Rozliczanie podatku nie zawsze musi oznaczać wyczekiwanie w wielometrowych kolejkach w urzędzie – od wielu lat sprawę można załatwić szybko i łatwo przez internet, dzięki usłudze e-PIT. Jak to wygląda w praktyce? Czy jest to trudne? Jak rozliczyć PIT przez internet w 2024 roku?

Twój e-PIT 2024 – co to jest?

Twój e-PIT to usługa, dzięki której bez wychodzenia z domu możesz rozliczyć swoje zobowiązania podatkowe, korzystając z bezpiecznej, rządowej strony internetowej temu przeznaczonej – jest to e-Urząd Skarbowy.

Przy jego pomocy można rozliczyć zeznanie podatkowe PIT-28, PIT-36, PIT-37 lub PIT-38. Nie ulega wątpliwości kwestia, że jest to dużo wygodniejsza forma rozliczenia, aniżeli tradycyjne odwiedziny w oddziale urzędu. Jest ona również w pełni bezpłatna.

Jak rozliczyć PIT przez internet?

Żeby rozliczyć PIT przez internet, wystarczy zalogować się na stronie e-Urzędu Skarbowego, przy pomocy jednej z kilku metod. Do najpopularniejszych należy profil zaufany, bankowość elektroniczna, e-dowód i aplikacja mObywatel.

Znajdziesz tam wszelkie, niezbędne dokumenty, których zebraniem w fizycznej formie dotychczas musiałeś martwić się osobiście, w łatwy sposób dopełniając wszelkich formalności. Trzeba jednak pamiętać, że opisywana usługa nie dotyczy przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej.

Rozliczenie PIT przez internet – dlaczego warto?

Rozliczając PIT przez internet zapewniamy sobie dwie podstawowe korzyści – przede wszystkim nie musimy stać w długich kolejkach w Urzędzie Skarbowym, co może powodować frustrację. Po drugie zaś, zapewniamy sobie znacznie szybszy zwrot podatku.

Dzieje się tak, ponieważ rząd, urzędy i inne podmioty państwowe preferują cyfryzację, jako środek z gruntu szybszy i skuteczniejszy. Co więcej, rozliczając się z fiskusem za pośrednictwem internetu, zwykle będziemy musieli jedynie podpisać formularz, nie martwiąc się o jego wypełnianie – będzie to bowiem automatyczne.

Za pośrednictwem portali rządowych możemy starać się również o wszelkiego typu wsparcia finansowe, takie jak bon energetyczny 2024 czy świadczenie 800 plus.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_36367702_polski-podatek-dochodowy-pit-36.html

Oceń artykuł
5/5 (1)