Co to jest coworking i dlaczego to coś w sam raz dla wolnych strzelców na rynku pracy? Tłumaczymy, na czym polega idea coworkingu i gdzie znaleźć idealne miejsca do wspólnej pracy! Macie już dość samotnej pracy zdalnej w domu? W takim razie to tekst dla Was!
Coworking – co to jest?
Spotkaliście się z pojęciem coworkingu i nie do końca wiecie, o co w tym chodzi? Coworking to nic innego, jak możliwość wspólnej lub indywidualnej pracy na wynajmowanej powierzchni.
Coworking: definicja
Najczęściej jest to przestrzeń biurowa, dopasowana zarówno do potrzeb freelancerów jak i firm, które np. nie posiadają stałej siedziby, a czasem potrzebują zebrać zespół w jednym miejscu.
Sprawdź także: Freelancer – kto to?
W ostatnich latach korzystanie z biur coworkingowych zaczęło robić się coraz bardziej popularne. Nawet „wolni strzelcy” na rynku pracy czasem potrzebują popracować w grupie, lub po prostu oddzielić życie zawodowe od prywatnego dzięki rezygnacji z pracy w domowych pieleszach.
„Biurko na godziny” – czy to dobre rozwiązanie?
Są tacy, którzy wprost uwielbiają pracę z domu. Cisza, spokój, możliwość skupienia się i szybszego kończenia pracy odpowiadają wielu. A jednak niektórzy narzekają na problemy z koncentracją podczas pracy z ulubionego fotela. Włączona w tle muzyka rozprasza, a domownicy co chwilę czegoś potrzebują…
Właśnie na takie okazje stworzono ideę wynajmowania „biurka na godziny”. Wystarczy znaleźć przestrzeń coworkingową niedaleko domu, zarezerwować swoje miejsce pracy zgodnie z firmowym grafikiem i gotowe! To także świetny sposób dla tych, którym przedłużająca się praca zdalna narobiła kłopotów z brakiem miejsca do pracy w domu.
Co sądzisz o pracy zdalnej? Przeczytaj: Praca zdalna – plusy i minusy
Dla kogo coworking będzie odpowiedni?
Przestrzenie coworkingowe, choć niegdyś kojarzone głównie z freelancerami z branży IT, obecnie przyciągają profesjonalistów z różnych sektorów. To idealne rozwiązanie dla freelancerów (np. programistów, grafików), właścicieli małych firm, osób pracujących zdalnie czy cyfrowych nomadów, którzy szukają profesjonalnej przestrzeni do pracy. Coworking oferuje nie tylko elastyczność i oszczędności, ale także rozwój poprzez budowanie relacji z międzynarodowym środowiskiem. Doskonale sprawdza się również dla osób na workation i pracowników zagranicznych.
Coworking zapewnia komfort pracy, higienę i możliwość poznania profesjonalistów z różnych branż. Jest szczególnie atrakcyjny dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, unikających kosztów wynajmu samodzielnego biura, a jednocześnie szukających możliwości nawiązywania cennych kontaktów biznesowych.
Przestrzeń coworkingowa – gdzie szukać „biura na godziny”?
Gdzie szukać idealnej dla siebie przestrzeni coworkingowej? Miejsc tego typu w Polsce przybywa. Co naturalne, większość z nich jest ulokowana w średnich i większych miastach. Do wyboru są miejsca coworkingowe o różnym charakterze i wystroju. Na terenie naszego kraju funkcjonuje już 145 biur coworkingowych, przy czym liczba ta stale rośnie.
W którym „biurze na godziny” odnajdziecie się najlepiej? To już zależy od Waszych indywidualnych potrzeb! Ogłoszeń stref coworkingu najlepiej szukać więc w sieci, gdzie od razu będziecie mieć możliwość podglądu tego, jak dane miejsce wygląda i ile osób może w nim pracować na raz.
Z usług miejsc coworkingowych można korzystać nie tylko samemu! Jeśli przykładowo prowadzicie małą firmę, która nie ma stałej siedziby, okazjonalny wynajem przestrzeni na zebranie całego zespołu może być świetnym pomysłem na integrację i zbiorowe „burze mózgów”! Coworking to idealne rozwiązanie dla startupów. Uwaga, możliwe jest także nawiązanie ciekawych kontaktów biznesowych podczas dzielenia razem przestrzeni do pracy!
Szukasz nowej pracy w Szczecinie? Sprawdź oferty na GoWork.pl!
Biuro coworkingowe – ile to kosztuje?
Czy coworking jest drogi? Wcale nie musi tak być! Za wynajem „biurka na godziny” zapłacimy od 3 zł za godzinę. Ceny miesięcznych pakietów zaczynają się natomiast od 350 – 400 zł. Co zyskujemy w ramach tej opłaty?
- dostęp do „biura na godziny” na określoną liczbę godzin
- dostęp do internetu
- dostęp do sal konferencyjnych
- dostęp do serwisu kawowego
- dostęp do urządzeń biurowych
To ciekawe! Przeczytaj: Biznes dla kobiet i mam – pomysły
Darmowy coworking – gdzie szukać?
Możliwe jest także znalezienie darmowego coworkingu – nie będzie to jednak to samo, co profesjonalna przestrzeń coworkingowa. Gdzie szukać takich miejsc np. w Warszawie? Kącik do wspólnej pracy znajdziecie m.in. w:
- Google Campus Warsaw
- Work Cafe/ Santander – uwaga, korzystać mogą nie tylko klienci banku!
- Strefa Spotkań w budynku Rotundy
- Hotel Puro – także w innych miastach!
- Mikulski i Burgs Technika – na miejscu organizowane są również pokazy technologiczne, podczas których można skorzystać np. z drukarki 3D
Jeśli więc nie jesteście pewni, czy coworking jest dla Was, warto popracować tak przez jeden dzień i przekonać się samemu. Być może okaże się, że po testach natychmiast zdecydujecie się na wynajem własnego „biurka na godziny”! Coworking ma bowiem dużo zalet, takie jak:
- Kreowanie atmosfery współpracy.
- Elastyczność i oszczędność kosztów.
- Środowisko sprzyjające produktywności.
- Pozyskiwanie wiedzy i wsparcia.
- Eliminacja uczucia samotności.
- Inspiracja i kreatywność.
- Profesjonalne środowisko dla freelancerów.
W sumie, coworking oferuje wiele korzyści, które mogą sprawić, że praca stanie się bardziej efektywna, przyjemna i satysfakcjonująca dla osób pracujących niezależnie lub w małych zespołach.
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_80530247_zdj%C4%99cie-m%C5%82odych-koleg%C3%B3w-pracuj%C4%85cych-w-biurze-przy-u%C5%BCyciu-komputer%C3%B3w-patrz%C4%85c-na-bok.html