Wciąż zastanawiacie się, jak zarabiać więcej pieniędzy? Najnowsze wyniki badań podają zaskakujący sposób na to, by zwiększyć swoje zarobki i dodatkowo zadbać o zdrowie. Okazuje się, że pensje osób, które regularnie ćwiczą, są wyższe od tych, jakie przypadają leniuchom. Karnecie na siłownię, czas wyjąć cię z szuflady!
Wysokość zarobków a sprawność fizyczna
Jak zacząć zarabiać więcej? W tym celu wcale nie trzeba zostawać informatykiem (chociaż nie zaszkodzi regularnie sprawdzać oferty pracy na GoWork.pl) – według wyników ostatnich ciekawych badań naukowych, większe zarobki są związane nie tylko z rodzajem zawodu, jaki wykonujemy, ale również naszą formą fizyczną i psychiczną.
Przeprowadzona z udziałem ponad 12 tys. osób ankieta jasno pokazała, że badani, którzy ćwiczyli minimum trzy razy w tygodniu, wykazywali dochody miesięczne większe o średnio 6-10%. Skąd taka rozpiętość wyniku? Badacze, którzy wyniki swojej pracy opublikowali na łamach periodyka branżowego Journal of Labor Research tłumaczyli w nich, że zasada ta sprawdza się bardziej w przypadku kobiet.
Panie, które uwzględniały w swoim rozkładzie dnia regularną aktywność fizyczną wykazywały dochody większe o ok. 10%, podczas gdy mężczyźni o 6%. Jasne jest jednak to, że kto myśli o zabraniu się za pisanie wniosku o podwyżkę, powinien skończyć z siedzącym trybem życia.
Aktywność fizyczna – wpływ na wydajność pracy
Choć nie możemy obiecać wam, że jak tylko zaczniecie codziennie biegać kilka kilometrów i zaopatrzycie się w karnet na siłownię, automatycznie zaczniecie zarabiać więcej, warto bliżej przyjrzeć się temu, co naukowcy odkryli podczas swoich badań.
– O pozytywnym wpływie regularnych ćwiczeń na kondycję serca czy wagę wiemy nie od dziś. Warto jednak zwrócić uwagę na rolę sportu w znaczącej poprawie funkcji poznawczych i kondycji psychicznej, które bezpośrednio przekładają się na większe pokłady drzemiącej w nas energii, co z kolei ma spory wpływ na naszą wydajność w pracy – podkreślali badacze w opublikowanych wynikach.
Związek dobrej formy z lepszymi osiąganymi w pracy wynikami nie zaskakuje, nie chodzi jednak tylko o medyczny aspekt całej sprawy. Według badaczy osoby, które ćwiczyły rzadziej, niż trzy razy w tygodniu, wykazywały dochody większe już tylko o 5%. Skąd taka różnica? Okazuje się, że chodzi też o nastawienie. – Osoby, które potrafią wyznaczać sobie jasne cele i konsekwentnie dążyć do ich realizacji mają tendencję do odtwarzania podobnego schematu również w warunkach zawodowych. A to już prosta droga do sukcesu i większych zarobków – tłumaczyli autorzy badania.
Nie macie pomysłu na to, jak zacząć zarabiać więcej? Najpierw warto wykazać się świetnymi wynikami – nie bez przyczyny mówi się, że rozmowę o podwyżce zaczyna się kilka miesięcy wcześniej. Potem zostaje już tylko energicznie zabrać się za przygotowania do negocjacji wynagrodzenia. Tak, jak na początku roku obiecaliście sobie regularne treningi na siłowni, a teraz powoli zaczynacie dostrzegać pierwsze korzystne efekty w postaci poprawy kondycji i sylwetki.
Aktywność fizyczna a rozwój osobisty
Regularna aktywność fizyczna ma ogromny wpływ na zdrowie psychiczne, a także na rozwój osobisty. Ćwiczenia fizyczne sprzyjają wydzielaniu endorfin, co przekłada się na lepsze samopoczucie oraz większą energię do działania. Dzięki regularnemu uprawianiu sportu, zwiększa się pewność siebie, co jest kluczowe w procesie samorozwoju.
