Orneta nazywana jest Perłą Warmii, ponieważ może poszczycić się pięknymi zabytkami i malowniczym krajobrazem. Miasto miało to szczęście, że uniknęło zniszczeń w czasie I wojny światowej, a podczas II wojny światowej zniszczono jedynie 15 proc. jego zabudowy. W Ornecie odbywa się także wiele imprez cyklicznych, takich jak m.in. Ornecka Noc Muzeów czy Dni Ornety. Zachęcamy do lektury poniższego artykułu, z którego dowiesz się, co jeszcze czeka na Ciebie w Ornecie w 2023 roku i dlaczego w ogóle warto ją odwiedzić.

Krótka historia miasta

Orneta powstała w XIV wieku jako osada “Wurmudyten” albo „Wormedythin”. Prawa miejskie uzyskała 26 marca 1313 roku, a w roku 1351 gmina miejska wykupiła urząd sołecki z rąk dziedziców pierwszego sołtysa i od tamtej pory miastem zarządzała Rada Miejska składająca się z 6 rajców i 2 burmistrzów. 

Ciekawą historię skrywa również herb miasta. Legenda głosi, że przed wiekami żył w Ornecie smok. Był to potwór, który pożerał nie tylko zwierzęta, ale również kobiety i dzieci. Wielu rycerzy próbowało uwolnić miasto od tego nieszczęścia, jednak padali w walce jeden po drugim. Wreszcie jednemu z nich udało się zabić smoka. Do historii tej nawiązują już najstarsze wizerunki herbu Ornety, znane z pieczęci na dokumentach, które przedstawiają smoka gryzącego się w ogon albo zwiniętego i leżącego na grzbiecie.

Co będzie się działo w 2023 roku?

Rok 2023 będzie naprawdę intensywny. Zarówno mieszkańcy, jak i turyści będą mieli okazję świętować 710-lecie nadania Ornecie praw miejskich, wziąć udział w Festiwalu Miast Cittaslow oraz przeżyć wiele innych niesamowitych wydarzeń. Atrakcje czekają na dzieci i dorosłych, dlatego już dziś warto zaplanować sobie wycieczkę do Ornety.

Jubileusz 710-lecia nadania praw miejskich Ornecie

31 marca 2023 roku odbędzie się konferencja, która otworzy obchody jubileuszu 710-lecia nadania Ornecie praw miejskich. Jak wspominaliśmy wcześniej, początki miasta są datowane na 26 marca 1313 roku, kiedy to został sporządzony dokument, w którym Orneta oficjalnie została uznana jako miasto i to właśnie tę datę przyjmuje się za jego prawdziwy początek. Obchody jubileuszu będą trwać cały rok. Zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń i atrakcji, w których udział będą mogli wziąć wszyscy mieszkańcy Ornety i okolic. 

Ornecka Noc Muzeów

13 maja 2023 roku po raz kolejny odbędzie się Ornecka Noc Muzeów. W ramach wydarzenia zaplanowano między innymi liczne wystawy (np. motocykli i starych samochodów), koncert pod ratuszem oraz projekcję filmu Driel Oosterbeek. W zeszłym roku między 19:00 a 22:00 można było zwiedzić wystawy w Galerii Art-Nova i Galerii Dziedzictwa Ornety, Kościół Rzymskokatolicki p. w. Św. Jana Chrzciciela, Cerkiew Greckokatolicką p. w. Omelana Kowcza oraz Cerkiew Prawosławną Św. Mikołaja. Podobne atrakcje czekają na mieszkańców i w tym roku.  

Dni Ornety

Między 16 a 18 czerwca 2023 roku odbędą się Dni Ornety. To trzy dni wspaniałej zabawy, podczas której mieszkańcy będą mogli obchodzić święto miasta na wiele sposobów. Ciekawe wydarzenia kulturalno-sportowe, muzyka na żywo i gry dla najmłodszych – to tylko kilka z wielu zaplanowanych na ten czas atrakcji. Wystarczy przypomnieć sobie ubiegłoroczne Dni Ornety, które obfitowały w liczne koncerty, zawody sportowe i animacje dla dzieci, aby upewnić się, że i w tym roku nie zabraknie wrażeń.

XIV edycja Festiwalu Miast Cittaslow w Ornecie

Rok 2023 to także XIV edycja Festiwalu Miast Cittaslow w Ornecie. Wydarzenie ma na celu przybliżyć kulturę dobrego życia, która jest zgodna z ideą Cittaslow. Wśród miast członkowskich Orneta jest jednym z 36 miast z Warmi i Mazur oraz z Polski (plus 2 członków wspierających stowarzyszenia). Celem ruchu Cittaslow jest poprawa jakości życia mieszkańców poprzez rozwijanie tradycji gościnności, działania prospołeczne i prośrodowiskowe,troska o zachowanie niepowtarzalnego charakteru każdego z miast poprzez odnowę zabytków oraz pielęgnowanie lokalnej wytwórczość i kuchni.

