Nauka w szkole policealnej cieszy się coraz większym powodzeniem – zwłaszcza w kierunkach związanych z medycyną. Nic dziwnego – zapotrzebowanie na pracowników związanych z taką dziedziną rośnie już teraz. W przyszłości osobom, które udało się zdobycie kwalifikacji zawodowych na wybranych stanowiskach, nie będą mogły narzekać na brak pracy. Jakie kierunki cieszą się największym zainteresowaniem? Które z nich dają najlepsze perspektywy zawodowe?
Popularne kierunki szkoły policealnej, czyli jakie?
Na naukę w szkołach policealnych, kończąc szkołę średnią, decyduje się coraz więcej osób. W ogólnym założeniu wynika to z lepszego dopasowania do rynku pracy w porównaniu z programem studiów. Szkoły policealne skupiają się na kształceniu praktycznym. Stanowią bardzo dobrą alternatywę lub uzupełnienie edukacji na uczelniach wyższych. Te z kolei przekazują przede wszystkim wiedzę merytoryczną.
Jednak nie chodzi jednak o praktyczność nauki przekazywanej przez szkoły policealne. Do tego dochodzi bowiem możliwość kształcenia na kierunkach, które są związane z branżami, gdzie zapotrzebowanie na pracowników stale rośnie. Kierunków jest wiele – przykładem jest technik administracji, ale też specjalista ds. księgowości, czy technik bezpieczeństwa i higieny pracy.
Szkoły policealne kształcą więc specjalistów z dziedziny administracji, gastronomii, ekonomii, a także medycyny. W tej ostatniej branży nabyć można wiele cennych umiejętności. Duży zakres prowadzonych praktyk zawodowych sprawia, że ukończenie szkoły policealnej umożliwia w dość krótkim czasie stanie się specjalistą w danej dziedzinie. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze kierunki szkoły policealnej, dzięki którym można zdobyć cenny zawód.
1. Technik usług kosmetycznych
Podczas ostatnich rekrutacji do GoWorkowej placówki edukacyjnej, jednym z najbardziej obleganych kierunków był Technik usług kosmetycznych. Na taki wybór zdecydowało się wiele osób, które rozpoczęły naukę w siedmiu (nie wliczając Warszawy) placówkach szkoły policealnej.
Popularność tego kierunku może wynikać m.in. z perspektyw zawodowych, jakie niesie za sobą jego ukończenie. Uzyskanie tytułu technika pozwala otworzyć własny salon kosmetyczny, czyli interes, który w ostatnich latach znajduje się „na fali”. Zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę, iż coraz więcej ludzi cierpi na problemy skórne i decydują się na zabiegi w profesjonalnych gabinetach.
Absolwenci tego kierunku dysponują wiedzą w dziedzinie stylizacji i wizażu, a dzięki odpowiednim zabiegom potrafi przywrócić skórze pacjentów zdrowy wygląd.
2. Technik masażysta
Technik masażysta to obecnie jeden z najpopularniejszych zawodów związany z rehabilitacją medyczną. To również drugi najczęściej wybierany kierunek w szkole policealnej GoWork.pl. Na taki wybór decydowała się co czwarta osoba.
Podobnie jak w przypadku technika usług kosmetycznych, ukończenie tego kierunku pozwala na otwarcie własnej działalności gospodarczej. Jednak ci, którzy nie posiadają odpowiedniego kapitału na otwarcie własnego salonu, mogą znaleźć zatrudnienie m.in. w: zakładach rehabilitacyjnych, uzdrowiskach, ośrodkach pomocy społecznej, zakładach opiekuńczo – leczniczych.
Zapotrzebowanie na dobrych masażystów już teraz jest wysokie, a wszystko wskazuje na to, że będzie rosło. Wszystko dlatego, że takie zabiegi polecane są nie tylko dla osób chorych. Masaże pomagają się zrelaksować i mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Sportowcy systematycznie korzystają z pomocy masażystów, ale takie zabiegi polecane są również osobom, które nie prowadzą aktywnego trybu życia.
