Zmiana pracy to decyzja, której nie powinniście podejmować lekkomyślnie. Badania wskazują, że stres związany ze zmianą pracy jest porównywalny do tego, który wywołuje… rozwód. Jak zmienić pracę na lepszą mądrze i oszczędzić sobie stresu przed nowymi wyzwaniami?

Zmiana pracy, czyli stresujące doświadczenie

Początki bywają trudne, a zmiany zawsze wymagają odwagi. Być może dlatego poziom stresu związany ze zmianą pracy zalicza się do podobnego do tego, jak wywołuje… rozwód. Traumatyczne przeżycie ustępuje miejsca tylko utracie pracy, porównywanej do śmierci bliskiej osoby – ale to już inna historia. Dlaczego zmiana pracy aż tak nas stresuje?

Przyczyn jest wiele. Dla niektórych zmiana pracy wiąże się również ze zmianą stanowiska, co wywołuje typowy stres przed nową pracą. Do tego dochodzi kompletnie inny zakres obowiązków, niż mieliśmy do tej pory, oraz zmiana środowiska zawodowego, do którego zdążyliśmy się już przyzwyczaić. 

Wiecie, jak to jest. Co firma, to obyczaj, a zorientowanie się w zasadach, jakie obowiązują w nowym miejscu pracy, może zająć trochę czasu. Nierzadko również cierpimy na stracie dobrych znajomości, jakie nawiązaliśmy podczas pracy w poprzedniej firmie.

Znalezienie nowych przyjaciół w obecnej pracy potrwa, a do tego nie każdy cieszy się na myśl o poznawaniu dużej ilości nowych osób. Czasem jednak nie ma innego wyjścia i musimy bezpiecznie wylądować na nowym terenie, odnaleźć się w nowym biurze i przyzwyczaić do aktualnej sytuacji. Stres w nowej pracy da się pokonać!

Zmiana pracy: z czego wynika stres?

Przyczyn zmiany pracy może być wiele. Jeśli po prostu straciliśmy poprzednią, wszystko jasne – nie mamy innego wyjścia, jak znaleźć nową pracę i zmienić stanowisko. Stres związany ze zmianą pracy może być w takich przypadkach wręcz silniejszy, gdyż obawiamy się, że jeśli nie udało nam się w byłym miejscu pracy, to możemy nie sprawdzić się także w nowym.

Wiele osób, które straciły pracę z racji redukcji etatów, spowodowanych pandemią stresuje się również tym, czy nowo znaleziona praca okaże się być pewna i zapewni stabilizację na dłuższy czas. Jeszcze inny rodzaj stresu dotyka osoby, które pracę postanowiły zmienić dobrowolnie, z braku możliwości dalszego rozwoju w obecnej firmie. 

Czujecie, że na tym stanowisku nauczyliście się już wszystkiego i nie widzicie dla siebie perspektyw awansu w obecnej firmie? Na pewno w takim przypadku warto rozważyć zmianę pracy na nową. Stres przed nową pracą, związany z koniecznością znalezienia zajęcia “na już” odpada, za to pojawia się ten związany z koniecznością wyboru nowego miejsca, bardziej odpowiadającego naszym aktualnym ambicjom. Wielu z tych, którzy postanowili rozwinąć skrzydła gdzieś indziej walczy również z wątpliwościami, czy dobrze postępuje i czy decyzja o zmianie pracy nie jest zbyt pochopna. 

Stres przed nową pracą – czy da się go uniknąć?

Jak zniwelować stres przed nową pracą? Wystarczy, że popracujemy nad swoim nastawieniem, a także dobrze przygotujemy się do tego procesu. Jak w każdym podobnym przypadku, przyda Wam się w tym celu zwykła kartka papieru i długopis. Najważniejsza jest strategia! Warto rozpisać ją sobie w celu zaplanowania, w jaki sposób zmienić pracę mądrze i w związku z tym mniej się stresować. Mamy dla Was kilka podpowiedzi!

1) Jeśli macie już dosyć bogate doświadczenie zawodowe, nowej pracy opłaca się szukać nie tylko na portalach z ogłoszeniami. Wprawdzie oferty pracy na GoWork.pl należą do tych najlepszych, ale nie zaszkodzi poza zaaplikowaniem na ogłoszenia, przejrzeć też witryny internetowe konkretnych firm, poświęcone karierze w ich strukturach. Wiele firm nie publikuje ogłoszeń na najciekawsze miejsca pracy, a CV zbiera po prostu od najlepszych kandydatów i to nie tylko wtedy, kiedy pojawia się potrzeba rekrutacyjna.

2) Jeśli odczuwacie syndrom wypalenia zawodowego nie liczcie, że nowa praca sama rozwiąże problem. Nie obejdzie się bez rachunku sumienia i stwierdzenia jednoznacznej przyczyny spadku naszego zaangażowania. Czasem przydatna może okazać się także wizyta u coucha zawodowego, który podpowie, w jakim kierunku moglibyśmy się dalej rozwijać i jak radzić sobie ze stresem.

