. Kandydaci mają do dyspozycji także skorzystanie ze studiów podyplomowych. To opcja dla osób, które chcą uzyskać rozległą wiedzę na temat tej konkretnej dyscypliny, lecz mają już wiedzę z zakresu psychologii, czy innych nauk pokrewnych i jedynie chcą poszerzyć swoją wiedzę o to zagadnienia.

W programie studiów z coachingu na niektórych uczelniach odbywają się zajęcia z:

  • psychologii biznesu,
  • analizy strategicznej,
  • personal brandingu,
  • etyki przekazu,
  • metod i narzędzi coachingu,
  • psychologii społecznej,
  • podstaw doradztwa.

Coaching – jaka praca po studiach?

Coaching to kierunek studiów, który powstał z myślą o zaspokojeniu zapotrzebowania na rynku pracy. Coachów potrzebują zarówno firmy, instytucje, jak i pojedyncze jednostki. Trener coachingu może zostać zatrudniony w firmie lub prowadzić własną działalność gospodarczą. Praca z zakresu coachingu zwykle obejmuje zatrudnienie w dziale HR, prowadzenie szkoleń, czy doradztwo zawodowe i mentoring. Gdzie zastosowanie ma zawód coacha?

  • W urzędzie pracy przy doradztwie zawodowym,
  • w ośrodkach kultury,
  • przedsiębiorstwach zatrudniających wiele osób,
  • znanych korporacjach,
  • agencjach reklamowych,
  • firmach, które mają rozbudowany dział HR (HR miękki),
  • w firmach szkoleniowych,
  • własnej działalności gospodarczej.

Korporacje mają coraz większą świadomość na temat znaczenia coachingu w działalności całej organizacji. Pracownicy zmotywowani, którzy cenią swoją pracę i nie grozi im wypalenie zawodowe, przyczyniają się do sukcesu firmy poprzez zwiększenie swojej wydajności. Szczególnie nowoczesne firmy, duże korporacje zatrudniają w swoich strukturach coacha, który motywuje pracowników, wspiera w realizacji celów i uczy efektywnego zarządzania swoją pracą.

Studia coaching to rozwiązanie nie tylko dla profesjonalnych coachów, lecz osób, które pracują z ludźmi. Podyplomowe studia z coachingu świetnie przydają się w pracy kierownika, czy lidera zespołu. Dzięki pozyskanej na studiach wiedzy kandydat, jest w stanie motywować zespół do działania, przynosząc coraz to lepsze rezultaty pracy. To także wiedza, która przyda się pedagogom, czy prezesom firm. Absolwenci studiów mogą także znaleźć zatrudnienie w specjalnych poradniach, specjalizujących się w usługach coacherskich.

Własna działalność po studiach

Absolwenci studiów, którzy chcą prowadzić samodzielnie działalność, mogą rozwijać się online, na You Tubie, czy w mediach społecznościowych. Warto także prowadzić własny blog, by zwiększyć swoją rozpoznawalność na rynku. Coach sam może wybrać w swojej działalności, w jakim obszarze dokładnie będzie koncentrować swoje działania. Może zostać

  • coachem rodzicielskim, by wspierać rodziców w wychowywaniu dzieci,
  • coachem kariery, motywującym ambitnych ludzi do realizacji celów zawodowych,
  • zen coachem pozwalającym człowiekowi zajrzeć w głąb siebie,
  • coachem relacji – pomagając w nawiązywaniu kontaktów międzyludzkich.

Tak naprawdę coaching może mieć zastosowanie w każdej dziedzinie życia. Jest to zawód przyszłościowy, ponieważ świadomość na temat zastosowania motywacji w realizacji celów jest coraz większa.

Jak znaleźć pracę po studiach z coachingu?

Same studia nie dają gwarancji zatrudnienia w zawodzie coacha. Przed rozpoczęciem kariery zawodowej warto samemu brać udział w ćwiczeniach coachingowych, dzięki temu zapoznajemy się z praktyką działania profesjonalnych coachów i sami możemy wykorzystać zastosowane techniki i ważne informacje. Warto przetestować swoje umiejętności wśród w znajomych i bliskich. Jeśli z naszą pomocą uda im się osiągnąć sukces, to świadczy o dobrych umiejętnościach coachingowych. Warto także zająć się doradztwem w sieci. Komentarze użytkowników w początkowej fazie działalności mogą wskazywać na dobry kierunek zmian.

Gdzie studiować coaching?

W Polsce powstaje coraz więcej kierunków studiów związanych z coachingiem. Należą do nich:

  • Coaching z elementami psychologii – Uniwersytet SWPS;
  • Coaching profesjonalny: metody i praktyka. Studia podyplomowe – Akademia Leona Koźmińskiego;
  • Doradztwo i coaching w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego,
  • Life coaching – Collegium Civitas
  • Kierunek coaching stylu życia. Studia magisterskie – Szkoła Główna Turystyki i Hotelarstwa Vistula (kandydaci otrzymują certyfikat ACSTH ICF, który uprawnia do wykonywania zawodu coacha i przygotowanie do podjęcia międzynarodowego egzaminu akredytacyjnego na profesjonalnego coacha ICF na poziomie ACC).

Co dają studia z coachingu?

Studia z coachingu uczą zagadnień z zakresu psychologii. To rozwój osobisty odgrywa główną rolę w zjawisku, jakim jest coaching. Dlatego też studia przekazują wiedzę korzystną w takich obszarach jak zarządzanie zasobami ludzkimi, czy po prostu biznes. Obecnie w sieci można spotkać wielu samozwańczych coachów. To mogą być osoby, które zyskały doświadczenie w swojej pracy, a jej zauważalne efekty motywują innych klientów do skorzystania z ich usług. To mogą być także specjaliści, którzy obejrzeli poradniki lub wzięli udział w kursach i na tej podstawie rozpoczęli swoją karierę w coachingu. Z tego względu wielu coachów jest krytykowanych za swoją działalność, niekiedy wręcz porównywanych do wróżek zarabiających na naiwności innych osób. Coach po studiach może się pochwalić dyplomem, który otwiera przed nim drzwi do zawodu. Postrzegany jest, jako osoba wiarygodna, z dużą wiedzą naukową. Osoby, które chcą podjąć w przyszłości zatrudnienie w zawodzie mogą studiować doradztwo i coaching,  life coaching, czy inne odnogi zagadnienia. Wybór należy do kandydata.

Oceń artykuł
1/5 (1)