Spędzanie sporej części dnia w pozycji siedzącej odbija się na mięśniach i kręgosłupie. Odpowiednio wykonane masaże pozwalają się odprężyć i zredukować napięcie mięśni. Oprócz tego mamy starzejące się społeczeństwo, a więc takie, które będzie potrzebować również wsparcia masażysty.
3. Dietetyk
Dietetycy nie narzekają na brak pracy. Codziennie muszą mierzyć się ze swego rodzaju antagonizmami. Z jednej strony mamy do czynienia z coraz powszechniejszym problemem otyłości i walką z nim, a z drugiej „falą bycia fit”, czyli aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania się. W obu sytuacjach niezbędne okazuje się wsparcie dietetyków, którzy przygotowują odpowiednie programy żywieniowe w oparciu o ocenę jakości składników i produktów odżywczych.
W ostatnich rekrutacjach spośród wszystkich osób, które rozpoczęły naukę w jednym z siedmiu (nie wliczając Warszawy) oddziałów szkoły policealnej GoWork.pl, co dziesiąta zdecydowała się kształcić właśnie na kierunku specjalista ds. dietetyki. W ramach kształcenia jednorocznego absolwenci zyskują w tym zakresie cenne umiejętności i kwalifikacje dotyczące zdrowego stylu życia.
4. Higienistka i asystentka stomatologiczna
Podobny odsetek osób rozpoczynał naukę jako asystentka stomatologiczna. Szacuje się, że w Polsce działa około trzydziestu ośmiu tysięcy dentystów, z których tylko jedna trzecia współpracuje z asystentami stomatologicznymi, co wynika z braku osób wykonujących ten zawód.
To niewiele, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę, że kompetencje asystentek stomatologicznych są bardzo szerokie. Polegają one nie tylko na przygotowaniu gabinetu i stanowiska pracy dentysty, ale również obsłudze sprzętu diagnostycznego. Asystent stomatologiczny prowadzi również dokumentacje pacjentów.
Higienistka stomatologiczna to podobna profesja, jednak obarczona znacznie większym zakresem obowiązków. Taka osoba umie bowiem przeprowadzać przeglądy zębów, a jednocześnie wykonywać zabiegi profilaktyczne, a więc podtrzymujące efekty wybranej metody leczenia jamy ustnej.
Podczas kształcenia można nauczyć się obsługi profesjonalnych urządzeń, co będzie atutem w oczach przyszłych pracodawców. Co więcej, kierunek higienistka stomatologiczna jest w pełni bezpłatny, a więc jest łatwo dostępny dla wszystkich chętnych.
5. Technik farmaceutyczny
Szkoła policealna to idealne miejsce również do nauki na kierunku technik farmaceutyczny. To dość wymagająca ścieżka kształcenia, jednak dająca możliwość pracy w bardzo wielu miejscach m.in. licznych aptekach.
Osoby podejmujące naukę mogą nauczyć się przede wszystkim:
1) obsługi aparatury laboratoryjnej i sprzętu farmaceutycznego;
2) przyrządzania leków opartych na receptach;
3) wydawania pacjentom określonych produktów leczniczych i wyrobów medycznych;
4) ewidencjonowania sprzętu aptecznego;
5) przygotowywania do sprzedaży wyrobów gotowych;
6) sporządzania i wytwarzania produktów leczniczych.
Po 2,5-letnim programie nauczania i zdaniu egzaminów absolwenci uzyskują kwalifikację K1- Sporządzanie i wytwarzanie produktów leczniczych oraz prowadzenie obrotu produktami leczniczymi, wyrobami medycznymi, suplementami diety i środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz innymi produktami dopuszczonymi do obrotu w aptece na podstawie przepisów prawa (MED.09).
