Planujesz założyć spółkę w Czechach? Nic dziwnego, Republika Czeska cieszy się naprawdę przyjaznymi warunkami dla przedsiębiorców. Jej proste procedury i liczne ulgi to tylko kilka zalet, z którymi możesz się spotkać, prowadząc tam biznes. Warto najpierw jednak dowiedzieć się, kto może założyć spółkę w Czechach i jak to zrobić krok po kroku?

Kto może założyć spółkę w Republice Czeskiej?

Spółka w Czechach – jaka forma działalności?

Zanim przejdziesz do informacji o formalnościach, najpierw zapoznaj się z dostępnymi formami prawnymi, aby dopasować rodzaj spółki do swojej branży.

Najpopularniejsze rodzaje działalności w Czechach to:

  • Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością – S.R.O. Jest to dobry wybór, jeśli obawiasz się odpowiedzialności finansowej za zobowiązania. Jej prowadzenie wygląda niemal identycznie jak w Polsce, tylko z większą listą zalet. Przykładowo minimalny kapitał wynosi tylko 1 koronę czeską.
  • Spółkę akcyjna – A.S. To rozwiązanie najlepsze dla większych firm.
  • Działalność jednoosobowa – OSVČ, samozatrudnienie w Czechach.

W Czechach otworzysz też oddział zagranicznej firmy. Postaw na tę opcję, jeśli chcesz działać na rynku jako rozszerzenie już istniejącej działalności w Polsce.

Kto może założyć spółkę w Czechach?

Najważniejsze jest pytanie, czy firma w Czechach jest dostępna dla każdego? Ogólnie rzecz biorąc – tak. Spółkę na rynku czeskim może założyć każdy przedsiębiorca, niezależnie od tego, jakie ma obywatelstwo i gdzie mieszka.

Dodatkowo, jeśli jesteś obywatelem Unii Europejskiej, prowadzisz biznes na takich samych zasadach co obywatele Czech. Jeśli jesteś spoza UE, potrzebne będzie pozwolenie na pobyt lub działalność gospodarczą. Firma może bez przeszkód założyć spółkę lub oddział w Czechach.

Jak założyć spółkę w Republice Czeskiej? Poznaj procedury

Czeka Cię trochę formalności, ale cały proces rejestracji spółki i warunków nie jest bardzo skomplikowany:

  1. Krok pierwszy to wybór nazwy i formy prawnej działalności. Nazwa musi być unikalna i zgodna z przepisami czeskiego prawa.
  2. Niezbędne jest przygotowanie wymaganych dokumentów. Przykładowo dla S.R.O. musisz podpisać umowę spółki notarialnie.
  3. Nie zapomnij o siedzibie firmy. Spółka w Czechach musi mieć swój adres. Możesz wynająć lokal lub skorzystać z wirtualnego biura, jeśli chcesz prowadzić biznes na odległość.
  4. Krok następny to właściwa rejestracja spółki w Rejestrze Handlowym.
  5. Kolejno musisz uzyskać numer identyfikacyjny.
  6. Na koniec zarejestruj się w urzędzie skarbowym.

Ile kosztuje założenie firmy w Czechach?

Pomimo tego, że wszystkie procedury są przyjazne i stosunkowo tanie, musisz przygotować się na jakieś koszty. W przypadku konieczności podpisania aktu notarialnego, czeka Cię opłata notarialna w wysokości od 5000 do 10 000 CZK.

Rejestracja firmy w Rejestrze Handlowym to koszt rzędu 2700 CZK. Do tego należy doliczyć koszty wynajęcia siedziby lub zakup usług wirtualnego biura.

Jakie podatki zapłacisz jako przedsiębiorca w Czechach?

Głównym powodem, dla którego Polacy decydują się na założenie firmy w Czechach, jest system podatkowy. Jest on o wiele prostszy niż nasz, a na dodatek obciążenia nie są aż tak dotkliwe.

Obowiązkowe podatki, które musisz płacić jako przedsiębiorca, to:

  • Podatek dochodowy od osób prawnych – stawka 19%, płacą go małe firmy i start-upy, dla których dostępne są preferencyjne warunki podatkowe.
  • VAT – podstawowa stawka podatku VAT w Czechach wynosi 21%, a obniżona 15%. Ta druga dotyczy żywności, leków i usług turystycznych. Rejestracja jako podatnik VAT jest obowiązkowa, gdy roczny dochód firmy przekracza 2 miliony koron czeskich.

Pamiętaj! Gdy zatrudniasz pracowników, musisz odprowadzić za nich zaliczki na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne.

Jako przedsiębiorca możesz korzystać z licznych ulg. W Czechach obowiązuje np. ulga na działalność badawczo-rozwojową, na szkolenia pracownikow (odliczenie od podstawy opodatkowania kosztów kursów i szkoleń niezbędnych do pracy), ulga na inwestycję w środki trwałe czy ulga na darowizny (za przekazanie środków na cele charytatywne lub społeczne).

Do wszystkiego niezbędne jest jednak uzyskanie czeskiej rezydencji podatkowej.

Artykuł sponsorowany

Oceń artykuł
0/5 (0)