Pytania – pułapki są często zadawane przez rekruterów, aby sprawdzić czujność kandydatów. Stres wywołany rozmową kwalifikacyjną często powoduje, że potencjalny pracownik nie wie, jak odpowiedzieć na dziwne pytania. Jak nie dać się zaskoczyć podczas rozmowy o pracę? Poznaj skuteczne tajniki i przykładowe odpowiedzi.

Pytania – pułapki zadawane przez rekruterów

Jesteś na rozmowie kwalifikacyjnej i masz wrażenie, że rekruter zadaje Ci dziwne pytania? Może wydaje ci się, że to przez stres nie rozumiesz poruszanych kwestii i dlatego trudno ci skonstruować merytoryczną odpowiedź. Wiedz jednak, że bardzo często potencjalny pracodawca celowo zadaje ci tzw. pytania- pułapki, bo chce zobaczyć twoją reakcję i na jej podstawie wysnuć wnioski, które pomogą mu w podjęciu decyzji dotyczącej zatrudnienia. Jak to możliwe? Rekruterzy znają wiele trików, czas, żebyś ty również wiedział, jak nie dać się im zaskoczyć!

Triki rekruterów na rozmowie o pracę

Spotkanie z rekruterem w sprawie wymarzonego zatrudnienia bywa stresujące i często, mimo dobrego przygotowania, kandydaci nie wiedzą, jak odnieść się do niektórych kwestii. Podczas wywiadu padają pytania dotyczące doświadczenia, kwalifikacji i oczekiwań względem przyszłego stanowiska, jednak czasami można natknąć się również na trudne i tylko z pozoru nielogiczne aspekty, o które pyta rekruter. Jakiej odpowiedzi udzielić na pytanie – pułapkę? Mimo że na początku każda odpowiedź wydaje się bez sensu, to przy odrobinie asertywności można szybko wyjść z opresji i co więcej – zaimponować rekruterowi! Jak to zrobić? Sekret tkwi w szczerości.


Szukasz nowego zatrudnienia w swoim miejscu zamieszkania? Na GoWork.pl czekają najlepsze oferty pracy w Szczecinie!


Przykłady trudnych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej

Dyskutując o pytaniach- pułapkach, nie chodzi oczywiście o klasyczny zestaw pytań dotyczący doświadczenia, posiadanych kwalifikacji czy preferowanych zarobków. Kwestie dotyczące specjalistycznych zagadnień związanych z danym stanowiskiem również nie powinny być trudne dla kandydata, który jest gotowy objąć posadę, gdzie wymaga się określonych umiejętności i ukierunkowanej wiedzy. O co więc chodzi?

10 przykładowych pytań – pułapek na rozmowie o pracę

Zestaw trudnych pytań podczas rozmowy o pracę może dotyczyć różnych kwestii. Oto 10 przykładowych pytań- pułapek, które może nam zadać rekruter:

  1. Gdzie się widzisz za pięć lat?
  2. Czy ukradłeś coś w poprzedniej pracy?
  3. Dlaczego zmieniasz zatrudnienie?
  4. Co nie podobało Ci się w poprzednim miejscu pracy?
  5. Co byś zrobił, gdybyś wygrał jutro milion złotych?
  6. Co uważasz za swoją największą porażkę na poprzednim stanowisku?
  7. Jak wyglądały twoje relacje z poprzednim pracodawcą?
  8. Co uważasz za swój największy sukces zawodowy?
  9. Dlaczego to właśnie Ciebie powinniśmy zatrudnić?
  10. Planujesz założyć w przyszłości własną firmę?

Jak odpowiedzieć na kwestie, które zahaczają o przeszłe stanowisko, plany na przyszłość, a nawet kwestie prywatne? Szczerość i naturalność podczas odpowiedzi jest tutaj kluczowa!

Jak odpowiadać na pytania – pułapki?

Rekruter, który pyta nas o kradzież w poprzedniej firmie, nie chce dzwonić na policje i sprawdzić, czy ma do czynienia ze złodziejem, tylko przekonać się, czy rozmawia z osobą asertywną.

Asertywność podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Pewnie zdarzyło ci się przez przypadek wrócić z pracy z biurowym długopisem czy pożyczyć zszywacz i właśnie na tym skup się podczas odpowiedzi. Bądź asertywny, a w tym przypadku możesz nawet wykazać się odrobiną poczucia humoru.

Natomiast kwestie dotyczące twoich przeszłych relacji w poprzedniej firmie powinny zostać skomentowane profesjonalnie i z szacunkiem do byłego pracodawcy.

Mów z szacunkiem o byłym pracodawcy

Nie obrażaj swojego szefa w obecności rekrutera i nie podważaj jego metod prowadzenia firmy, nawet gdy nie zgadzasz się z niektórymi aspektami i właśnie dlatego szukasz nowej pracy.

Negatywne aspekty zamień w pozytywną lekcję

Mówiąc o porażce na poprzednim stanowisku, skup się na tym, jakie wnioski udało ci się wyciągnąć z danej wpadki i czego nauczyłeś się w momencie kryzysowym. Nikt z nas nie jest nieomylny, z czego rekruter dobrze zdaje sobie sprawę.

Szczerość podczas rozmowy o pracę

Pamiętaj, że szczerość jest fundamentem udanej relacji, a podczas spotkania kwalifikacyjnego kłamstwa czy przykre komentarze dotyczące poprzedniego stanowiska nie powinny mieć miejsca, bowiem taka postawa negatywnie wpływa na twoją kandydaturę i może zostać źle odebrana przez rekrutera. Pytania – pułapki nie powinny wyprowadzić cię z równowagi i sprawić, być przestał być profesjonalny. Opanowanie, naturalność i asertywność na pewno pomogą w udzieleniu poprawnej odpowiedzi.

Rozmowa kwalifikacyjna bez stresu: Jak przygotować się na pytania-pułapki?

Pytania-pułapki na rozmowie kwalifikacyjnej mogą zaskoczyć nawet doświadczonych kandydatów. Tekst omawia najczęstsze przykłady takich pytań, jak np. pytania o oczekiwane wynagrodzenie lub słabe strony, i podpowiada, jak odpowiadać na nie asertywnie i profesjonalnie. Dzięki tej wiedzy kandydaci mogą lepiej przygotować się do rozmowy, co zwiększa ich szanse na pozytywny wynik procesu rekrutacji.

Jak zachować profesjonalizm w odpowiedzi na trudne pytania rekrutacyjne?

W artykule wyjaśniono, dlaczego rekruterzy zadają trudne pytania i jakie techniki można zastosować, aby na nie odpowiedzieć, nie ujawniając jednocześnie słabych stron lub oczekiwań, które mogą być negatywnie ocenione. Dowiesz się, jak zachować kontrolę nad odpowiedziami oraz jak przygotować się na niespodziewane pytania, co zwiększa szanse na pozytywną ocenę w oczach potencjalnego pracodawcy.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_112015692_wielokulturowi-m%C5%82odzi-ludzie-biznesu-w-formalnych-strojach-czekaj%C4%85-na-rozmow%C4%99-kwalifikacyjn%C4%85.html

Oceń artykuł
0/5 (0)