6. Opiekun medyczny
Opiekun medyczny to kierunek, którego próżno szukać w przypadku studiów. Z drugiej strony zapotrzebowanie na takie osoby z pewnością będzie coraz większe, ponieważ jest to bezpośrednio związane ze starzejącym się społeczeństwem.
Słuchacze, które zdecydują się na ten kierunek, podczas 1,5 rocznego kształcenia uczą się planowania czynności higienicznych i pielęgnacyjnych osobie chorej lub niesamodzielnej. Chodzi o specjalistyczną opiekę szczególnie nad seniorami. Tytuł zdobyty po ukończeniu szkoły policealnej jest też pomocny w zdobyciu pracy jako opiekun medyczny również za granicą, gdzie stawki wynagrodzeń są znacznie wyższe.
7. Specjalista ds. księgowości
Zawód specjalisty ds. księgowości to stabilna i ceniona profesja, która nie tylko zapewnia dobre zarobki, ale także oferuje perspektywy dynamicznego rozwoju kariery. Wraz ze zdobywaniem doświadczenia i poszerzaniem kompetencji, osiągnięcie zarobków przekraczających 10 tys. zł miesięcznie staje się realne.
Aby zostać specjalistą ds. księgowości, niezbędna jest znajomość kluczowych obszarów takich jak systemy księgowe, zasady ewidencji oraz finansów przedsiębiorstw. Choć zakres wiedzy może wydawać się szeroki, odpowiednie kursy i szkolenia pozwalają na skuteczne przygotowanie do tej roli.
Dlaczego warto wybrać tę ścieżkę zawodową? Po pierwsze, liczba firm stale rośnie, co generuje większe zapotrzebowanie na specjalistów zajmujących się zarządzaniem danymi finansowymi. Po drugie, globalizacja i działalność zagranicznych firm outsourcingowych sprawiają, że polscy księgowi mogą obsługiwać przedsiębiorstwa z całego świata.
Rozwój technologii i Internetu przekształca branżę księgową. Dzięki automatyzacji rutynowych procesów, księgowi mają więcej czasu na działania doradcze i analityczne, co zwiększa ich wartość na rynku pracy. Praca w księgowości to dziś nie tylko ewidencja i raporty, ale także wsparcie strategiczne dla firm, które cenią sobie nowoczesne podejście do zarządzania finansami.
Specjalista ds. księgowości to zawód przyszłości, który łączy stabilność zatrudnienia z możliwościami rozwoju w środowisku międzynarodowym i dynamicznie zmieniającej się branży.
Zalety nauki w szkole policealnej
Warto wybrać szkołę policealną, ponieważ niesie to ze sobą wiele korzyści. Dla przykładu:
1) aby zapisać się do szkoły GoWork, nie trzeba mieć matury (wystarczy świadectwo ukończenia szkoły średniej: liceum, liceum dla dorosłych lub technikum);
2) nauka w szkołach policealnych trwa zdecydowanie krócej niż studia, dzięki czemu można szybciej wkroczyć na rynek pracy;
3) kształcenie na wybranych kierunkach jest w pełni bezpłatne, a osoby do 26. roku życia w trakcie nauki mogą korzystać z różnego rodzaju zniżek, na przykład w komunikacji miejskiej;
4) szkoła policealna stawia na praktykę, dzięki czemu znalezienie zatrudnienia przez absolwentów dobrze płatnej pracy nie jest trudne;
5) nauka odbywa się w kilku trybach do wyboru, dzięki czemu nie trzeba rezygnować z innych obowiązków.
Aby rozpocząć karierę zawodową nie trzeba więc dużego nakładu czasu i pieniędzy. Dzięki szkole policealnej po roku lub dwóch bez konieczności wysokich opłat można stać się doskonałym specjalistą w wielu dziedzinach.
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_111568527_zbli%C5%BCenie-profesjonalnej-masa%C5%BCystki-wykonuj%C4%85cej-masa%C5%BC-twarzy-i-g%C5%82owy-dla-swojego-klienta-p%C5%82ci.html