Nikt nie lubi plotek na swój temat. Plotkowanie w pracy to kiepski zwyczaj, który nie wpływa pozytywnie na atmosferę w biurze. Jak reagować na obmawianie w pracy, aby je ukrócić i nie narobić sobie dodatkowych kłopotów? Jak radzić sobie z plotkami w pracy na swój temat? Tego dowiecie się z tego tekstu!

Plotki w pracy

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_108317458_beautiful-multicultural-businesswomen-talking-in-office.html

Plotki w pracy: normalna sprawa czy potencjalne kłopoty?

Z jednej strony plotkowanie przy kawie w biurowej kuchni lub na korytarzach może wydawać się niewinne, a z drugiej – takie działanie potrafi narobić niezłych kłopotów. Chyba nie musimy tłumaczyć, jak szybko może okazać się, że szepnięta „na uszko” drugiej koleżance plotka w pracy obiegła zdecydowanie więcej osób, niż planowaliśmy. Wkrótce już całe biuro może wiedzieć o czymś, co miało być tajemnicą dwóch albo kilku osób.

Nie jest wymówką fakt, że wiele osób plotkuje w zakładzie pracy. Można się domyślić, że przynajmniej połowa osób przyznaje, że robi to bez większego celu, dla zabicia czasu. Jednak to nadal nie powinno usprawiedliwiać takiego zachowania i ignorowania poleceń przełożonych w kwestii jasnej komunikacji.

Co więcej, rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji czy wydawanie negatywnych opinii przy nieobecnych pracownikach może zniszczyć czyjeś dobre imię, a tym samym doprowadzić drugą osobę do złego stanu psychicznego, czy fizycznego. Czy plotkowanie jest tego warte? Z pewnością nie.

Dlatego na nieprawdziwe plotki w pracy lepiej uważać! Na co warto zwrócić uwagę w takiej sytuacji?


Szukasz pracy w Warszawie? Sprawdź najlepsze oferty na GoWork.pl!


Co grozi plotkującemu pracownikowi?

Choć sporo osób przyłapało kogoś na obmawianiu, plotkowanie w miejscu pracy może mieć poważne konsekwencje, zarówno dla relacji w zespole, jak i dla samego pracownika. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, naganne zachowanie podwładnego może skutkować zastosowaniem kary porządkowej.

Do katalogu kar wymienionych w art. 108 Kodeksu pracy należą upomnienie i nagana. Wybór rodzaju kary zależy od pracodawcy, który musi jednak uwzględnić charakter przewinienia oraz stopień winy pracownika.

Pracodawca, decydując się na wymierzenie kary, ma obowiązek wysłuchać pracownika przed podjęciem decyzji. Ponadto informacja o zastosowanej karze musi zostać przekazana podwładnemu na piśmie, z dokładnym wskazaniem, jakie obowiązki zostały naruszone.

Taki dokument powinien być także przechowywany w aktach osobowych pracownika. Warto zaznaczyć, że zgodnie z przepisami Kodeksu pracy nie można zastosować kary pieniężnej wobec pracownika za zachowanie takie jak plotkowanie.


Sprawdź też: Kara finansowa dla pracownika – za co można ją dostać?


Plotki w pracy a przepisy

Naruszenie obowiązków wynikających z art. 100 Kodeksu pracy, takich jak obowiązek dbania o dobrą atmosferę w miejscu pracy czy unikanie działań szkodzących relacjom w zespole, może prowadzić do rozwiązania umowy o pracę.

W przypadku notorycznego obgadywania lub pomawiania współpracowników, pracodawca ma prawo zakończyć współpracę zarówno za wypowiedzeniem, jak i w trybie natychmiastowym. Tego typu zachowanie może zostać uznane za ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych, szczególnie jeśli jest celowe i powoduje negatywne konsekwencje w środowisku pracy.

Należy pamiętać, że rolą pracodawcy jest utworzenie takiego środowiska pracy, w którym nie ma miejsca na niedomówienia i rozmaite spekulacje. Komunikacja wewnętrzna w firmie powinna być jasna i klarowna, aby pozostawić jak najmniej miejsca na pewne przypuszczenia. Aby to osiągnąć niezbędne jest posiadanie odpowiednich narzędzi i dobrego podejścia.

Plotkowanie często prowadzi do utraty zaufania, niszczy relacje w zespole. Dlatego pracodawcy powinni promować kulturę opartą na wzajemnym szacunku i lojalności, edukując pracowników w zakresie zasad profesjonalnej komunikacji. Tylko w taki sposób można stworzyć przyjazne i efektywne środowisko pracy, wolne od destrukcyjnego wpływu plotek.

Jak reagować na plotki w pracy? 5 sposobów

Jak reagować na plotki o sobie? Jak w ogóle reagować na plotki aby do nich nie dołączać i samemu nie stać się ich obiektem? Mamy dla Was 5 niezawodnych sposobów na to, jak ukrócić plotki w pracy.