3) Pamiętajcie, by podczas rozmów w sprawie nowej pracy zadawać te pytania, które przybliżą Was do decyzji, czy warto opuścić obecną firmę. w ten sposób unikniecie niepotrzebnego stresu związanego ze zmianą pracy.

4) Doceńcie już sam fakt brania udziału w nowych rekrutacjach. Jeśli w obecnej pracy spędziliście kilka lat mogło Wam umknąć, jak bardzo w tym czasie zmienił się rynek pracy. 

5) Jeśli szykujecie się nie tylko na zmianę pracy, ale i branży, musicie przygotować się na to, że Wasze atuty trzeba będzie nowemu pracodawcy przedstawić w inny sposób. Przemyślcie, w jaki sposób moglibyście wykorzystać swoje wcześniej nabyte umiejętności tak, aby nowa firma na nich zyskała.

Stres przy zmianie pracy – jak go zminimalizować?

Stres w nowej pracy będzie tym większy, im mniej będziecie przygotowani na nowe obowiązki i środowisko. Dlatego przy podejmowaniu decyzji o zmianie pracy ważne jest, aby stosować się do poniższych porad:

1) Przy decyzji o zmianie pracy nie kierujcie się jedynie czynnikiem finansowym. Choć większe wynagrodzenie często skutecznie kusi, nie tylko ono jest Wam w pracy potrzebne. Podwyżka kosztem nadmiaru obowiązków spowoduje jeszcze gorszy stres, niż sama zmiana pracy. Czasem warto zastanowić się, czy podołamy lepiej płatnym zadaniom i czy w dłuższej perspektywie chwilowy wzrost wysokości wynagrodzenia na pewno nam się opłaci. 

2) Zanim zmienicie miejsce pracy, rozważcie też, jak będzie na Was wpływać atmosfera w nowym zespole. Jeśli tym, co uskrzydla Was w obecnej pracy, jest dobry i zgrany zespół, zmiana pracy na nową może okazać się niekorzystna. Jeśli jednak czujecie, że pracę musicie zmienić, postarajcie się jak najlepiej zorientować się już podczas rozmowy rekrutacyjnej, z kim będziecie pracować w nowym miejscu. Nie wahajcie się prosić o możliwość poznania członków potencjalnego nowego zespołu, a podczas rozmowy kwalifikacyjnej z przyszłym przełożonym zadawajcie dużo pytań.

Zmiana pracy – o czym trzeba pamiętać?

Przy zmianie pracy istotnych jest wiele kwestii, które warto rozważyć. W szczególności, co stanie się z niewykorzystanym urlopem? Zgodnie z kodeksem pracy, przysługuje Ci urlop w wymiarze proporcjonalnym do przepracowanego okresu. Aby wyliczyć liczbę należnych dni wolnych, wystarczy, że na każdy przepracowany miesiąc przysługuje 1/12 pełnej puli urlopowej.

Jeżeli w ciągu roku zmieniasz pracę, będziesz miał prawo do urlopu proporcjonalnego do okresu pozostałego do końca roku. Warto pamiętać, że jeśli nie pracujesz do końca roku, lub wykorzystałeś urlop w wyższym wymiarze u poprzedniego pracodawcy, to po zmianie pracy Twój urlop zostanie proporcjonalnie pomniejszony.

Kolejnym aspektem, który warto rozważyć, są kwestie kredytowe. Jeśli planujesz zmianę pracy, bank może wstrzymać decyzję o przyznaniu kredytu, ponieważ często wymaga on, aby Twoja umowa z nowym pracodawcą trwała co najmniej 3 miesiące, a niekiedy również, by nie wygasała w ciągu 6 miesięcy. Niezależnie od tego, że Twoje zarobki mogą wzrosnąć, zmiana pracy nie powinna być podejmowana bez wcześniejszej decyzji kredytowej.


Sprawdź też: Czy urlop przechodzi do nowego pracodawcy? Kiedy wykorzystać zaległy urlop?


Dlaczego warto zmienić pracę?

Decyzja o zmianie pracy często podyktowana jest chęcią rozwoju zawodowego, lepszymi warunkami finansowymi lub poszukiwaniem nowych wyzwań. Zidentyfikowanie swoich celów zawodowych pomoże Ci nie tylko w dokonaniu właściwego wyboru, ale także w odnalezieniu satysfakcji z pracy, którą wykonujesz oraz samym zminimalizowaniu stresu przy takiej rewolucji życiowej.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_54803705_portret-zm%C4%99czony-m%C5%82oda-kobieta-biznesu-z-komputera-przeno%C5%9Bnego-w-biurze-kobieta-trzyma-g%C5%82ow%C4%99.html

Oceń artykuł
0/5 (0)