Polska okazuje się być jednym z najlepszych krajów w Unii Europejskiej dla kobiet, rozważających karierę naukową. W polskiej administracji rządowej to właśnie Panie stanowią większość badaczy. Według danych podanych przez Polski Instytut Ekonomiczny kobiety są częściej zatrudniane na stanowiskach badawczych w Polsce niż w większości krajów Unii Europejskiej. Pod tym względem prześcigamy nawet kraje nordyckie!

Polska to kraj dla kobiet w nauce. Są częściej zatrudniane na stanowiskach badawczych

W Polsce nie brakuje ambitnych kobiet, dążących do osiągnięć w dziedzinie nauki. Najlepiej dowodzą tego wyniki najnowszych badań Polskiego Instytut Ekonomicznego.

Jak wynika z danych, kobiety są w Polsce częściej zatrudniane na stanowiskach badawczych, niż w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej. Pod tym względem prześcigamy wysoko rozwinięte kraje, takie jak Niemcy, Francja, Dania czy Szwecja.

Kobiety są częściej zatrudniane na stanowiskach badawczych w Polsce niż w większości krajów Unii Europejskiej. Polskie badaczki stanowią ok. 37,9% zatrudnionych w sektorze badań i rozwoju (B+R). To o 9,3 pkt. proc. więcej niż we Francji i 10,0 pkt. więcej niż w Niemczech. Prześcigamy także kraje nordyckie – w Danii odsetek ten wynosi 36,9% (1 pkt różnicy), w Finlandii 33,7% (4,2 pkt.), a w Szwecji 32,3% (5,6 pkt.)” – można przeczytać w opublikowanych wynikach badań Instytutu.


ZOBACZ TEŻ: #NieCzekam107Lat: Kobiety będą równe w pracy dopiero za…107 lat. Ta akcja to zmieni?


Najwięcej badaczek w Polsce pracuje w sektorze publicznym

Ekonomiści przyjrzeli się także bliżej kwestii tego, czy większość kobiet na stanowiskach badawczych w Polsce pracuje w sektorze publicznym, czy prywatnym. Jak się okazuje, zdecydowaną przewagę zatrudnionych Pań można tu dostrzec w sektorze publicznym. Taka zależność nie występuje zresztą jedynie w naszym kraju.

„Reprezentacja kobiet w pracach badawczych jest bardziej powszechna w sektorze publicznym niż w prywatnych przedsiębiorstwach. W zdecydowanej większości państw Unii panie obsadzają ponad 40% stanowisk w administracji publicznej. Jednocześnie stanowią zaledwie 21,1% badaczy zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw” – tłumaczyli badacze.

Z czego wynika taki fakt? Zdaniem badaczy istotną rolę w tym procesie mogą odgrywać nierówności edukacyjne, które mają wpływ zarówno na rozwój gospodarczy w Polsce, jak i to, gdzie kobiety – naukowcy mogą znaleźć zatrudnienie.


Szukasz pracy w Częstochowie? Sprawdź najlepsze oferty na GoWork.pl!


Nierówności edukacyjne spowalniają rozwój kobiet w nauce. Nie tylko w Polsce

Panie stanowią w polskiej administracji rządowej zdecydowaną większość zatrudnionych na stanowiskach badawczych. Czemu nie w prywatnych przedsiębiorstwach? Ekonomiści mają na to odpowiedź.

„Poważne niedoreprezentowanie kobiet w sektorze prywatnym oznacza nieoptymalne wykorzystanie ich talentów w gospodarce. Nierówności edukacyjne obniżają średni poziom kapitału ludzkiego w gospodarce, co skutkuje wolniejszym wzrostem gospodarczym i niższą stopą wzrostu z inwestycji” – komentowali eksperci.

Co ciekawe, choć kobiety stanowią 57% wszystkich studentów w Polsce, tylko 36% z nich wybrało techniczne kierunki studiów. Ekonomiści sprawdzili również, ile z nich to studentki kierunków, związanych z wytwarzaniem nowych technologii oraz zaawansowaną analityką danych.


SPRAWDŹ TEŻ: Kobiety w IT – czy podbiły branżę? Raport i specyfika zawodu


Tu niestety wyniki nie były zbyt imponujące – kobiety stanowią zaledwie 19% studentów wspomnianych wyżej kierunków. To właśnie ten fakt ma zdaniem badaczy przesądzać o tym, że system edukacji kobiet w Polsce wciąż jeszcze potrzebuje poprawek, aby wzmacniać istniejący trend wzrostu zatrudnienia kobiet w nauce.

Jakie rozwiązania proponują tu ekonomiści? Zwiększenie nacisku na promocję nauk ścisłych wśród dziewczynek i walkę ze stereotypem „ścisłych umysłów” uczniów. „Dzięki bardziej inkluzywnej edukacji i rynkowi pracy możemy przyspieszyć wzrost gospodarczy. Promowanie szerszej obecności kobiet zarówno na poziomie edukacji, jak i pracy badawczej, będzie mieć pozytywne efekty dla całej gospodarki” – przekonywali badacze.

Dlaczego kobiety w Polsce częściej zajmują stanowiska badawcze niż w innych krajach UE?

Kobiety w Polsce częściej niż ich odpowiedniczki w Unii Europejskiej wybierają karierę w nauce i badaniach. Jest to wynik kilku istotnych czynników. Po pierwsze, w Polsce istnieje silne wsparcie instytucjonalne oraz programy równościowe, które promują równość płci w nauce. Organizacje takie jak Narodowe Centrum Nauki czy Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej oferują granty i stypendia dla młodych badaczek. Po drugie, edukacja STEM (nauki ścisłe, technologia, inżynieria i matematyka) staje się coraz bardziej dostępna dla kobiet, co zachęca je do podjęcia kariery w tym obszarze. Dzięki tym działaniom, Polska staje się jednym z liderów w zatrudnianiu kobiet na stanowiskach badawczych.

Wyjątkowe wyzwania kobiet w nauce – jak łączyć badania naukowe z życiem prywatnym?

Choć kobiety w Polsce coraz częściej zajmują stanowiska badawcze, nadal muszą stawiać czoła licznym wyzwaniom, zwłaszcza w kwestii równowagi między pracą a życiem prywatnym. Wiele kobiet musi łączyć intensywną pracę naukową z obowiązkami domowymi, co bywa trudne w obliczu presji związanej z grantami, publikacjami i terminami badawczymi. W odpowiedzi na te wyzwania, niektóre instytucje badawcze oferują elastyczne godziny pracy lub możliwość pracy zdalnej, co pozwala lepiej zarządzać obowiązkami. Ponadto programy mentorskie i sieci wsparcia dla kobiet w nauce stają się coraz bardziej popularne, pomagając badaczkom radzić sobie z trudnościami i rozwijać swoją karierę.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_95234956_kocham-moj%C4%85-prac%C4%99-selektywne-skupienie-si%C4%99-na-pi%C4%99knej-dojrza%C5%82ej-kobiecie-w-fartuchu-i-okularach.html

Oceń artykuł
0/5 (0)