1. Aby uniknąć plotek w pracy na swój temat, nie zwierzajcie się z prywatnych spraw

Im ostrożniejsi będziecie w biurze z informacjami na temat swojego życia prywatnego, tym lepiej! To najlepszy materiał na plotkę w pracy. Nie oznacza to, że nie możecie zwierzyć się z niczego! Do rozmów o życiu poza pracą warto jednak wybrać zaufane osoby, co do których mamy pewność, że nie powtórzą innym tego, co usłyszeli od nas. To dotyczy także treści zamieszczanych w mediach społecznościowych. Romans w pracy lub nieoczekiwane kłopoty w relacjach z przełożonym? O tym lepiej nie opowiadać publicznie!

2. Jak uciąć plotki w pracy? Ignorujcie je

Dobrym sposobem na to, jak uciąć plotki w pracy, jest także ignorowanie tych, które do nas docierają. Przerwijcie niewygodną rozmowę najprostszym wytłumaczeniem – macie jeszcze wiele obowiązków zaplanowanych na dziś i musicie się śpieszyć. To powinno dać do myślenia tym, którzy lubią plotkować w pracy. Ta sama metoda sprawdzi się także w przypadku plotek na nasz własny temat. Puszczanie złośliwości mimo uszu nie da satysfakcji plotkarzom!

3. Skonfrontujcie się z autorem plotek

Wielbiciele plotek lubią myśleć, że są anonimowi. Nic bardziej mylnego! Jeśli dotrą do Was nieprawdziwe plotki w pracy na Wasz temat lub kogoś bliskiego z biura, spróbujcie dyskretnie wybadać, kto puścił je „w obieg”. Następnie dajcie wyraźnie odczuć tej osobie, że znacie jej mały „sekret”. Udaje, że nie wie, o co chodzi? Wtedy najlepiej skonfrontować się z nią bezpośrednio, a nawet… na oczach innych współpracowników.

4. Zgłoście plotki w pracy do przełożonego

Choć to już poważny krok, konsekwencje plotek w pracy potrafią być nieprzyjemne. Ich autorzy powinni brać to pod uwagę, jeśli więc macie już dość krążących na Wasz temat, nieprawdziwych informacji, zgłoście problem przełożonemu. Wasz komfort pracy jest tak samo ważny, jak innych, a uporczywe obmawianie może być nawet traktowane jako forma mobbingu.

5. Jak radzić sobie z pomówieniami i plotkami w pracy? Rozważcie zmianę zatrudnienia

Jeśli poprzednie sposoby zawiodły i macie wrażenie, że plotki w pracy to już norma w Waszej firmie, czas rozważyć zmianę środowiska zawodowego. Bywa, że w tym, w którym aktualnie się znajdujemy, szanse na jakąkolwiek zmianę są zbyt małe. Tymczasem praca powinna być miejscem, w którym możecie się realizować zawodowo i skupiać na dalszym rozwoju! Choć to niełatwy krok, może przynieść Wam wiele ulgi.


POLECAMY TEŻ: Zła atmosfera w pracy – jak sobie radzić?


Jak plotki wpływają na atmosferę w biurze?

Teraz wiecie już, jak radzić sobie z plotkami w pracy. Czy walka z tym zjawiskiem na w ogóle sens? Jak wynika z badań grupy Sedlak&Sedlak dotyczących marnowania czasu w pracy, blisko 34% respondentów przyznało się, że zdarza im się plotkować w godzinach pracy. Jakie są przyczyny takiego zachowania?

„To naturalna i ludzka potrzeba. Czasem chodzi o pozbycie się frustracji – gdy panuje wśród ludzi niepokój o firmę, jej przyszłość i nasze miejsca pracy – i jest to zjawisko absolutnie nieuniknione. Czasem o zwykłą rozrywkę – poruszenia ekscytującego, frapującego tematu” – tłumaczył w rozmowie z portalem Puls HR Stefan Bulaszewski, wieloletni szef HR, obecnie trener i senior coach w TTX Institute.

Niestety plotkowanie może wytworzyć toksyczne środowisko pracy, w którym zespół współpracowników zamiast razem określać cele zawodowe będzie wobec siebie podejrzliwy, a co gorsza zacznie się odnosić do siebie z pogardą. To tylko niektóre negatywne skutki plotkowania.

O czym plotkujemy?

Okazuje się, że wyjątkowo gorący jest tu temat awansów, podwyżek i zachowania współpracowników podczas imprez integracyjnych. To jednak najczęściej niewinny sposób na oderwanie się od obowiązków dnia codziennego.

O ile tego typu „ploteczki” mogą być jednak w dużej mierze nieszkodliwe, o tyle plotki o romansie w pracy czy czyjejś orientacji seksualnej mogą być już znacznie bardziej przykre, a nawet groźne. W skrajnych przypadkach ich autorzy mogą zostać posądzeni o seksizm lub dyskryminację w pracy.

O atmosferę w biurze dobrze jest dbać wspólnie – to w końcu w pracy spędzamy najwięcej czasu. Dlatego warto rozróżnić, kiedy ktoś próbuje dać sobie radę z presją, a kiedy już przekracza nasze indywidualne granice. Tego ignorować nie wolno!

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_76239588_dwie-kole%C5%BCanki-w-eleganckiej-czarnej-sukni-dziel%C4%85-si%C4%99-tajemnicami-ze-sob%C4%85-nawzajem-poj%C4%99ciem-z.html

Oceń artykuł
4.8/5 (6)