Wśród poszukiwanych zawodów w Siedlcach można wymienić m.in. kierowców, nauczycieli, różnego rodzaju specjalistów oraz monterów. Kogo jeszcze szukają pracodawcy? Sprawdź, kto ma największe szanse na zatrudnienie, a kto może mieć problem ze znalezieniem pracy.
Kogo szukają pracodawcy w Siedlcach?
Siedlce to niespełna 80-tysięczne miasto w województwie mazowieckim (dane GUS z 30 czerwca 2020 r.). Zatrudnienie mogą znaleźć tu przedstawiciele wielu zawodów – oferty pracy w Siedlcach skierowane są do pracowników z różnych branż.
Jak wynika z badania “Barometr Zawodów”, pracodawcy w 2021 roku potrzebują rąk do pracy. Wśród najbardziej poszukiwanych zawodów w Siedlcach wymienia się samodzielnych księgowych, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych oraz nauczycieli szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych. Wynika to z faktu, że brakuje osób posiadających odpowiednie kwalifikacje lub uprawnienia oraz doświadczenie zawodowe.
Sprawdź, jak kształtuje się bezrobocie w Siedlcach.
Wśród zawodów deficytowych znajdują się również m.in. kierowcy (autobusów, samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych) oraz specjaliści z branży IT (analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych, administratorzy stron internetowych, graficy komputerowi, projektanci i administratorzy baz danych, programiści, technicy informatycy).
Potrzebni są także nauczyciele (przedszkoli, nauczania początkowego, przedmiotów zawodowych, praktycznej nauki zawodu, przedmiotów ogólnokształcących), spawacze i ślusarze, pracownicy fizyczni czy kierownicy ds. produkcji.
Zawody deficytowe w Siedlcach
Lokalni przedsiębiorcy zgłaszają zapotrzebowanie także na innych pracowników. Brakuje kandydatów do pracy w różnych branżach. Kogo szukają pracodawcy w Siedlcach? Wśród zawodów deficytowych wymienia się przedstawicieli następujących branż:
- budowlanej (architekci i urbaniści, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, inżynierowie budownictwa, monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, robotnicy budowlani, technicy budownictwa),
- motoryzacyjnej (blacharze i lakiernicy samochodowi, mechanicy pojazdów samochodowych,
- HoReCa (kucharze, masarze i przetwórcy ryb, pracownicy przetwórstwa spożywczego, szefowie kuchni, pomoce kuchenne),
- medycznej (lekarze, pielęgniarki i położne, psycholodzy i psychoterapeuci, ratownicy medyczni, operatorzy aparatury medycznej).
Potrzebni są również specjaliści ds. finansowych, PR, reklamy, marketingu i sprzedaży, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, mechanicy maszyn i urządzeń, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy,
Pozostałe poszukiwane zawody w Siedlcach
Lista pracowników, którzy potrzebni są w tym mazowieckim mieście, jest stosunkowo długa. Z jakimi problemami mierzy się rynek pracy w Siedlcach? Główne trudności to brak pracowników o odpowiednich kwalifikacjach, brak chętnych do pracy, którzy nie są zainteresowani niskimi zarobkami oraz często spotykanymi umowami cywilnoprawnymi. Absolwenci lokalnych szkół ze względu na ich niski poziom nie zawsze są przygotowani do przyszłej pracy.
W Siedlcach wciąż aktualnym problemem jest istnienie szarej strefy, szczególnie w branży budowlanej oraz wśród pracowników fizycznych. Lokalni pracodawcy radzą sobie z deficytem, zatrudniając cudzoziemców (zwykle obywateli Ukrainy oraz Białorusi). Jacy jeszcze są specjaliści poszukiwani w Siedlcach? Należą do nich:
- monterzy elektronicy,
- monterzy maszyn i urządzeń,
- monterzy konstrukcji metalowych,
- fizjoterapeuci i masażyści,
- operatorzy obrabiarek skrawających i urządzeń dźwigowo-transportowych,
- opiekunowie osób starszych lub niepełnosprawnych,
- pracownicy ds. rachunkowości i księgowości,
- pracownicy przetwórstwa metali,
- pracownicy socjalni,
- robotnicy obróbki drewna i stolarze,
- specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki,
- sprzedawcy i kasjerzy,
- zaopatrzeniowcy i dostawcy,
- ogrodnicy i sadownicy.
Zawody nadwyżkowe – kto może mieć trudności ze znalezieniem pracy?
Okazuje się, że więcej jest zawodów deficytowych w Siedlcach niż tych, których przedstawiciele znajdują się w trudnej sytuacji na rynku pracy. Eksperci zauważyli, że w 2021 roku jedyną nadwyżkową profesją była praca pracowników biur podróży i organizatorów obsługi turystycznej. To wynikało ze zmniejszenia zapotrzebowania na te zawody jako jeden ze skutków pandemii COVID-19.
Rynek pracy w Siedlcach w 2024 roku
W Siedlcach nadal utrzymuje się brak odpowiednich kandydatów do pracy. Chętni potrzebni są w bardzo wielu branżach – budowlanej, medycznej, transportowej, usługowej, handlowej, czy edukacyjnej. Warto tu wymienić zawody, których dotyczy największy deficyt kandydatów. W Siedlcach są to:
- Kierowcy autobusów
- Lakiernicy
- Lekarze
- Nauczyciele praktycznej nauki zawodu
- Nauczyciele przedmiotów zawodowych
- Ogrodnicy i sadownicy
- Pielęgniarki i położne
- Pracownicy przetwórstwa spożywczego
- Pracownicy służb mundurowych
- Psycholodzy i psychoterapeuci
- Samodzielni księgowi
- Sprzedawcy i kasjerzy
To właśnie w powyższych profesjach zdobycie odpowiednich kwalifikacji znacznie zwiększa szanse na szybkie znalezienie pracy i uzyskanie stabilnych warunków zatrudnienia. Co ciekawe, w 2024 roku w Siedlcach nie ma już zawodów nadwyżkowych, a więc rynek pracy rozwija się w dobrym kierunku.
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_20235310_przyjazny-starszy-nauczyciel-w-szkole-%C5%9Bredniej-pomaga-studenta-z-pracy-klasowej.html