Sport często wymaga umiejętności współpracy oraz efektywnej komunikacji z innymi. Te kompetencje są przydatne nie tylko w sporcie, ale także w codziennym życiu oraz w pracy zawodowej. Uczestnictwo w zespole pozwala zrozumieć rolę każdego członka grupy i skutecznie dążyć do wspólnych celów.
Regularne treningi rozwijają dyscyplinę, wytrwałość i samodyscyplinę. Te cechy są niezbędne do budowania charakteru i siły woli, co przekłada się na wyzwania napotykane w życiu osobistym i zawodowym. Zdarza się, że podczas treningów doświadczamy porażek, ale sport uczy, jak z nimi radzić i traktować je jako element procesu rozwoju. Umiejętność pokonywania przeszkód wzmacnia naszą determinację i przygotowuje na trudności w innych dziedzinach życia.
Każdy osiągnięty cel w sporcie przyczynia się do wzrostu poczucia własnej wartości. Zyskując nowe umiejętności i odnosząc sukcesy, zwiększamy pewność siebie, co ma kluczowe znaczenie w dążeniu do celów w różnych obszarach.
Ponadto, sport to także doskonała forma relaksu. Dzięki aktywności fizycznej można oderwać się od codziennych problemów, co pozwala na redukcję stresu i napięcia. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie psychiczne, a także sprzyja samorealizacji i osobistemu rozwojowi.
Zobacz też: Samodoskonalenie jako klucz do sukcesu na rynku pracy. Jak je realizować?
Jak zarabiać więcej i stresować się mniej?
Nie tylko pracownicy, którzy chcą wiedzieć, jak zarabiać więcej, mogą zyskać na regularnych ćwiczeniach, ucząc się, jak nie poddawać się w obliczu trudności i realizować długoterminowe cele. Również ich szefowie powinni rozważyć częstszą aktywność fizyczną.
Lider zespołu, który jest pełen energii i motywacji, ma większe szanse zainspirować swój zespół do dalszego rozwoju. Pewny siebie, przekonany o tym, że nie ma rzeczy niemożliwych – taki manager częściej widzi nowe sposoby rozwiązywania problemów, niż kolejne przeszkody. W oczach pracowników takie osoby wypadają lepiej. A że wysportowanych, atrakcyjnie wyglądających ludzi zazwyczaj postrzegamy bardziej pozytywnie… To już ludzka rzecz.
Rzeczywiste podążanie w kierunku, który sobie wcześniej wyznaczyliśmy, jest kluczowe zarówno w sporcie, jak i biznesie. – Poprawa formy fizycznej wiąże się również ze zmniejszeniem poziomu odczuwanego stresu, co znacząco wpływa na kondycję psychiczną. Przedsiębiorcy, szczególnie drobni, są z zasady częściej narażeni na stres w pracy. Odpowiedzialność za pracowników, wypłaty i osiągane wyniki… To potrafi dać w kość.
Jeśli regularnie ćwiczą, rozładowują te negatywne emocje w konstruktywny sposób, dzięki czemu nie występują u nich zastępcze mechanizmy wyładowcze, szkodliwe i dla organizmu i firmy – dodawali autorzy badań, wyjaśniając korelację pomiędzy wzrostem częstotliwości aktywności fizycznej badanych, a ich zarobkami.
Jak tłumaczą, kiedy cały zespół zaczyna korzystać z dodatkowych form aktywnego wypoczynku, staje się znacznie bardziej wydajny, a co za tym idzie, generuje większy dochód. Jak zarabiać więcej pieniędzy? Najpierw przynieś je firmie, w której pracujesz! W tym celu może przydać się kilka dodatkowych wizyt na siłowni w miesiącu.
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_93049724_sprinterzy-kobiet-na-pozycji-startowej-gotowi-do-wy%C5%9Bcigu-na-torze-wy%C5%9Bcigowym.html