Dożynki

Na przełomie sierpnia i września 2023 roku odbędą się w Ornecie dożynki, czyli gminne święto plonów. Wydarzenie od zawsze kojarzone jest z obfitością zbiorów i regionalnymi potrawami, które i tym razem zagoszczą na stoiskach kół gospodyń wiejskich. Czas dożynek to również dobra zabawa. Organizatorzy zapewniają, że na uczestników imprezy czeka wiele atrakcji, m.in. stoiska promocyjne, konkursy z nagrodami oraz zabawy dla najmłodszych. Ubiegłoroczne święto plonów odbyło się w Henrykowie, a jego uczestnicy mogli posłuchać na żywo lokalnych artystów oraz wziąć udział w konkursach klubu strzeleckiego ALFA z Ornety.

Wystawy w Galerii Art-Nova

Przez cały rok mieszkańcy i turyści mogą podziwiać wystawy w Galerii Art-Nova w Ornecie. Galeria mieści się przy ul. Rycerskiej i jak dotąd zorganizowano w niej już ponad 50 wystaw indywidualnych i zbiorowych, artystów polskich i zagranicznych. W Galerii prezentowane jest współczesne malarstwo sztalugowe, grafika, rysunek, rzeźba, fotografia oraz inne formy artystyczne. Można tu również obejrzeć ekspozycje historyczne związane z miastem. Do najciekawszych należą m.in. wystawy: „Orneta na morzach i oceanach świata”, „29 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego”, „Obiekty techniczne i gospodarcze na terenie gminy Orneta”, „Rekonstrukcje historyczne”, „Makieta i stare fotografie młyna wodnego” oraz „Nekropolie w gminie Orneta”. Oprócz wystaw stałych w Galerii pojawiają się ekspozycje sezonowe. Poza tym, prowadzone są tu warsztaty artystyczne oraz wieczory kulturalno-poetyckie.

Najciekawsze atrakcje w Ornecie 

Orneta i jej okolice przyciągają nie tylko cyklicznymi imprezami, ale także przepięknymi zabytkami, które turyści i mieszkańcy mogą podziwiać przez cały rok. Do najciekawszych z nich należą:

  1. Stary Rynek z Galerią Dziedzictwa Ornety –  wraz z ratuszem, który zajmuje centralne miejsce na rynku, ornecką starówkę tworzy zespół zabytkowych kamienic datowanych na XVII i XVIII w. Uroku dodają im podcienie, średniowieczne piwnice sklepione ostrołukowymi kolebkami oraz elementy architektoniczne zawierające motywy roślinne, zwierzęce i ludzkie. Na rynku znajduje się gotycki kościół farny pw. Św. Jana Chrzciciela, pomnik Św. Jana Pawła, kotwica ze słynnego statku MS Orneta oraz galeria sztuki Art-Nova.  W sąsiedztwie starówki znajduje się dawny Zamek Biskupi i fontanna ze smokiem. Orneckie muzeum zlokalizowane jest w podziemiach zabytkowego Ratusza Miejskiego, który swoją historią sięga 1351 roku.
  2. Szlak Fortyfikacji Trójkąta Lidzbarskiego –  orneckie masywy leśne skrywają tajemnice linii umocnień dawnych Prus Wschodnich. Na wytyczonej trasie usytuowano 12 pozycji bojowych z okresu jeszcze sprzed II wojny światowej. Są to obiekty zachowane w całości, jak również ruiny schronów. Można natknąć się na schrony bojowe, schrony dowodzenia, stanowisko obserwacyjne, a nawet na sieć łączności. Trzy pierwsze obiekty na szlaku zaadaptowano na tzw. skansen fortyfikacji z okopami. Trasę można pokonać pieszo, bądź rowerem. Cały odcinek ma ok. 3 km długości, przeciętny czas zwiedzania to ok. 1,5 godziny.
  3. Sanktuarium Maryjne w Krośnie k. Ornety – wybudowane w latach 1715-1720 przez budowniczego z Ornety Jana Krzysztofa Reimersa i usytuowane na miejscu odnalezienia legendarnej figurki Matki Boskiej przez miejscowe dzieci. Na uwagę zasługuje mur attykowy z postaciami świętych Piotra i Pawła, Madonna umieszczona nad głównym wejściem i zespół krużganków z kaplicami w narożach. To magiczne miejsce, w którym można odkryć rąbek tajemnicy sacrum, ale i miło spędzić czas podczas cyklicznych imprez okolicznościowych takich jak znana, powszechnie lubiana i widowiskowa „Motomajówka”, festyny rodzinne, czy uroczystości odpustowe.
Oceń artykuł
5/5 (3)